کد خبر: 8596 - تاریخ: یکشنبه، ۹ مهر ۱۳۹۱ - ۱۸:۰۲

بازگشت معنا دار شجریان به ایران

محمد رضا شجریان خواننده معروف ایرانی که بعد از حوادث انتخابات ۸۸ از ایران خارج شده و با مصاحبه های خود در شبکه هایی چون بی بی سی فارسی و ZDF آلمان از خود چهره ای سیاسی و ضد انقلاب را نشان داده بود به ایران بازگشت.

به گزارش خوبان به نقل از جام:محمدرضا شجریان بامداد پنجشنبه ۶ مهرماه ۹۱ از آمریکا به ایران بازگشت و در فرودگاه گفت: وطنم عشق من است. ایران زندگی من است و مردمان کشورم همه امید من اند!

آری محمد رضا شجریان خواننده معروف ایرانی که بعد از حوادث انتخابات ۸۸ از ایران خارج شده و با مصاحبه های خود در شبکه هایی چون بی بی سی فارسی و ZDF آلمان از خود چهره ای سیاسی و ضد انقلاب را نشان داده بود به ایران بازگشت.

شجریان یکی از هنرمندانی بود که در ماجرای فتنه ۸۸ در آتش فتنه می‌دمید و اظهارات ضد ایرانی او با استقبال شبکه های معاند روبرو می‌شد. او با خروج از ایران وقیحانه‌ترین توهین‌ها را به جمهوری اسلامی روا داشت و حتی پا را فراتر از مسائل سیاسی گذاشته و به دین اسلام نیز جسارت کرد:

«اینها هرگز با هنر کنار نمی‌آیند، هرگز و هرگز!!! همچنان که در طول ۱۴۰۰ سال با هنر کنار نیامدن، باز هم نخواهند آمد…»

او در مدتی که خارج از ایران بسر می‌برد یکی از سوژه‌های مورد علاقه رسانه‌هایی مانند بی.بی.سی و وی.او.ای بود تا جایی که صادق صبا، مدیر نشان دار بی.بی.سی فارسی به شخصه یک هفته را با او در قونیه چرخید تا مستندی یک ساعته درباره وی بسازد. البته پیوند این خواننده با این مدیر مورد علاقه بهایی‌ها برکاتی هم داشت از جمله آنکه این شبکه معاند با اسلام اقدام به پخش آواز «ربنای» شجریان کند!

محمدرضا شجریان خواننده معروف، چند سالی است سر ناسازگاری با حکومت ایران دارد.از چند سال پیش اعلام کرده بود که دیگر صدا و سیما حق ندارد موسیقی هایی که با صدای وی ضبط شده را پخش کند.

امروز محمدرضا شجریان ایرانی با شخصیت قاری قرآن و خواننده ربنای معروف کمی زاویه گرفته و سعی دارد از نام خود برای اهداف سیاسی استفاده کند. وی در شبکه بی بی سی در پاسخ به پرسش صادق صبا که گفته بود اگر حکومت ایران شما را دستگیر کند و به شما فشار بیاورد…شجریان با پوزخندی گفت:خب مرا هم بگیرند!

شجریان در این مدت اقدامات خلاف عرفی نیز انجام داد که جدای از ضد اخلاقی و ضد دینی بودن آنها حتی مغایر با شان یک هنرمند، با سابقه هنری او بود. عکس یادگاری انداختن با گوگوش و مجریان مبتذل شبکه‌هایی چون من و تو و یا حضور در محافلی آن چنانی یکی از این اقدامات بود که البته در کنار همه موارد بالا همواره با چاشنی ضدیت با جمهوری اسلامی همراه بود و آب به آسیاب ضد انقلاب می‌ریخت.

حال این خواننده هفتاد و سه ساله که در سه سال گذشته از هیچ اقدامی مانند مصاحبه، آواز خوانی، سخنرانی و… برای فتنه انگیزی و روشن نگه داشتن آتش فتنه دریغ نکرده، تلاش کرده تا بی سرو صدا به ایران بازگردد. بازگشتی همراه با جملاتی احساسی مانند «وطنم عشق من است» و «مردمان کشورم همه امید من هستند».

