کد خبر: 8596 - تاریخ: یکشنبه، 30 سپتامبر 2012 - 18:02

بازگشت معنا دار شجریان به ایران

محمد رضا شجریان خواننده معروف ایرانی که بعد از حوادث انتخابات 88 از ایران خارج شده و با مصاحبه های خود در شبکه هایی چون بی بی سی فارسی و ZDF آلمان از خود چهره ای سیاسی و ضد انقلاب را نشان داده بود به ایران بازگشت.

به گزارش خوبان به نقل از جام:محمدرضا شجریان بامداد پنجشنبه ۶ مهرماه ۹۱ از آمریکا به ایران بازگشت و در فرودگاه گفت: وطنم عشق من است. ایران زندگی من است و مردمان کشورم همه امید من اند!

آری محمد رضا شجریان خواننده معروف ایرانی که بعد از حوادث انتخابات 88 از ایران خارج شده و با مصاحبه های خود در شبکه هایی چون بی بی سی فارسی و ZDF آلمان از خود چهره ای سیاسی و ضد انقلاب را نشان داده بود به ایران بازگشت.

شجريان يكي از هنرمنداني بود كه در ماجراي فتنه 88 در آتش فتنه مي‌دميد و اظهارات ضد ايراني او با استقبال شبكه هاي معاند روبرو مي‌شد. او با خروج از ايران وقيحانه‌ترين توهين‌ها را به جمهوري اسلامي روا داشت و حتي پا را فراتر از مسائل سياسي گذاشته و به دين اسلام نيز جسارت كرد:

«اینها هرگز با هنر کنار نمی‌آیند، هرگز و هرگز!!! همچنان که در طول 1400 سال با هنر کنار نیامدن، باز هم نخواهند آمد…»

او در مدتي كه خارج از ايران بسر مي‌برد يكي از سوژه‌هاي مورد علاقه رسانه‌هايي مانند بي.بي.سي و وي.او.اي بود تا جايي كه صادق صبا، مدير نشان دار بي.بي.سي فارسي به شخصه يك هفته را با او در قونيه چرخيد تا مستندي يك ساعته درباره وي بسازد. البته پيوند اين خواننده با اين مدير مورد علاقه بهايي‌ها بركاتي هم داشت از جمله آنكه اين شبكه معاند با اسلام اقدام به پخش آواز «ربناي» شجريان كند!

محمدرضا شجریان خواننده معروف، چند سالی است سر ناسازگاری با حکومت ایران دارد.از چند سال پیش اعلام کرده بود که دیگر صدا و سیما حق ندارد موسیقی هایی که با صدای وی ضبط شده را پخش کند.

امروز محمدرضا شجریان ایرانی با شخصیت قاری قرآن و خواننده ربنای معروف کمی زاویه گرفته و سعی دارد از نام خود برای اهداف سیاسی استفاده کند. وی در شبکه بی بی سی در پاسخ به پرسش صادق صبا که گفته بود اگر حکومت ایران شما را دستگیر کند و به شما فشار بیاورد…شجریان با پوزخندی گفت:خب مرا هم بگیرند!

شجريان در اين مدت اقدامات خلاف عرفي نيز انجام داد كه جداي از ضد اخلاقي و ضد ديني بودن آنها حتي مغاير با شان يك هنرمند، با سابقه هنري او بود. عكس يادگاري انداختن با گوگوش و مجريان مبتذل شبكه‌هايي چون من و تو و يا حضور در محافلي آن چناني يكي از اين اقدامات بود كه البته در كنار همه موارد بالا همواره با چاشني ضديت با جمهوري اسلامي همراه بود و آب به آسياب ضد انقلاب مي‌ريخت.

حال اين خواننده هفتاد و سه ساله كه در سه سال گذشته از هيچ اقدامي مانند مصاحبه، آواز خواني، سخنراني و… براي فتنه انگيزي و روشن نگه داشتن آتش فتنه دريغ نكرده، تلاش كرده تا بي سرو صدا به ايران بازگردد. بازگشتي همراه با جملاتي احساسي مانند «وطنم عشق من است» و «مردمان کشورم همه امید من هستند».

جداي از صحنه گرداني شبكه سلطنتي انگلستان در مدت خارج نشيني شجريان كه با توجه به سابقه اين شبكه مي تواند مهمترين دليل براي داشتن نگاهي متفاوت به اين بازگشت باشد، سخنان مديرعامل خانه كم فروغ موسيقي نيز بايد مورد توجه قرار گيرد.

حميدرضا نوربخش در جلسه‌اي كه براي تشريح برنامه‌هاي سيزدهمين جشن خانه موسيقي برگزار شده بود، در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره اينكه آيا جشن امسال از محمدرضا شجريان تقدير مي‌كند يا خير؟ پاسخ داد: «شجريان رئيس شوراي عالي خانه موسيقي است و هم اكنون او به ايران بازگشته است و به زودي جلسه‌اي را با حضورش برگزار خواهيم كرد. اما بايد ببينيم تا چه تصميمي در اين زمينه گرفته مي‌شود.»

