کد خبر: 203674 - تاریخ: پنج‌شنبه، 6 آگوست 2020 - 08:32

تأکید نوبخت بر مساعدت حوزه سلامت گیلان/تکمیل پروژه‌های حوزه سلامت گیلان نیازمند اعتبار ۲۰۰۰ میلیاردی است

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور با اذعان به کاستی‌های عدیده در حوزه سلامت گیلان بر مساعده ویژه دولت به جهت رفع کمبودهای عرصه بهداشت و درمان استان تأکید کرد.

به گزارش خوبان، شامگاه چهارشنبه  نشست هیأت امنای دانشگاه علوم پزشکی گیلان با حضور محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه‌وبودجه، ارسلان زارع استاندار گیلان، ارسلان سالاری رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و همچنین اعضای هیأت امنا در سالن اجلاس حوزه ریاست دانشگاه برگزار شد.

باید به حوزه سلامت گیلان کمک شود
رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور در این نشست وضعیت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گیلان را بسیار نگران‌کننده توصیف نمود و اظهار کرد: درگذشته خیال می‌کردم طرح مشکلات و چالش‌های حوزه سلامت گیلان بزرگ‌نمایی بیش نیست اما پس از بررسی و بازدیدهای میدانی دریافتم که زیرساخت‌های حوزه سلامت گیلان معیوب است و باید به آن کمک شود.

عضو هیئت‌امنای دانشگاه علوم پزشکی گیلان به اختیارات قانونی سران اقتصادی و همچنین ظرفیت قانون بودجه برای تأمین منابع کافی به جهت تکمیل پروژه‌های عمرانی حوزه سلامت گیلان اشاره کرد و افزود: ممکن است با منابع عمومی و بودجه کشور بتوانیم بخشی از کمبودهای حوزه سلامت گیلان را جبران کنیم اما با وضعیت اقتصادی فعلی رفع مشکلات حوزه سلامت به‌طور کامل غیرممکن است ولی می‌شود از ظرفیت‌هایی که قانون بودجه فراهم کرده به‌موقع استفاده کرد.

محمدباقر نوبخت با بیان اینکه گیلان علیرغم اینکه جزو استان‌های درگیر در بحران کرونا بود، خیلی خوب شیوع کرونا را مهار کرد، گفت: هیأت امنای دانشگاه علوم پزشکی گیلان علاوه بر تقدیر از جان‌باختگان عرصه سلامت باید شرایطی را فراهم بیاورد تا از کادر درمانی و همه کسانیکه در آن درگیر فعالیت بودند، تقدیر کند.

استمرار تخصیص اعتبارات ملی ارائه خدمات به مردم را ارزشمندتر می‌کند
استاندار گیلان نیز در این نشست با اشاره به مساعدت‌های ویژه رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه به حوزه سلامت گیلان، اظهار کرد: بالغ‌بر ۳۳۰ میلیارد تومان طی ۶ ماهه گذشته به حوزه بهداشت و درمان گیلان تخصیص‌یافته است.

ارسلان زارع با اشاره به جزئیات اعتبارات صرف شده، افزود: بخش اعظم اعتبارات تخصیص داده‌شده سازمان برنامه‌وبودجه صرف تکمیل پروژه‌های درمانی ازجمله اورژانس انزلی، فومن و خرید تجهیزات پزشکی نظیر CT اسکن‌ها، اکسیژن سال‌ها، پرداخت معوقت پرسنل و پزشکان و سایر تجهیزات ضروری پزشکی و سرمایه‌ای شده است.

نماینده عالی دولت در استان گیلان، با ابراز امیدواری از استمرار مساعدت‌های دولت در حوزه سلامت، گفت: استمرار تخصیص اعتبارات ملی به گیلان ازجمله برای تکمیل طرح‌های عمرانی حوزه سلامت می‌تواند ارائه خدمات به مردم را ارزشمندتر کند.

