کد خبر: 10401 - تاریخ: چهارشنبه، 24 اکتبر 2012 - 11:56

روستای گندم آباد، زندگی در بی خبری مطلق + تصاویر

به گفته یکی از روستاییان بسیاری از افراد این روستا حتی مسئولان کشور را نمی شناسند چراکه داشتن تلویزیون آرزویی است که برای بسیاری از کهنسالان این روستا به حسرت تبدیل شده است.

به گزارش خوبان به نقل از مهر، برای سفر به روستای “گندم آباد” با شش ساعت فاصله از مرکز استان انتظار جاده های صاف و آسفالت شده بی فایده است، چرا که این روستا از توابع بخش شاهرود شهرستان خلخال در دل کوهستان و با گذر از جاده های صعب العبور و سنگلاخی در نوار مرزی استان اردبیل و زنجان واقع شده بطوریکه زنجانیها بیش از اردبیل به این روستا نزدیکی دارند.

نبود جاده روستایی، روشنایی کافی در طول مسیر و پیچهای تند بی حفاظ و شیب تند راه ارتباطی موجب شده تردد ساکنان این روستا محدود به مواقع اضطراری شده و زمستانها ارتباط با مرکز استان و شهرهای دیگر گاه تا شش ماه قطع شود.

با گذر از دره های عمیق در مجاورت کوههای مرتفع ییلاق گندم آباد با ۱۶ خانوار ساکن تمامی توجه آدمی را از زیبایی های کوهستان به آرزوهای مردمی معطوف می کند که رویاهای شان را به بادهای سرد کوهستانهای مرتفع پیرامونشان سپرده و برای نسل فعلی و آیندگان چشم انتظار بشارتی از آبادی و آرامش است.

قبل از زلزله سال ۷۵ زمانی این روستا شور و نشاط زندگی را با تلاش جمعی اهالی خود تجربه می کرد و نام خود را وامدار خوشه های طلایی مزراع گندم بود اما اینک معاش اندک بازمانده جمعیت آن تنها از مسیر دامپروری است. از سویی محرومیت، اشتیاق مهاجرت جوانان به شهرهای اطراف را مضاعف کرده تا زمینهای قابل کشت این روستا بدون استفاده بماند.

زندگی در بی خبری مطلق 

مهمان برخی روستاییان شدیم. خانه های خالی از وسایل ارتباط جمعی مثل رادیو و تلوزیون موجب شده اهالی روستا در بی خبری مطلق زندگی کنند.

به گفته یکی از روستاییان بسیاری از افراد این روستا حتی مسئولان کشور را نمی شناسند چراکه داشتن تلویزیون آرزویی است که برای بسیاری از کهنسالان این روستا به حسرت تبدیل شده است.

محمد ذکی پور از اهالی این روستا می گوید اکر تلویزیون هم داشته باشیم به خاطر قرار گرفتن در دره نمی توانیم از آن استفاده کنیم و عملا از همه اتفاقات بی اطلاعیم.

ترس و اضطراب کودکان هدیه سقف‌های کپر 

ذکی پور به یاد می آورد که ماری هنگام استراحت در خانه از سقف به روی گردنش افتاده و پس از این اتفاق دو دختر و یک پسرش با اضطراب و ترس شب را صبح می کنند.

می گوید خانه ای که از چوب و سنگ و گل ساخته شده باشد از نفوذ هیچ خزنده ای در امان نیست و به خاطر نبود امکانات بهداشتی این موضوع تشدید می شود و از طرفی از ترس حمله احتمالی مارهای موجود در منطقه نمی توانیم ماری که بر روی سقف خانه لانه کرده است را بکشیم.

ملیحه همسر محمد با یک چراغ نفتی خانه را گرم نگه می دارد و غذای خانواده را در تنها اتاق موجود می پزد. “اگر احتیاج به حمام باشد آبی گرم می کنیم و در اتاقک و هر جا بشود شستشو می کنیم” این را ملیحه می گوید و با مهمان نوازی مثال زدنی اصرار می کند مهمانش شویم.

تنها منبع آب روستا پر از انگل است

منبع آب روستای گندم آباد در کنار مدفن شخصیت مقدسی به نام ” آقا میر یوسف اله بها” است که به گفته ساکنان به دلیل ضعف سلامت آن مشکلات بسیاری برای اهالی به وجود آورده است.

ناصر از دیگر اهالی روستا یادآور می شود با بررسی منبع آب متوجه شدیم داخل منبع پر از انگل است اما تنها چاره، استفاده از آب منبع است که موجب شده بیماری به خصوص در بین بچه ها شایع شود.

