کد خبر: 15443 - تاریخ: پنج شنبه، ۷ دی ۱۳۹۱ - ۱۹:۱۵

پایان ماموریت ۱۲۳۵روزه وزیر بهداشت

خوبان خبر: مرضیه وحیددستجردی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز با حکم محمود احمدی نژاد برکنار شد.

به گزارش خوبان به نقل از فارس، زمزمه برکناری مرضیه وحید دستجردی از چند هفته پیش مطرح شده بود و این موضوع با طرح انتقادات علیه وی در روزنامه ارگان دولت (ایران) تقویت شد.

از انتقاد گسترده وحید دستجردی از عدم اختصاص ارز دولتی برای مصارف پزشکی و دارویی و رد این موضوع توسط احمدی نژاد به عنوان یکی از دلایل اختلاف میان اولین وزیر زن جمهوری اسلامی و رئیس جمهور نام برده می‌شود.

همچنین روزنامه ایران به تازگی با انتشار متنی از مقاومت مرضیه وحید دستجری در مقابل فشارها برای برکناری باقر لاریجانی (قائم مقام وزیر بهداشت و رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران) انتقاد کرده بود.

این روزنامه باقر لاریجانی برادر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی را به عنوان “نفر اول تصمیم‌گیر در وزارت بهداشت” توصیف کرده بود.

در متن حکم احمدی نژاد برای سرپرست وزارت بهداشت برخلاف عرف رایج، نه تنها تشکری از خدمات مرضیه وحید دستجری به عمل نیامده بلکه حتی اشاره‌ای هم به وی نشده است.

**تا احمدی‌نژاد هست وحید دستجردی هم هست

برکناری دستجردی در حالی امروز صورت گرفت که معاون اول رئیس‌جمهوری در مورد شایعات برکناری وزیر بهداشت گفته بود: خود من هنوز نیامده گفتند فلانی رفت در حالی که تا آقای احمدی‌نژاد هست من هستم و تا احمدی‌نژاد هست وحید دستجردی هم هست.

**وزیر بهداشت با سیاستهای دولت بر سر کار خود هستند

الهام  سخنگوی دولت هم چندی پیش با اشاره به انتشار برخی از اخبار درباره اختلافاتی در داخل دولت و همچنین امکان برکناری دستجردی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: وزیر بهداشت با سیاست‌های دولت بر سر کار خود هستند.

گفته می‌شود یکی از دلایل اختلاف رئیس جمهور و وزیر بهداشت به دلیل حضور باقر لاریجانی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران و قائم مقام وزیر بوده است.

**احمدی‌نژاد سخنان وزیر را تکذیب کرد

به دنبال بروز شایعات برکناری وزیر، ماجرای ارز دارو پیش آمد و خانم وزیر به صراحت از مشکلات تامین نشدن ارز دارو و کمبودها در جمع خبرنگاران سخن گفت اما رئیس جمهور در گفتگوی تلویزیونی، ادعای خانم وزیر را رد کرد و عنوان داشت که تمامی ارز دارو تامین شده است

به دنبال این اظهار نظر، بار دیگر خانم وزیر در جمع روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت که حرف ما همان گفته‌های قبلی است و تنها یک سوم از ارز دارو تامین شده است.

**نامه نگاری‌ باقر لاریجانی و وزیر بهداشت معزول

باقر لاریجانی در نامه‌ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران خداحافظی کرد. هرچند این خداحافظی را دستجردی نپذیرفته بود.

در نامه لاریجانی به وزیر بهداشت آمده است: “از آنجا که علی‌رغم تمامی تلاشی که جنابعالی برای ثبات مدیریتی این مجموعه به عمل آوردید، تدبیر دیگری برای اداره این نهاد علمی ارزشمند در نظر گرفته شده است، ضمن سپاس و عرض تسلیم در برابر تقدیرات الهی و با رخصت از سرکارعالی به عنوان وزیری پرتلاش، ارزشمند و خستگی ناپذیر که توانستید الگویی موفق از مدیریت کلان در عرصه سلامت را در کشور ارائه نمایید و با توجه به شرایط، مسئولیت اداره دانشگاه علوم پزشکی تهران و شورای سیاست گذاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی را به همکاران محترم دیگری که مجموعه را اداره خواهند کرد می‌سپارم.

طی سالیان همکاری در قالب مسئولیت دانشگاه علوم پزشکی تهران و شورای سیاست گذاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، تلاش های زیادی برای ارتقای آموزش و پژوهش و ارتقای خدمات سلامت توسط همکاران محترم دانشگاه علوم پزشکی تهران، ستاد وزارتی، دانشگاه های علوم پزشکی کشور و همکاران شورای سیاست گذاری به عمل آمد.

