کد خبر: 110369 - تاریخ: یکشنبه، 8 می 2016 - 12:52

گزارش خبری/

چرا «خان‌طومان» سقوط کرد

هرچند تروریست‌های تکفیری با سوءاستفاده از پایبندی ارتش سوریه به آتش‌بس در یک توطئه حساب‌شده و حمایت‌های نظامی آمریکا و متحدانش، شهرک استراتژیک خان‌طومان را اشغال کردند، ولی ارتش سوریه و متحدانش از آماده‌شدن برای بازپس‌گیری این شهرک خبر داده‌اند.

به گزارش خوبان، با وجود هشدارهای مکرر دولت سوریه درباره بدعهدی و پیمان‌شکنی گروه‌های امضا کننده توافق آتش‌بس با نظارت روسیه و آمریکا، این گروه‌ها همان‌طور که انتظار می‌رفت، بار دیگر آن را نقض کرده و این بار در یک توطئه هدفمند و با ایجاد اتاق جنگ مشترک که افسران اطلاعاتی کشورهای حامی آنها به‌ویژه ترکیه و عربستان آن را مدیریت می‌کنند، با سوء‌استفاده از پایبندی ارتش سوریه به آتش‌بس، هجوم بی‌رحمانه‌ای را با سه‌هزار تروریست مجهز به پیشرفته‌ترین سلاح‌های اهدایی رژیم آل سعود و دیگر حامیانشان به خان طومان آغاز کردند که در نهایت به اشغال مجدد شهرک خان طومان منجر شد،‌ شهرکی که چند ماه پیش از اشغال آنها آزاد شده بود.

روسیه که با هدف کمک به حل سیاسی بحران سوریه ایده آتش‌بس را مطرح کرده است، دولت سوریه را متقاعد کرد با آتش‌بس موافقت کند و دولت سوریه هم برای نشان دادن حسن نیت خود و با هدف حفظ جان شهروندان، با آتش‌بس البته به‌صورت مشروط موافقت کرد و در عین حال حق پاسخ دادن به هرگونه بدعهدی تروریست‌ها را برای خود محفوظ دانست.

ارتش سوریه حتی با وجود حملات بی‌رحمانه گروه‌های تروریستی به محله‌های مسکونی حلب که صدها کشته و مجروح به جا گذاشت، بار دیگر برای نشان دادن حسن نیت خود با تمدید آتش‌بس موافقت کرد، آتش‌بسی که قرار بود از جمعه هفدهم اردیبهشت مجدداً برقرار شود، ولی این آتش‌بس تنها چند ساعت دوام آورد و  آمریکا طرف دیگر توافق آتش‌بس که بر گروه‌های تروریستی مسلح نفوذ و سیطره دارد، در ظاهر پایبندی این گروه‌ها به آتش‌بس را اعلام کرد، ولی در عمل این توافق را پوششی برای این گروه‌ها قرار داده و با کمک رژیم سعودی، قطر و ترکیه زمینه تجهیز و آماده‌سازی 3 هزار تروریست و حمله سازماندهی‌ شده و گسترده آنها به‌فرماندهی جبهه تروریستی النصره ــ گروهی که آمریکا آن را در کنار داعش در فهرست تروریستی بین المللی قرار داده است ــ به خان طومان را فراهم کرد که متأسفانه در این هجوم ناجوانمردانه شماری از نیروهای شجاع مردمی به شهادت رسیدند.

نکته واضح در تحولات حومه حلب، حمایت گسترده ترکیه از گروه‌های تروریستی است به‌طوری که این کشور گذرگاه سرّی به‌طول دو کیلومتر به‌جای گذرگاه باب السلامه برای آنها باز کرده است تا کار انتقال سلاح‌های سنگین و تانک و زره‌پوش از خاک ترکیه به روستای حوار کلس در شمال شرقی شهر اعزاز تسهیل شود.