تنها پزشک مراجعه کننده به روستا در سال دو بار به ساکنان سر می زند و به گفته مردم روستا بارها فرد بد حال و یا زنی که در حال زایمان است را با مشقت بسیار به طارم و شهرهای دیگر برده اند و اگر با پزشک تماس گرفته شود به تاخیر چند روزه به روستا می آید.

مریم از جمله افراد این روستا است که از بیماری پدرش خاطره بدی دارد، می گوید وقتی پدرم بیمار شد مجبور شدیم با هفت نفر از اهالی روستا در سوز زمستان که ارتفاع برف تا کمرمان می رسید پدرم را با الاغ به نزدیکترین شهر برسانیم.

پدر مریم دو ماه است که فوت کرده و برادر وی با مهاجرت به شهر جمع خانواده آنها را به او و مادر پیرش محدود کرده است.

او ادامه می دهد حتی برای باز کردن مسیر روستا در زمستان از ما مبالغی پول دریافت می شود و این در حالی است که روستاییان حتی به باز کردن مسیر ارتباطی روستا با طارم نیز راضی هستند.

ترک تحصیل اجباری برای دانش آموزان

به گفته ساکنان قبل از زلزله به واسطه رونق و آبادی، این روستا ۱۲۷ دانش آموز با هفت معلم داشت اما امروز روستای گندم آباد هفت دانش آموز دارد که در مقاطع مختلف اول تا ششم ابتدایی همه در یک کلاس درس به ترتیب از معلم خود درس می گیرند.

تمام مدرسه این روستا در یک کانکس خلاصه می شود که یک کلاس درس، یک معلم، یک نفر دانش آموز اول ابتدایی، دو نفر دانش آموز سوم ابتدایی، سه نفر دانش آموز پنجم و یک نفر دانش آموز ششم ابتدایی دارد، چهار نفر از دانش آموزان دختر و سه نفر پسر هستند.

اعظم تنها دانش آموز مقطع ششم ابتدایی مدرسه هشت نفره شهید نواب صفوی گندم آباد است که به اجبار سال آینده درس و مدرسه را ترک خواهد کرد.

معلمش می گوید نزدیکترین مدرسه راهنمایی در منطقه “کلور” است که رفت و آمد به آن به خصوص در فصلهای سرد سال غیر ممکن بوده و به همین دلیل دانش آموزان به خصوص دختران بعد از ششم ابتدایی به ناچار ترک تحصیل می کنند.

مریم نمونه دختری است که ۲۲ بهار را سپری کرده و می گوید به خاطر نبود امکانات ترک تحصیل کردم. وی که نزدیک به یک سال است نامزد کرده به دلیل نبود امکانات و جهیزیه حداقلی هنوز به خانه بخت نرفته و تنها چاره کار را مهاجرت به یکی از شهرهای اطراف می داند.

اما مریم بیش از آنکه به فکر وضعیت زندگی خود باشد نگران زندگی مادر پیرش بعد از ازدواج خود است و اشاره می کند که تنها چشم امید ما به خانه هایی بود که قرار بود ساخته شود و اگر مادرم در یکی از این خانه ها زندگی کند نگرانی ام از سلامت و امنیت اش کمتر خواهد شد.

گندم آباد میراث دار زبان در حال فراموشی “تات”

با وجود تمامی محرومیتها زبان شیرین “تاتی” میراث معنوی است که زنده نگهداشتن بخشی از آن توسط اهالی گندم آباد انجام می شود.

تاتها از اقوامی ایرانی ساکن در تاکستان قزوین، خلخال استان اردبیل، طارم زنجان و بخشهایی از استان مرکزی و خراسان شمالی هستند که با وجود داشتن تاریخ و فرهنگ چند هزار ساله از ادبیات شفاهی و بسیار غنی برخوردار بوده با این وجود تاریخچـــه ادبیات مکتوبشان عمر نسبتا جوانی دارا است.

کودکان روستا این زبان رو به فراموشی را همچون زبان مادری می آموزند و به سادگی می توانند به این زبان تکلم کنند.

 

 

 

 

نظرات بینندگان

انتشار یافته:۲

 1. بهروز مدرسی
   | 2012/11/5 - 13:10
  پاسخ

  روستای گندم آباد از لحاظ آموزشی در سطح بالایی قرار دارد . این روستا از لحاظ رفاهی در مضیقه می باشد. عمده ترین مشکل مردم روستا نداشتن راه مناسب می باشد. بنده از روستای گندم آباد نمودم . راننده خودروی ما با تحمل زحمت بسیار ما را به روستا رساند. ازمسئولین استانی انتظار توجه بیشتر را داریم.

  ارسال دیدگاه

  توجه نمایید
 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • «خوبان خبر» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • خوبان خبر از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 • تنها خالی نماندن متن دیدگاه الزامی است.
 • telegram khoobankhabar

  telegram khoobankhabaradvads