بازگشت شجريان در ماه‌هايي كه منتهي به انتخابات رياست جمهوري است و در آستانه جشني موسيقيايي كه قرار است در اواخر مهرماه برگزار شود مسئله ساده اي نيست كه به راحتي بتوان از كنارش گذشت. به نظر مي رسد خانه نيمه تعطيل موسيقي كه مدعي است محمدرضا شجريان رياست شوراي عالي آن را بر عهده دارد و در اين سه سال و علي رغم مواضعش همچنان در اين سمت باقي بوده است خيز بلندي را براي يك فتنه انگيزي جديد در عرصه فرهنگ برداشته است؛ ظرفيتي كه با بسته شدن خانه سينما حال مي‌تواند به اين يكي خانه منتقل شود.

و در اين ميان تاسف برانگيز آن است كه اين دست مراكز كه همواره ژست غير دولتي بودن مي‌گيرند با ارتزاق از پول بيت المال زنده‌اند و در همان زماني كه دارند در جهت منافع دشمنان نظام حركت مي‌كنند، همزمان از تخصيص نيافتن بودجه‌هاي دولتي يا كم بودن آنها فرياد گلايه سر مي‌دهند! مانند همين مدير عامل خانه موسيقي كه در همان جلسه‌اي كه از شجريان، بعنوان رياست عالي شواري موسيقي نام مي‌برد و از جلسه با او خبر مي‌دهد، در همان زمان هم چنان كه مي‌نالد از حمايت شهرداري تهران هم خبر مي دهد كه: «بودجه از سوي شهرداري تعيين شده است و توسط معاونت فرهنگي اجتماعي در اختيار ما قرار داده شده است. قرار بر اين بوده است كه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز بودجه‌اي براي ما تعيين كند اما اين اتفاق هنوز رخ نداده است.»

نگاهي به فعاليت‌هاي رسانه‌اي برخي نشريات اصلاح طلب هم مي‌تواند مويد وجود برنامه‌ريزي‌هايي جهت سوء استفاده از اين بازگشت باشد، چنانكه يك روزنامه تازه تاسيس پيشنهاد داده بود تا روز تولد شجريان بعنوان روز ملي آواز نامگذاري شود. اين در حالي است كه روزنامه اعتماد نيز تلاش كرده است تا از يك كمپين براي باقي ماندن شجريان در ايران خبر دهد. البته در اين ميان هم نبايد از فعاليت‌هاي مشكوك برخي رسانه‌ها مانند سايت روزنامه ايران كه با شعف و ذوق زدگي فراوان رپرتاژي پر و پيمان براي بازگشت شجريان رفته است ساده گذشت.

به هر حال حضور دوباره محمدرضا شجريان در ايران و تلاش براي احيا خانه نيمه تعطيل موسيقي، بايد به دقت مورد بررسي قرار گيرد تا اين بار هم مراكزي كه مستقيم و غير مستقيم از جيب بيت المال هزينه مي كنند، به محفلي براي ضربه زدن به نظام و تهيه خوراك تبليغاتي براي دشمنان مردم تبديل نشوند.

كارنامه اعتقادي و سياسي اين هنرمند سابقا ملي نياز به مروري بيش از اين ندارد، اما بازگشت پر حرف و حديث او به كشور نيازمند دقت و تامل است.

نظرات بینندگان

انتشار یافته:۹

 1. نام شما...
   | 2012/09/30 - 22:17
  پاسخ
  +3
  -2

  بی غیرت کم چرت و پرت بگو.میدونی راجع به چه کسی داری به اصطلاح …میزنی
  درود بر حضرت استاد محمدرضا شجریان.
  چشم همتون کور شه از حسادت

 2. نام شما...
   | 2012/10/1 - 02:23
  پاسخ
  +1
  0

  با سلام
  طرف صحبتم شخصیست که این مطلب رو نوشته است…
  “خداوند در قرآن کریم می فرمایند: هوشیار باشید که گمان در برخی اوقات گناه است”
  شمایی که فرق … و …. رو نمی فهمی خیلی بیجا میکنی خودت رو در هر مسئله ای نخد هر آش می کنی… .
  استاد شجریان معنای واقعی هنرمند هستند بدلیل اینکه بزرگترین خصلت یک هنرمند این است که خود را نه برای خود بلکه برای مردم بداند.
  خواهشا خود را اصلاح فرمایید و در پی مغشوش کردن اذهان عمومی نباشید.
  خداوند شما را نبخشد.

 3. نام شما...
   | 2012/10/1 - 11:47
  پاسخ
  +2
  -3

  شخصی که قدرت تشخیص موسیقی حرام و حلال در اسلام رو نداره و بی جهت به دین توهین می کنه نه تنها ارزش حمایت نداره بلکه باید طرد هم بشه.
  پس لطفا الکی حرف های دهن پر کن نزنید.
  هنرمند تا زمانی هنرمنده که به ارزش های دینی احترام بذاره . نه اینکه اب در اسیاب دشمن بریزه.
  برای ما شجریان و غیر شجریان نداره.
  هر کس تو خط ولایت بود قابل احترامه و دیگر هیچ.