وی تکمیل بیمارستان ۴۰۰ تخت خوابی سایت لاکان را از خواسته‌های دیرینه مردم گیلان دانست و افزود: تکمیل این بیمارستان در سایت لاکان از مهم‌ترین پروژه‌هایی است که مردم گیلان منتظر افتتاح و بهره‌برداری آن هستند.

استاندار گیلان همچنین به پروژه‌های قابل‌افتتاح در دهه فجر و هفته دولت اشاره کرد و افزود: این پروژه‌ها برای تکمیل نیازمند ۱۱۰ میلیارد تومان اعتبار هستند.

زارع با اشاره به وضعیت پرستاران داوطلب در کرونا نیز گفت: این پرستاران در ایام کرونا در خالصانه جان‌فشانی کرده‌اند و تعیین تکلیف آن‌ها مورد انتظار است.

نماینده عالی دولت در گیلان همچنین بر تأمین منابع کافی برای تکمیل پروژه‌های سلامت از منابع تهاتر اراضی و املاک مازاد دولتی اشاره کرد و گفت: برخی از پروژه‌ها نظیر بیمارستان ۴۰۰ تخت خوابی سایت لاکان با منابع کنونی به اتمام نخواهند رسید و پیشنهاد می‌شود از ظرفیت قرارگاه خاتم‌الانبیاء و یا بنیاد مستضعفان برای تکمیل آن‌ها استفاده شود.

تکمیل پروژه‌های حوزه سلامت گیلان نیازمند اعتباری بالغ‌بر ۲۰۰۰ میلیارد تومانی است
در ابتدای نشست هیأت امنای دانشگاه علوم پزشکی گیلان، ارسلان سالاری رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گزارشی از وضعیت کلی حوزه سلامت گیلان به لحاظ عقب‌ماندگی‌های عدیده در زیرساخت‌های بهداشتی، درمانی، آموزشی و فرهنگی دانشجویی ارائه داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین به تشریح گزارشی در خصوص اقدامات انجام‌شده در جهت ارتقای کمی و کیفی حوزه سلامت پرداخت و در ادامه انتظارات و اقداماتی که در آینده برای توسعه حوزه سلامت دانشگاه نیاز هست را نیز تشریح کرد.

ارسلان سالاری با اشاره به وضعیت بهداشت و درمان گیلان اظهار کرد: استان گیلان هشت مرکز آموزشی درمانی در رشت، ۹۶۳ خانه بهداشت، ۹۹ مرکز بهداشتی درمانی شهری، ۲۸۸ پزشک خانواده فعال و ۱۶۶۱ بهورز فعال دارد.

وی با اشاره به جایگاه علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، افزود: دانشگاه علوم پزشکی گیلان دارای ۷ دانشکده، ۲۹ مرکز تحقیقاتی و پژوهشکده، ۵ شرکت دانش‌بنیان، چهار مرکز رشد، یک آزمایشگاه جامع تحقیقات است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه ۱۶.۵ درصد دانشجویان این دانشگاه تحصیلات تکمیلی دارند، افزود: آخرین رتبه پژوهشی و آموزشی این دانشگاه در ردیف پانزدهم کشور است.

وی با بیان اینکه استان گیلان تنها ۷ کلینیک تخصصی و فوق تخصصی در خود دارد، خاطرنشان کرد: این کلینیک‌ها شامل کلینیک تخصصی و فوق تخصصی بعثت، کلینیک تخصصی دندانپزشکی، کلینیک تخصصی و فوق تخصصی شفا، حشمت، پور سینا و رازی است.

سالاری با بیان اینکه ۴۴۲ عضو هیئت‌علمی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان فعالیت می‌کنند، افزود: این اعضا شامل ۳۱ استاد، ۱۱۹ دانشیار، ۲۵۶ استادیار و ۳۵ مربی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه ۷۵ رشته تحصیلی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان فعالیت می‌کنند، افزود: ۲۳ رشته در مقطع کارشناسی، ۱۴ رشته در مقطع ارشد، ۲۲ رشته مقطع دستیاری، سه رشته مقطع فوق تخصص و فلوشیپ، دو رشته phd و ۹ رشته دکترای حرفه‌ای ازجمله رشته‌های فعال در سطح دانشگاه علوم پزشکی گیلان است.

