کد خبر: 13953 - تاریخ: شنبه، ۱۸ آذر ۱۳۹۱ - ۲۱:۴۸

کفش 2 میلیونی/کیف 5 میلیونی/مبل 200 میلیونی و ...

این قیمت ها باور کردنی است؟

خوبان خبر: تهران مرکز برندهای بزرگ است. با نگاهی هرچند گذرا براحتی می‌توان تهران را پایتخت برندها و مارک‌ها نامید، چرا که برخی در این شهر حاضرند برای یکدست کردن سر و وضع ظاهری خود یا خانه و اتومبیل‌شان چندصد میلیون تومان پول پرداخت کنند.

به گزارش خوبان به نقل از جهان،تهران مرکز برندهای بزرگ است. با نگاهی هرچند گذرا براحتی می‌توان تهران را پایتخت برندها و مارک‌ها نامید، چرا که برخی در این شهر حاضرند برای یکدست کردن سر و وضع ظاهری خود یا خانه و اتومبیل‌شان چندصد میلیون تومان پول پرداخت کنند.

بدون وقت قبلی معذوریم!

وقتی به یکی از جواهرفروشی‌های معروف تهران سر می‌زنم نامم را می‌پرسد و وقتی دلیل مراجعه خود را عنوان می‌کنم در را باز نمی‌کند و پای آیفون می‌گوید: همه مشتریان ما با وقت قبلی برای مشاوره به اینجا می‌آیند. می‌گویم مشتری نیستم، فقط چند سوال دارم باز همان جواب قبلی را تکرار می‌کند.

ادامه توفقم در مقابل جواهرفروشی به صلاح نیست. یک مامور جلوی در ایستاده وقتی به او می‌گویم خبرنگارم، تنها یک لبخند چاشنی نگاه پرسوالش می‌کند.

راهم را کج می‌کنم و به مسیرم ادامه می‌دهم. در نقطه‌ای دیگر از شهر به جواهرفروشی دیگری سر می‌زنم. وارد می‌شوم پشت ویترین‌های بزرگ با شیشه‌های ضخیم که از جنس نسوز، نشکن و ضد سرقت است تعداد محدودی انگشتر، گوشواره و … توجهم را جلب می‌کند. قیمت یک انگشتر پرنگین که توجهم را جلب کرده ۷۰ میلیون تومان است.

فروشنده می‌گوید: مشتریان ما خاص هستند. معمولا با وقت قبلی به اینجا می‌آیند. از روی جدیدترین مدل‌ها، طرح مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند و سفارش ساخت می‌دهند.

او تاکید دارد: محصولات ما عمدتا طراحی خارجی دارند اما در داخل ساخته می‌شوند و این بستگی به ذوق و سلیقه مشتری دارد. قیمت دستبند دیگری که تعداد زیادی نگین برلیان دارد، ۱۲۰ میلیون تومان و یک سرویس جواهر ۱۵۷ میلیون تومان است.

فروشنده جوان می‌گوید: چند وقت پیش خانمی از کانادا به ایران آمد و یک سرویس ۲۲۰ میلیون تومانی برای عروسی نوه‌اش سفارش داد.

کفش دو میلیون تومان!

در خیابان‌های حوالی میدان ونک کفش‌هایی یافت می‌شود به قیمت دو میلیون تومان.

وقتی از فروشنده قیمت یکی از کفش‌ها را می‌پرسم، بلافاصله و بی‌درنگ از ویژگی‌های ساخت کفش و ضمانت آن می‌گوید. او حتی کفش‌هایی با نرخ بالای دو میلیون تومان نیز دارد. این در حالی است که شاید خیلی‌ها ندانند تولیدکنندگان کفش چرم دست‌دوز در بازار تبریز، بهترین محصولات خود را روانه بازارهای اروپایی می‌کنند.

درست است پزشکان معتقدند پا قلب دوم انسان است و باید در خرید و انتخاب کفش دقت زیادی به کار برد و کفش ضروری‌ترین نیاز انسان است، ولی فرقی نمی‌کند که با مارک باشد یا بی‌مارک. حتی گیوه‌های دستباف ایرانی نیز بازار دارند، چه برسد برندهای اروپایی و آمریکایی.

کیف پول زنانه، کیف دستی پنج میلیون تومان

یکی از پاساژهای معروف در خیابان ولی‌عصر گاهی پذیرای مشتریانی است که حاضرند کیف دستی زنانه را به قیمت ۵.۵ میلیون تومان خریداری کنند یا کیف پول نگین‌دار سه میلیون تومانی به دست می‌گیرند.

به گفته یکی از فروشندگان در این مرکز خرید، مشتریان این کیف‌ها متفاوت هستند، گاهی زنان مسن و گاهی نیز دختران جوانند که در دنیای مد و مارک رقابت دارند.

با شنیدن این قیمت‌ها، یاد زنان دستفروش داخل مترو می‌افتم که گاهی کیف‌هایی را می‌فروشند که به گفته خودشان مارک‌دار هستند و می‌گویند ۵۰ هزار تومان مغازه را از من ببر ده هزار تومان. مانده‌ام کیف پول سه میلیون تومانی مغازه را در مترو از زن دستفروش چند می‌توان خرید؟

وقت، وقت است با ساعت ۸۰۰ میلیون تومانی یا ۵۰۰۰ تومانی

گشت و گذار بیشتر در مرکز خرید پرسش‌‌های ابهام‌آمیز زیادی را در ذهنم ایجاد می‌کند. ساعت‌های ساخت کشور سوئیس با مارک‌های متعدد و مشهور، قیمت‌های باورنکردنی دارند. ساعت‌هایی آراسته به طلا و الماس از ۱۲ میلیون تا ۸۰۰ میلیون تومان.