اقدام ترکیه در پی درخواست گروه‌های تروریستی لواء السلطان مراد، احرار الشام، جبهه النصره و فیلق الشام از این کشور برای باز کردن گذرگاه دیگری به‌جای باب السلامه صورت گرفت، این مسئله به دخالت مستقیم ترکیه در تحولات سوریه و حمایت از گروه‌های تروریستی در حومه شمالی حلب اشاره می‌کند.

گروه‌های تروریستی از طریق پخش و ترویج شایعات فراوان در شبکه‌های ارتباط اجتماعی همچون سیطره بر شهرک‌های خلصه، حمیره و معراته برای ایجاد ناامیدی و سرخوردگی در ملت سوریه و تأثیرگذاری بر روحیه ارتش سوریه تلاش می‌کنند که ارتش سوریه با قاطعیت این شایعات و ادعاها را تکذیب کرده است. گروه‌های تروریستی همچنین مدعی اسیر کردن چند رزمنده حزب‌الله در درگیری‌های خان طومان شده‌اند که رهبران حزب‌الله با تکذیب این ادعا تأکید کردند این شایعات در چارچوب جنگ روانی علیه ارتش سوریه و همپیمانان آن قرار دارد.

حامیان گروه‌های تروریستی در رسانه‌های پرتعدادشان برای سرپوش گذاشتن بر نقض مستمر آتش‌بس و حملات تروریست‌ها به محله‌های مسکونی، مدعی حمله ارتش سوریه به اردوگاه آوارگان در حومه ادلب شده بودند که فرماندهی ارتش سوریه با تکذیب این ادعا تأکید کرد اطلاعات موثق نشان می‌دهد برخی گروه‌های تروریستی به‌دستور کشورهای حامی خود که برای همه شناخته شده هستند، مکان‌های غیرنظامی را به‌عمد هدف قرار می‌دهند تا تلفات بیشتری در غیرنظامیان به جا بگذارند و ارتش سوریه را به ارتکاب آن متهم کنند.

نکات و ملاحظاتی درباره آخرین تحولات میدانی سوریه

چرا «خان‌طومان» مجدداً به اشغال تروریست‌های تکفیری درآمد؟

ــ سوء‌استفاده گروه‌های تروریستی از موقعیت و وضعیت آتش‌بس اعلام شده در سوریه به‌ویژه در حلب که تنها یک روز پس از اعلام آن در روز جمعه، حمله این گروه‌ها به خان طومان انجام می‌شود.

ــ گروه‌های تروریستی همچون جیش الاسلام موسوم به ارتش عربستان در سوریه، احرار الشام، فتح الاسلام و جند الاقصی که توسط آمریکا و کشورهای دنباله‌روی آن به‌دروغ به‌عنوان گروه‌های معارض میانه‌رو اعلام شده‌اند و مورد حمایت قرار می‌گیرند، اعضای خود را از جبهه‌های مختلف سوریه به منطقه خان طومان فراخواندند که گفته می‌شود تعداد آنها به سه هزار نفر می‌رسد.

ــ تحویل تجهیزات و جنگ‌افزارهای جدید و پیشرفته مثل موشک‌های تاو و کورنت آن هم به‌صورت انبوه و گسترده به این گروه‌ها از سوی حامیانشان به‌ویژه عربستان سعودی.

ــ فراخوانی و جمع‌آوری تروریست‌های مسلح تمام گروه‌ها از مناطق مختلف سوریه به منطقه خان طومان تحت پرچم جبهه النصره و سوء‌ استفاده از مشکلات اساسی آتش‌بس از جمله تعریف و معین نبودن جغرافیایی گروه تروریستی جبهه النصره.

 مشکلات اساسی آتش‌بس اعلام‌شده در سوریه

ــ تعریف نشدن و معین نبودن جغرافیای پراکندگی جبهه النصره، به‌ویژه در ادلب و حلب، موجب شده تا گروه‌های تروریستی دیگر با پرچم جبهه النصره اقدام به عملیات و نقض آتش‌بس کنند.

ــ نبود تضمین طرفین برای آتش‌بس که یک طرف دولت سوریه است و به آن پایبند است، ولی طرف دیگر مجموعه‌ای از گروه‌های تروریستی مختلف هستند که به آتش‌بس پایبند نیستند.

