کد خبر: 209092 - تاریخ: پنج‌شنبه، 28 ژانویه 2021 - 16:51

استاندار در وبینار شهرداران گیلان تأکید کرد؛

لزوم اشراف شهرداران بر انعقاد قراردادها | ضرورت رعایت ضوابط شهرسازی و معماری در صدور پروانه‌

استاندار گیلان با تصریح اینکه لازم است برای مدیریت پویای شهری، طرح‌های خلاقانه با نگاه هوشمند و توسعه‌گرایانه تدوین شود، تأکید کرد که اهتمام به تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی طبق برنامه زمان‌بندی وعده داده شده به مردم، وجهه همت شهرداری‌ها باشد.

به گزارش خوبان، ارسلان زارع پیش‌ازظهر امروز (پنجشنبه) در وبینار شهرداران سراسر استان که به‌صورت ارتباط تصویری برگزار شد؛ به قرار داشتن در آستانه چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران اشاره و بیان کرد: آنچه در بین انقلاب‌های بزرگ دنیا، انقلاب اسلامی ایران را متمایز کرده؛ پشتوانه مردمی این انقلاب، حضور حداکثری ملت در مسیر پیروزی و ارتباط مستقیمی است که با سرمایه‌های اجتماعی دارد.

وی خاطرنشان کرد: هرچه سرمایه اجتماعی و پشتوانه مردمی را در کشور افزایش دهیم، به یقین بر موفقیت‌های نظام اسلامی ایران افزوده‌ایم و این موضوع؛ یکی از رسالت‌های مهمی است که بر دوش همه مسئولان و مدیران در تمامی بخش‌های مدیریتی قرار دارد.

نماینده عالی دولت در گیلان شهرداری‌ها را یکی از نهادهای دارای ارتباط مستقیم و پیوسته با مردم عنوان و اضافه کرد: به این واسطه، شایسته است شهرداری‌ها نهایت اهتمام و تلاش خود را برای ارائه مناسب خدمات به عموم شهروندان انجام دهند.

وی بر ضرورت افزایش میزان رضایت‌مندی مردم از شهرداری‌ها تأکید و تصریح کرد: اگرچه هراقدامی از سوی شهرداری‌ها نماد خدمت صادقانه به مردم است اما همواره باید برای گره‌گشایی از مشکلات شهروندان در تلاش باشند.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه حسب شرایط سال‌های اخیر ناشی از تشدید تحریم‌های ظالمانه و شیوع ویروس کرونا، آسیب‌هایی به اقشار مختلف به ویژه معیشت مردم وارد آمده، افزود: شهرداری‌ها به واسطه ارتباط مستمر با مردم می‌توانند در حفظ سرمایه اجتماعی تسهیل‌گر باشند.

وی وجود نگاه‌های نوآورانه در توسعه مناطق شهری را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: کسانی می‌توانند در این حوزه‌ها مدیریت موفقی داشته باشند که رویکردهایی جدید در بخش خدمات‌رسانی و افزایش رفاه مردم را مورد توجه قرار دهند.

 زارع بر لزوم استفاده از همه ظرفیت‌ها در جهت توسعه مناطق شهری تأکید و تصریح کرد: با بهره گیری درست و اصولی از این ظرفیت ها، می‌توان به تولید سرمایه همت گماشت و از اتکاء صرف به بودجه‌های دولتی، دوری کرد.

وی استفاده از اندیشه و پتانسیل بخش خصوصی اهلیت دار، دارای صلاحیت، توانمند و دلسوز همراه با برنامه ریزی برای تدوین طرح‌های خلاقانه با نگاه هوشمند و توسعه گرایانه را گام‌هایی اثرگذار در جهت پویایی مدیریت شهری دانست و اظهار کرد: شهرهای کارآفرین و هوشمند با در نظر داشتن اصول و استانداردهای زیست محیطی در توسعه شهری و ساخت و سازها، از جمله محورهایی‌ست که می‌تواند جزو زمینه‌های نقش آفرینی بخش خصوصی باشد.

نماینده عالی دولت در گیلان به تنگناهای اعتباری طی سال‌جاری و نیز دشواری‌های ناشی از شیوع کرونا و اثرگذاری بر فعالیت‌های اقتصادی و درآمدی شهرداری‌ها اشاره کرد و افزود: از شهرداری‌ها که با پرداخت حقوق و هزینه‌های جاری و نیز جلوگیری از اختلال در خدمات‌رسانی در مقابله با این ویروس و نیز جریان مبارزه با کرونا و تلاش برای قطع زنجیره شیوع آن، اهتمام جدی داشتند، قدردانی می‌کنم.

وی ظرفیت‌های موجود در گیلان را برای سرمایه گذاری، ویژه عنوان کرد و گفت: هر طرح سرمایه‌گذاری ارائه شده توسط شهرداری‌ها با جدیت حمایت می‌شود و در این مسیر شهرداران از هر فرصتی برای بهره مندی از مزایای موجود تلاش کنند.

استاندار گیلان تکمیل پروژه‌های نیمه تمام عمرانی را مورد تأکید قرار داد و با بیان اینکه این طرح‌ها باید در اولویت کاری شهرداران باشد و طبق برنامه زمان‌بندی وعده داده شده به مردم، تکمیل و به بهره برداری برسند، گفت: خوشبختانه در شهرهای مختلف استان پروژه‌های خوبی به مرحله بهره برداری رسیده که طی روزهای آتی و در دهه مبارک فجر، به بهره برداری می‌رسند.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از شهروندان نگاه به دولت را از دریچه خدمات‌رسانی شهرداری‌ها می‌بینند، گفت: باید سرمایه‌های اجتماعی پشتوانه مستحکمی برای شهرداری‌ها باشد و بر جلب همکاری و حمایت‌های مردمی در فرآیند مدیریت شهری تأکید دارم.