بدون تردید این تلاش ها بدون هدایت الهی و عنایات حضرت حجت(عج) و حمایت و هدایت حضرتعالی به بار نمی نشست. لذا ضمن تشکر از همه همکاران محترم به خاطر همراهی مسئولانه و مشارکت دلسوزانه در پیشبرد این خدمات از همراهی و هدایت سرکار عالی تشکر می کنم.”

در پاسخ دستجردی به لاریجانی آمده است:

“دستاوردهای سال‌های اخیر وزارت بهداشت در عرصه‌های مختلف محصول همدلی، هماهنگی و همکاری مدیران مجموعه بوده است. بنده اصرار دارم که این مجموعه مدیران بالاخص حضرتعالی تا پایان مسئولیت اینجانب با وزارت بهداشت همکاری نمایید.

اینجانب فشارهای وارده از جانب مدیریت اجرایی کشور برای تغییر ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران را که به تعبیر مقام معظم رهبری نماد آموزش عالی کشور است به مصلحت نظام سلامت نمی‌دانم و بر اساس شناخت بیش از سه دهه از جنابعالی اطمینان دارم که سکان کشتی علم و دانش بدست شخصیتی مدیر، دانشمند و امین سپرده شده است. بر این اساس از جنابعالی می خواهم به همکاری خود تا پایان دوران مسئولیت اینجانب ادامه داده و رسالت خطیر هدایت عرصه دانشگاه را همچنان تقبل فرمایید.”

**محمد حسن طریقت منفرد کیست؟

محمد حسن طریقت منفرد، دارای دکترای طب عمومی و متخصص جراحی چشم است و در سالهای گذشته عضو هیأت مدیره و معاونت درمان سازمان تأمین اجتماعی، معاونت سیاستگذاری و برنامه ریزی وزارت رفاه و تأمین اجتماعی، مدیر دفتر مطالعات اجتماعی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، مسؤول بیمه و درمان کمیته امداد امام خمینی(ره)، مسؤول بهداشت و درمان وزارت نفت، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی و هیأت امناء دانشگاه سمنان و نیز ریاست بیمارستان امام حسین (ع) بوده است.

**سومین وزیر زن ایران که عزل شد …

مرضیه وحید دستجردی متولد ۱۳۳۸ وزیر معزول بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نمایندهٔ ادوار ۴ و ۵ مجلس شورای اسلامی، مدیر سابق روابط دانشگاهی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران، عضو هیئت علمی گروه زنان و زایمان دانشگاه تهران دربیمارستان آرش با سمت استادیار مشغول به فعالیت است.

وحید دستجردی نخستین وزیر بهداشت زن در تاریخ ایران بوده و اولین زنی است که در تاریخ جمهوری اسلامی ایران به مقام وزارت رسیده ‌است.

پس از فرخ‌رو پارسا و مهناز افخمی، وحید دستجری سومین زن در تاریخ ایران است که وزیر شده‌است.

مرضیه وحید دستجردی در سال ۱۳۵۴ تحصیلاتش را در رشته پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز کرد و در ۱۳۶۲ دکترای عمومی پزشکی را دریافت نمود. در سال ۱۳۶۷ بورد تخصصی خود را در رشته جراحی زنان و زایمان از همین دانشگاه دریافت کرد، سپس طرح خدمت خود را به مدت دوسال به عنوان متخصص زنان و زایمان در بیمارستان امیرالمومنین شهرستان گراش فارس گذراند.

روز سه‌شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۸۸، با ارایه پیشنهاد وزارت او توسط محمود احمدی‌نژاد به مجلس شورای اسلامی، این پیشنهاد به بررسی گذاشته شد و دو روز بعد در جلسهٔ رأی‌گیری، از مجموع ۲۸۶ رأی گرفته شده، با ‪۱۷۵‬ رأی موافق، ۲۹ رأی ممتنع و ۸۲ رأی مخالف، موفق به کسب رأی اعتماد از مجلس برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شد.

بر این اساس امروز ریاست هزارو ۲۳۵ روزه وحید دستجردی در کابینه دولت دهم به پایان رسید و فعلان سکان این وزارتخانه کلیدی با حکم احمدی‌نژاد در دستان طریقت منفرد قرار گرفت.

 

انتهای پیام/۱۵

نظرات بینندگان

نظری ثبت نشده است

  ارسال دیدگاه

  توجه نمایید
 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • «خوبان خبر» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • خوبان خبر از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 • تنها خالی نماندن متن دیدگاه الزامی است.
 • telegram khoobankhabar

  telegram khoobankhabar

  سینما شش بعدی خمام

  ads

  adv
  ads
  ads

  ads