 4. درود بر استاد
   | 2012/10/4 - 14:38
  پاسخ
  +2
  0

  دست استاد و می بوسم که انقدر بزرگمرد است.
  ای کاش ما فهم این اسطوره بزرگ هنر و فرهنگمون رو داشتیم و میفهمیدیم با چه کسی طرفیم. اونوقت شاید کم بی ادبی و گستاخی میکردیم

 5. نام شما...
   | 2012/10/5 - 22:47
  پاسخ
  +2
  0

  واقعاً خیلی جای تاسف دارد راجع به کسی که که زمین و زمان به او افتخار می کند می تونی به این راحتی قضاوت کنی.
  هر چند همیشه حقیقت و ندای الهی که از حلق این هنرمند جهانی پخش می شود را هر کسی نمی فهمد چون گوشش از گناه آنقدر پر است که جایی برای پذیرش حقیقت نیست.
  خداوند عمر استاد محمدرضا شجریان را طولانی و پر برکت گرداند .

 6. ابراهبم
   | 2014/01/17 - 00:33
  پاسخ

  به هر حال و با هر تفسیری ما به جذب حد اکثری و عطوفت و مهربانی قائل هستیم و ایشون اگر ذائقه و عملکردشون قابل تغییرباشه خوبه و از هنرش میتونه تو اهداف الهی استفاده کنه، انشاءالله…

 7. ابراهبم
   | 2014/01/17 - 01:00
  پاسخ
  0
  -1

  به این نظرات هم از سایت های دیگه توجه کنید بد نیست…

  آقای شجریان! سلام. من هنر شما را دوست داشته و هنوز هم دارم. اما باید به خدا پناه ببرید. این چه حرفاییه که میزنید؟ مثلا شما بچه مسلمونید و توی همین جامعه اسلامی هنرمند شدید. اگر اسلام با هنر مخالف بود که شما و امثال شما و اینهمه هنرمند بالاتر از شما در ایران نبودند؟ تازه فقط هنر توی موسیقی نیست که!!

  آقای شجریان پیوند ورابطه شما با حکومتهای پادشاهی واستعمارگران غربی وآمریکا همیشه بهتر از حکومت اسلامی بوده است. هیچ فکرکرده اید این شبکه های یهودی -صهیونیستی که برای شما ارزش قائل هستندوسنگ شما را به سینه می زنند با پول خون ملتهای مسلمان اداره می شوند. شما هیچ وقت با اسلام رابطه خوبی نداشته اید. آن هنری که ما میخواهیم همان است که امام بزرگمان گفت :(هنر یعنی دمیدن روح تعهد در انسانها) وشما هیچ وقت این را نمی فهمید . انشا ءالله با VOA محشور شوید.

  و همچنین این نظر:
  با کمال تعجب شاهد حضور استاد شجریان در تلویزیون صدای آمریکا بودم و غصه خوردم از اینکه استاد عزیز به تصور اینکه این گونه اقدامات در راستای احقاق حقوق ملت ایران است به دام رسانه ای امریکا افتاده اند. استاد عزیز باید به خاطر داشته باشند، همان ملتی که از کشته شدن چند ده عزیزشان به دلیل بی تدبیری و حماقت عده ای عصبانی اند؛ به مراتب از دست کشور بیگانه ای که با حمایت مستقیم نظامی و سیاسی از غاصب به این خاک یا مستقلا (فقط در یک مورد هدف قراردادن هواپیمای مسافربری) باعث عزادارشدن صدهاهزار خانواده ایرانی شد خشمگین ترند و جنایتهایش را از یاد نبرده اند. استاد عزیز متوجه هستند که رسانه دولت آمریکا ایشان را فقط و فقط برای افزایش اعتبار رسانه ای خود و شعله ورتر کردن ناآرامی ها در کشورمان، عزیز می شمارد وگرنه کافی است که استاد گرامی که سالهاست با صدایشان زندگی کرده ایم، اندکی و فقط اندکی، علیه منافع آمریکا صحبت کنند تا ببینند همین رسانه چگونه ایشان را بایکوت یا با ایشان رفتار خواهد کرد.

 8. رسول
   | 2015/09/2 - 12:58
  پاسخ

  اوف بر خوانندگانی همچون شجریان که دشمن شاد کن ایرانن…این ایرانی که شما در اون زندگی میکنی شهیدامون از جان و مالشون مایه گذاشتن..که اینطوری با شبکه های بهایی دست بیعت دادین و با خواننده هایی مثل گوگوشو و بیژن و گلشیفته مرتد با بهروز وثوق عکس انداختین ب یادگاری…اینا اگه ایرانو دوس داشتن میماندن ایران…واقعا برای دولت روحانی متاسفم که به این چنین افرادی میدان میدن…

  ارسال دیدگاه

  توجه نمایید
 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • «خوبان خبر» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • خوبان خبر از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 • تنها خالی نماندن متن دیدگاه الزامی است.
 • telegram khoobankhabar

  telegram khoobankhabaradvads