 زارع گفت: وفای به عهد داده شده به شهروندان نیز باید وجهه همت همه مسئولان قرار داشته باشد چراکه آرامش‌بخشی به مردم و اعتمادافزایی آنان، مهمترین رمز موفقیت و غلبه بر چالش هاست.

وی اطمینان بخشی به مردم در جریان بروز بحران‌ها را مصداق بارزی از تلاش‌های شهرداری در عرصه‌های خدمات‌رسانی عنوان کرد و گفت: برخورداری از آمادگی لازم برای مقابله با بحران‌ها و مدیریت دشواری‌های ناشی از بلایای طبیعی، از دیگر انتظاراتی است که از شهرداری‌ها دارم به گونه‌ای که با موقع شناسی، نیازسنجی و داشتن یک نقشه راه جامع، شاهد وارد آمدن کمترین آسیب هم به زیرساخت‌های شهری و هم در فرآیند عمومی زندگی مردم باشیم.

نماینده عالی دولت در گیلان ساماندهی پسماند را یکی از دغدغه‌های جدی دانست و با تأکید براینکه همه شهرداری‌ها در این خصوص باید بر محور برنامه گام بردارند، افزود: با تلاش‌های صورت گرفته طی سال گذشته و جاری؛ صدها میلیارد تومان اعتبار اختصاص پیدا کرده و در بودجه سال آتی نیز به این موضوع توجهی ویژه شده است.

وی به اهتمام جدی دولت و حمایت‌های صورت گرفته در ساماندهی پسماند اشاره و اضافه کرد: برای فرهنگ‌سازی تفکیک زباله از مبدأ و مشارکت شهروندان در فرآیند ساماندهی و کاهش زباله باید با بهره گیری از اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و اقدامات تسهیل‌گر بخش خصوصی اهتمام جدی صورت گیرد.

استاندار گیلان ادامه داد: اقدامات موثری در شهرداری‌ها به ویژه مرکز استان صورت گرفته که امیدوارم تا پایان سال ۱۴۰۰ شاهد جهش خوبی در این حوزه باشیم.

وی همچنین بازآفرینی شهری را سیاستی جامع و یکپارچه برای حل مشکلات شهرها دانست و گفت: دولت دوازدهم با رویکرد ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان و رشد شاخص‌های زیست‌پذیری، طرحی را تدوین کرده و به مرحله اجرا گذاشته که در برگیرنده شبکه‌ای از اقدامات و برنامه‌های همه‌جانبه است و در تمامی سطوح مشارکت حداکثری مردم را به همراه دارد.

 زارع با بیان انتظار دارم در شهرهای دارای بافت فرسوده بویژه شهرداری مرکز استان برای اجرای مطلوب طرح بازآفرینی شهری اقدامات شایسته‌ای انجام دهند، حفاظت از محیط کالبدی شهر با استفاده از ظرفیت‌های قانونی را مورد تأکید قرار داد و گفت: باتوجه به اینکه بسیاری از شهرهای گیلان در مسیرهای ترانزیت هستند، برای تأمین قیر و انجام اقدامات مشارکتی با وزیر راه و شهرسازی مذاکراتی صورت گرفته و قول حمایت داده شده است.

نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت تسریع در به روزرسانی طرح‌های هادی، تفصیلی و جامع شهری براساس اولویت تأکید کرد و افزود: رصد و پایش امور شهرداری‌ها به صورت مستمر از طریق وزارت کشور و استانداری صورت می‌گیرد.

وی بر لزوم اشراف شهرداران بر انعقاد قراردادها همراه با آگاهی و دقت لازم و بهره گیری از مشورت‌های حقوقی تأکید کرد و گفت: با بررسی دقیق قراردادها از ایجاد پرونده‌های قضایی جلوگیری و در موضوعات حقوقی و نیز ممیزی املاک از ظرفیت سازمان همیاری شهرداری‌های استان بهره گیری شود.

استاندار گیلان بر ضرورت رعایت ضوابط شهرسازی و معماری در صدور پروانه‌های ساختمانی و تشکیل به موقع کمیسیون‌های مرتبط نیز تأکید کرد و افزود: برگزاری دوره‌های آموزشی ضمن خدمت و نیز تبادل تجربیات میان شهرداری‌ها با قوت اجرایی شود.

وی همچنین بر لزوم اطلاع‌رسانی از اقدامات برجسته شهرداری‌ها تأکید کرد و گفت: بازتاب ارائه خدمات و وجود وحدت، همدلی و برادری میان خدمتگزاران مردم موجب امیدافزایی نسبت به نظام و دولت می‌شود.

در این وبینار معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار و مدیران کل حراست و نیز امور شهری و شوراهای استانداری به بیان گزارشی از اقدامات صورت گرفته پیرامون شهرداری‌های استان و نیز طرح برخی موضوعات دیگر پرداختند.

همچنین شهردار پره سر به عنوان نماینده شهرداران در سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و نیز شهرداران رشت، رودبار، لاهیجان، فومن، چوبر، لنگرود، املش و مرجقل و سرپرست سازمان همیاری شهرداری‌های استان به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود در روند بهبود ارائه خدمات به شهروندان پرداختند.


مطالب مرتبط:
نظرات بینندگان

نظری ثبت نشده است

  ارسال دیدگاه

  توجه نمایید
 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • «خوبان خبر» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • خوبان خبر از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 • تنها خالی نماندن متن دیدگاه الزامی است.
 • telegram khoobankhabar

  telegram khoobankhabar

  adv

  ads