ــ نبود ناظر بین المللی آتش‌بس

هوشیاری ارتش و نیروهای مردمی سوریه در جلوگیری از توسعه‌طلبی گروه‌های تروریستی و حملات آنها

با توجه به نقض آتش‌بس آشکار توسط گروه‌های تروریستی تکفیری، این حق برای دولت و ملت سوریه محفوظ است که با گروه‌های تروریستی و ناقض آتش‌بس با قاطعیت برخورد کنند.

آماده‌شدن ارتش سوریه برای بازپس‌گیری خان‌طومان

هرچند تروریست‌های تکفیری با سوء استفاده از پایبندی ارتش سوریه به آتش‌بس در یک توطئه حساب شده و پوشش رسانه‌ای و نظامی آمریکا و متحدانش، شهرک استراتژیک خان طومان را اشغال کردند، ولی ارتش سوریه و متحدانش از آماده شدن برای بازپس‌گیری این شهرک خبر داده‌اند و در اولین گام توانستند شهرک معراته در جنوب حلب را از لوث تروریست‌ها پاکسازی کنند.

خبرنگار تسنیم به نقل از یک منبع میدانی در سوریه گزارش داده است نیروهای ارتش و همپیمانان آنها برای بازپس‌گیری شهرک خان طومان که باندهای تروریستی جیش الفتح با حمایت جبهه النصره چند روز پیش آن را اشغال کردند، آماده می‌شوند. نیروهای ارتش و همپیمانان در حال پیشروی در جبهه حمیره به‌سمت شهرک خان طومان تحت پوشش هوایی و توپخانه‌ای هستند.

این منبع تأکید کرد بازپس‌گیری خان طومان با توجه به اهمیت راهبردی آن در ورودی‌های حلب و حومه ادلب و مشرف بودن آن بر جاده حلب به دمشق و نزدیک بودن آن به مناطق مهم تحت کنترل ارتش که تروریست‌ها نتوانسته‌اند به آن نزدیک شوند، به زمان نیاز دارد.

منبع سوری گفت نیروهای ارتش و همپیمانانش توانستند طی مدت کوتاهی، جبهه خان طومان را از دیگر جبهه‌های ملتهب که تا شهرک العیس در جنوب امتداد دارد، جدا کنند.

داده‌‌های میدانی به دست داشتن دولت ترکیه و حاکمان عربستان و قطر و دخالت مستقیم آنها در حمله تروریست‌های تکفیری به خان طومان اشاره می‌کند که به اشغال آن منجر شده است.

البته خان طومان تنها سه درصد از کل مساحت جغرافیایی مناطقی را شامل می‌شود که نیروهای ارتش سوریه پیش از آتش‌بس در حومه جنوبی آزاد کرده‌ بودند، نیروهای ارتش و همپیمانان آنها طی سه ماه اخیر بیش از 70 درصد حومه جنوبی حلب را از لوث  تروریست‌های تکفیری آزاد کرده بودند و شکی نیست که بازپس‌گیری خان طومان با توجه به موفقیت‌های گسترده اخیر ارتش و متحدانشان در جبهه‌های حلب، مأموریتی دشوار و غیرممکن نیست و در آینده‌ نزدیک شاهد بازگشت مجدد خان طومان به آغوش کشور سوریه خواهیم بود.

مهمترین پیام سقوط خان‌طومان

این‌که گروه‌های تروریستی مسلح هرگز اعتقادی به آتش‌بس ندارند، چون آنها اساساً برای اجرای طرح‌های خطرناک و فتنه‌افکنانه اردوگاه صهیونیستی آمریکایی تکفیری وارد سوریه شده‌اند تا سوریه یکی از مهمترین  اضلاع محور مقاومت را در هم بشکنند و به‌زعم خود اسباب فروپاشی محور بازدارندگی و مقاومت را فراهم کنند.