گاهی قیمت‌ها به دلار نیز به نمایش گذاشته می‌شوند که البته به گفته فروشنده نرخ‌های دلار برای مشتریان ویژه‌ای است که ساعت‌های آنها کاملا سفارشی و شخصی است.

یک ساعت از برندی معروف به قیمت ۳۶۵ هزار دلار در ویترین ضدسرقت با شیشه نسوز و نشکن به نمایش گذاشته شده که صاحب مغازه اجازه دست زدن یا عکس گرفتن از آن را نمی‌دهد.

درک چنین قیمت‌هایی چندان آسان نیست. زیرا وقت، وقت است حالا با ساعت ۸۰۰ میلیون تومانی باشد یا ۵۰۰۰ تومانی دستفروش!

لباس چهار میلیون تومانی برای مهمانی

به گفته یکی از خانم‌های فروشنده لباس مهمانی زنانه، اغلب این لباس‌ها از ترکیه، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، انگلیس یا کشورهای حاشیه خلیج‌فارس وارد می‌شود و پایین‌ترین نرخ آنها عموما دو میلیون تومان است.

وی می‌گوید: مشتریان ما معمولا به منزل می‌آیند و لباس مورد نظر خود را خریداری می‌کنند. به گفته او، اغلب این مشتریان مشکلی برای پرداخت قیمت‌ها ندارند.

این فروشنده می‌گوید: بتازگی یک دست کت و دامن دوخت فرانسه به یکی از مشتریان خانگی‌اش به قیمت پنج میلیون تومان فروخته که نگین گرانقیمتی روی دکمه کت آن بوده است.

ثروتمندان در چه ظروفی غذا می‌خورند؟

پس از گشت و گذار در قیمت کالاها به آشپزخانه ثروتمندان سری می‌زنم. یک مجموعه ظروف قهوه‌خوری شش نفره ایتالیایی یک و نیم میلیون تومان، سرویس چینی ایتالیایی مارک‌دار ۱۲ نفره حدود ۳۵ میلیون تومان، ظروف قابلمه مارک‌دار ۹ پارچه ۵.۵ میلیون تومان، یک ست صبحانه مارک‌دار انگلیسی شش میلیون تومان و… تفلون نچسب، سرویس قابلمه استیل آلمانی و قابلمه‌های چدنی آمریکایی هر یک قیمت‌هایی بالاتر از دو میلیون تومان دارند.

با دیدن این نرخ‌ها، یاد دیگچه‌های مسی و روحی مادربزرگ‌ها می‌افتم که این روزها جای خود را در آشپزخانه‌ها به چدن، تفلون و استیل‌های خارجی داده‌اند.

نشستن روی مبل چند؟

مبل‌ها و سرویس‌های غذاخوری خارجی نیز قیمت‌های حیرت‌انگیزی دارند. یک نصف مجموعه چرم ایتالیایی به قیمت ۶۵ میلیون تومان فروخته می‌شود یا یک دست میز ناهارخوری شش نفره خارجی ۷۰ میلیون تومان قیمت دارد. سرویس مبلمان استیل خارجی ۲۰۰ میلیون تومان!

چه حسی دست می‌دهد نشستن روی مبلی که پول آن را می‌توان برای خرید یک واحد آپارتمان در تهران صرف کرد!

از روشنایی مهتاب تا لوسترهای ۳۰ میلیون تومانی

در حالی که اغلب جمعیت ۷۵ میلیون نفری ایران از لامپ‌های کم‌مصرف برای روشنایی شبانه خانه‌هایشان استفاده می‌کنند، جمعیت قلیلی هستند که چراغ خانه‌هایشان از ۳۰ میلیون تا ۱۲۰ میلیون تومان ارزش دارد. لوسترهای خارجی چندشاخه با طراحی و ساخت خارجی و قیمت‌های نجومی روشنایی‌بخش خانه‌های این جماعت است.

با این وصف تصمیم اخیر دولت برای اختصاص ندادن ارز به برخی کالاهای لوکس و غیرضروری قابل اعتناست، زیرا در شرایط تحریم و دشواری‌هایی که غربی‌ها برای اقتصاد کشورمان ایجاد کرده‌اند، نخریدن کالاهای غربی می‌تواند یک الگوی مناسب برای اقتصاد مقاومتی باشد، اما نباید فراموش کرد با بسته شدن راه‌های قانونی، راه‌های غیرقانونی و قاچاق باز می‌شود و شاید به همین دلیل است که مشتریان این کالاها همیشه به مراد خود می‌رسند.

انتهای پیام/ س. ن

نظرات بینندگان

نظری ثبت نشده است

  ارسال دیدگاه

  توجه نمایید
 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • «خوبان خبر» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • خوبان خبر از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 • تنها خالی نماندن متن دیدگاه الزامی است.
 • telegram khoobankhabar

  telegram khoobankhabar

  سینما شش بعدی خمام

  ads

  adv
  ads
  ads

  ads