وی به ضعف‌ها و چالش‌های حوزه سلامت گیلان اشاره کرد و گفت: قدمت بالای ۵۰ سال بیمارستان‌های استان، پراکندگی دانشکده‌ها در سطح شهر رشت و عدم اجرای طرح تحول نظام سلامت از بزرگ‌ترین ضعف و چالش‌های حوزه سلامت گیلان در بخش عمرانی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین به اقدامات دانشگاه علوم پزشکی گیلان طی یک سال اخیر اشاره کرد و گفت: پیگیری به جهت حل مشکلات حوزه سلامت در استان و کمک چند مرحله رئیس سازمان برنامه بودجه، پیگیری جهت بهبود زیرساخت‌های درمانی و تجهیزات پزشکی تشخیصی و تسریع درروند اجرای پروژه‌های طرح تحول نظام سلامت و همچنین پیگیری ساخت و تکمیل پروژه‌های سایت لاکان از مهم‌ترین اقدامات دانشگاه در سطح کلان بوده است.

سالاری به اعتبارات لازم جهت تکمیل پروژه‌های عمرانی دانشگاه اشاره کرد و گفت: این دانشگاه برای تکمیل پروژه‌های حوزه بهداشت، درمان، آموزش، فرهنگی دانشجویی، اورژانس و پژوهشی نیازمند ۲۰.۶۷۹.۰۰۰ میلیون ریال ( بالغ‌بر ۲۰۰۰میلیارد تومان) اعتبار است.

وی با اشاره به پروژه‌های قابل‌افتتاح در هفته دولت گفت: بیمارستان جایگزین ۲۳۱ تختخوابی تالش، ۱۳۷ خوابی لنگرود، فاز دوم بیمارستان ۱۷ شهریور، کلینیک‌های ویژه رشت، آستارا و رودسر، مرکز جامع آزمون مجتمع پردیس لاکان، مرکز جامع سلامت رشتیان، توسعه بیمارستان حشمت و سالن اورژانس تحت نظر سایت لاکان قابلیت افتتاح در هفته دولت رادارند اما برای تکمیل نیازمند ۷۳۵.۵۰۰ میلیون ریال اعتبار هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین از افتتاح ۱۰ پروژه در دهه فجر امسال خبر داد و گفت: کلینیک ویژه شهرستان‌های آستانه، لاهیجان، لنگرود، صومعه‌سرا، فومن و رودبار،  بهسازی اورژانس بیمارستان شهید بهشتی انزلی، بلوک زایمان بیمارستان ماسال و منازل متخصصین شهرستان تالش و ماسال از مهم‌ترین پروژه‌های قابل‌افتتاح در دهه مبارکه فجر که برای تکمیل نیازمند ۳۸۱.۵۰۰ میلیون ریالی است.

وی همچنین خرید خوابگاه‌های دانشجویی با توجه به وضعیت نامناسب خوابگاه‌ها، جذب حداقل ۲ هزار و ۷۲۲ نفر نیروی انسانی، تکمیل پروژه‌های طرح تحول نظام سلامت، تکمیل بیمارستان ۱۷ شهریور، انزلی و لنگرود، تکمیل و ساخت دانشکده‌ها و سایت لاکان، راه‌اندازی طرح تحول شهری، ساخت بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی پور سینا و خرید تجهیزات پزشکی از هیئت‌امنای صرفه‌جویی ارزی را از رئیس سازمان برنامه بودجه کشور و معاون رئیس‌جمهور خواستار شد.

انتهای پیام/۸۴۰۰۸


مطالب مرتبط:
نظرات بینندگان

نظری ثبت نشده است

  ارسال دیدگاه

  توجه نمایید
 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • «خوبان خبر» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • خوبان خبر از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 • تنها خالی نماندن متن دیدگاه الزامی است.
 • telegram khoobankhabar

  telegram khoobankhabar

  adv

  ads