این‌که ملت سوریه و ملت‌های مسلمان به این حقیقت بیش از گذشته توجه کنند که آمریکا هرگز قابل اعتماد نیست، آمریکا در ظاهر برای ملت سوریه اشک تمساح می‌ریزد و مدعی تلاش برای مهار خونریزی و جنگ در سوریه می‌شود، ولی در عمل برای گروه‌های تروریستی پوشش ایجاد می‌کند.

آمریکا در ظاهر مدعی مبارزه با تروریسم می‌شود، در ظاهر نام جبهه النصره و داعش را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد، ولی در عمل زمینه حملات گسترده گروه‌های تروریستی تحت پرچم جبهه النصره را با دیگر متحدانش یعنی عربستان، ترکیه و قطر فراهم می‌کند.

آمریکا تروریست‌ها را به خوب و بد یا میانه‌رو و بد تقسیم می‌کند در حالی که کشتار زنان و کودکان بیگناه و گلوله‌باران و ویران کردن بیمارستان کودکان به‌دست همین تروریست‌هایی صورت گرفت که آمریکا و متحدانش با واژه فریبنده معارضه میانه‌رو از آنها یاد می‌کنند.

کشتار و ویرانی و اقدامات جنایتکارانه گروه‌های تروریستی تکفیری در حلب و دیگر مناطق سوریه تا زمانی که حمایت‌های حامیانشان متوقف نشود، تا زمانی که ترکیه مرزهای خود را برای همیشه به‌روی آنها نبندد و تسهیلات لجستیکی در اختیار آنها قرار ندهد و زمینه انتقال سلاح‌های پیشرفته اهدایی آل سعود و آل ثانی و غرب را فراهم نکند، ادامه خواهد یافت.

دروغ بودن ادعای آمریکا مبنی بر مبارزه با تروریسم با تحولات  اخیر حلب و خان طومان بیش از همه بر افکار عمومی جهان اثبات و روشن شد، چرا که این کشور تروریست‌های جبهه النصره را در پوشش حمایت خود قرار داد، در حالی که قبلاً جبهه النصره شاخه القاعده را در فهرست تروریستی قرار داده و آن را خارج از آتش‌بس قرار داده بود، ولی در عمل به این توافق خود پشت پا زد و بدعهدی و غیر قابل اعتماد بودن خود را نشان داد.

نکته دیگری که جان کری وزیر خارجه آمریکا اخیراً گفته بود حوادث سوریه از کنترل خارج شده است، این جمله با توجه به آشکار شدن نقش آمریکا در حملات گسترده  تروریست‌های به‌اصطلاح میانه‌رو به حلب و خان طومان، علاوه بر اینکه نفاق و دورویی آمریکایی‌ها و دروغ بودن ادعاهایشان مبنی بر تلاش برای حل سیاسی بحران سوریه و توقف خونریزی در این کشور را نشان داد، یک نکته دیگر را هم بیشتر آشکار کرد که آمریکا در عمل قادر به کنترل تمام گروه‌های تروریستی نیست و کشورهای دنباله‌روی آن یعنی عربستان، قطر و ترکیه هم برای فرماندهی انحصاری بر آنها با یکدیگر رقابت می‌کنند که این رقابت به تشدید کشتار و ویرانی در سوریه منجر شده است.

نکته‌ای درباره روسیه

نکته دیگر درباره روسیه است که تحلیلگران بر این باورند روس‌ها بیش از اندازه به آمریکایی‌ها در موضوع آتش‌بس اعتماد کرده‌اند، روسیه در کنار دیگر متحدان سوریه نقش تعیین‌کننده و بسزایی در تغییر معادلات میدانی سوریه داشته‌ است، با این حال در مسئله آتش‌بس، روسیه باید پایه‌های محکمی برای آتش‌بس یعنی تضمین عدم‌نقض آن ایجاد می‌کرد و این تضمین را از آمریکا می‌گرفت، چرا که روسیه از بابت دولت سوریه اطمینان خاطر دارد و در عمل هم ارتش سوریه به آتش‌بس پایبند بوده که حوادث خان طومان بر این مسئله مهر تأیید زد، ولی آمریکا به‌عنوان طرفی که با گروه‌های تروریستی مسلح ارتباط دارد و بر بیشتر آنها هم نفوذ دارد، نتوانسته تضمینی برای عدم نقض آن بدهد و در عمل با این گروه‌ها همراهی کرده و تروریست‌ها را به نقض آتش‌بس و حملات خود ترغیب کرده است.

نکته دیگر این‌که در جنگ گاهی احتمال بروز تغییرات و تحولات غیرمنتظره وجود دارد که تحولات خان طومان بهترین شاهد در این زمینه است، ولی همان‌طور که یک ضرب‌ المثل معروف عربی می‌گوید «رُبَّ ضارة نافعة» یعنی چه‌بسا یک مسئله در ظاهر ضرر و زیانی برساند، ولی می‌تواند نافع و سودمند باشد. تحولات خان طومان این حقیقت را نشان داد که تروریست‌ها فقط زبان زور را می‌فهمند و هیچ گزینه‌ای جز راه حل نظامی برای پایان دادن به حضور آنها کارساز نیست و نبرد و جنگ تمام‌عیار ارتش سوریه با تروریسم، یک نبرد کاملاً مشروع و قانونی است و هیچ بهانه‌‌تراشی و توجیه‌افکنی از سوی حامیان گروه‌‌های تروریستی نمی‌تواند مانع عملیات تمام‌عیار ارتش سوریه و حامیانش برای پاکسازی تمام این کشور از لوث تروریست‌های اجاره‌ای و مزدور شود.

ضرورت هوشیاری جبهه مقاومت و رسانه‌های آنها

نکته پایانی درباره تحولات میدانی حلب و دیگر مناطق سوریه مربوط به جنگ رسانه‌ای و روانی حامیان گروه‌های تروریستی تکفیری است که در مورد خان طومان به اوج خود رسید، این رسانه‌ها با انتشار خبرها و گزارش‌های ساختگی درباره خسارت‌های ارتش سوریه و متحدانش و ادعای بی‌اساس آمار بالای شهدا و اسرای ایرانی و حزب‌الله تلاش کردند ضمن بازگرداندن احیای روحیه متلاشی شده و نجات تکفیری‌ها از وضعیت بحرانی، فضای یأس و ناامیدی را در ملت‌های حامی مقاومت و دوستداران آن ایجاد کنند که متأسفانه برخی فعالان رسانه‌ای در جبهه حامیان سوریه هم با انتشار برخی خبرهایی که البته سندیت نداشته، ناخواسته در بازی هوشمندانه دشمنان گرفتار شدند. در حالی که حزب‌الله بر ضرورت هوشیاری مردم و دوستداران مقاومت در برابر این توطئه و جنگ رسانه‌ای حامیان تروریسم تکفیری هشدار داده است.

امید می‌رود فعالان رسانه‌ای جبهه مقاومت و دوستداران آنها با درس گرفتن از این تحولات و پی بردن به عمق توطئه‌های محور صهیونیستی آمریکایی تکفیری و بازی رسانه‌‌ای آنها، بیش از گذشته در راستای تقویت رسانه‌ای محور مقاومت و بازدارندگی گام برداشته و با انتشار اخبار منابع موثق و مورد اعتماد و پوشش گسترده موفقیت‌های میدانی ارتش سوریه و متحدانش در میدان جنگ نرم با رعایت هوشیاری، مانع تحقق طرح‌های دشمنان مقاومت در عرصه رسانه‌ای شوند، مقاومتی که به‌گفته سید حسن نصرالله قوی‌تر از قبل و در بهترین شرایط خود قرار دارد و توانسته تمام توطئه‌های دشمنان را نقش بر آب کند و به همین سبب در معرض شدیدترین هجمه دشمنانش قرار گرفته است.

 

منبع:تسنیم

انتهای پیام/41325


مطالب مرتبط:
نظرات بینندگان

نظری ثبت نشده است

  ارسال دیدگاه

  توجه نمایید
 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • «خوبان خبر» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • خوبان خبر از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 • تنها خالی نماندن متن دیدگاه الزامی است.
 • telegram khoobankhabar

  telegram khoobankhabar

  adv

  ads