جدای از صحنه گردانی شبکه سلطنتی انگلستان در مدت خارج نشینی شجریان که با توجه به سابقه این شبکه می تواند مهمترین دلیل برای داشتن نگاهی متفاوت به این بازگشت باشد، سخنان مدیرعامل خانه کم فروغ موسیقی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

حمیدرضا نوربخش در جلسه‌ای که برای تشریح برنامه‌های سیزدهمین جشن خانه موسیقی برگزار شده بود، در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اینکه آیا جشن امسال از محمدرضا شجریان تقدیر می‌کند یا خیر؟ پاسخ داد: «شجریان رئیس شورای عالی خانه موسیقی است و هم اکنون او به ایران بازگشته است و به زودی جلسه‌ای را با حضورش برگزار خواهیم کرد. اما باید ببینیم تا چه تصمیمی در این زمینه گرفته می‌شود.»

بازگشت شجریان در ماه‌هایی که منتهی به انتخابات ریاست جمهوری است و در آستانه جشنی موسیقیایی که قرار است در اواخر مهرماه برگزار شود مسئله ساده ای نیست که به راحتی بتوان از کنارش گذشت. به نظر می رسد خانه نیمه تعطیل موسیقی که مدعی است محمدرضا شجریان ریاست شورای عالی آن را بر عهده دارد و در این سه سال و علی رغم مواضعش همچنان در این سمت باقی بوده است خیز بلندی را برای یک فتنه انگیزی جدید در عرصه فرهنگ برداشته است؛ ظرفیتی که با بسته شدن خانه سینما حال می‌تواند به این یکی خانه منتقل شود.

و در این میان تاسف برانگیز آن است که این دست مراکز که همواره ژست غیر دولتی بودن می‌گیرند با ارتزاق از پول بیت المال زنده‌اند و در همان زمانی که دارند در جهت منافع دشمنان نظام حرکت می‌کنند، همزمان از تخصیص نیافتن بودجه‌های دولتی یا کم بودن آنها فریاد گلایه سر می‌دهند! مانند همین مدیر عامل خانه موسیقی که در همان جلسه‌ای که از شجریان، بعنوان ریاست عالی شواری موسیقی نام می‌برد و از جلسه با او خبر می‌دهد، در همان زمان هم چنان که می‌نالد از حمایت شهرداری تهران هم خبر می دهد که: «بودجه از سوی شهرداری تعیین شده است و توسط معاونت فرهنگی اجتماعی در اختیار ما قرار داده شده است. قرار بر این بوده است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بودجه‌ای برای ما تعیین کند اما این اتفاق هنوز رخ نداده است.»

نگاهی به فعالیت‌های رسانه‌ای برخی نشریات اصلاح طلب هم می‌تواند موید وجود برنامه‌ریزی‌هایی جهت سوء استفاده از این بازگشت باشد، چنانکه یک روزنامه تازه تاسیس پیشنهاد داده بود تا روز تولد شجریان بعنوان روز ملی آواز نامگذاری شود. این در حالی است که روزنامه اعتماد نیز تلاش کرده است تا از یک کمپین برای باقی ماندن شجریان در ایران خبر دهد. البته در این میان هم نباید از فعالیت‌های مشکوک برخی رسانه‌ها مانند سایت روزنامه ایران که با شعف و ذوق زدگی فراوان رپرتاژی پر و پیمان برای بازگشت شجریان رفته است ساده گذشت.

به هر حال حضور دوباره محمدرضا شجریان در ایران و تلاش برای احیا خانه نیمه تعطیل موسیقی، باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد تا این بار هم مراکزی که مستقیم و غیر مستقیم از جیب بیت المال هزینه می کنند، به محفلی برای ضربه زدن به نظام و تهیه خوراک تبلیغاتی برای دشمنان مردم تبدیل نشوند.

کارنامه اعتقادی و سیاسی این هنرمند سابقا ملی نیاز به مروری بیش از این ندارد، اما بازگشت پر حرف و حدیث او به کشور نیازمند دقت و تامل است.

نظرات بینندگان

انتشار یافته:۹

 1. نام شما...
   | ۱۳۹۱/۰۷/۹ - ۲۲:۱۷
  پاسخ
  +3
  -2

  بی غیرت کم چرت و پرت بگو.میدونی راجع به چه کسی داری به اصطلاح …میزنی
  درود بر حضرت استاد محمدرضا شجریان.
  چشم همتون کور شه از حسادت

 2. نام شما...
   | ۱۳۹۱/۰۷/۱۰ - ۰۲:۲۳
  پاسخ
  +1
  0

  با سلام
  طرف صحبتم شخصیست که این مطلب رو نوشته است…
  “خداوند در قرآن کریم می فرمایند: هوشیار باشید که گمان در برخی اوقات گناه است”
  شمایی که فرق … و …. رو نمی فهمی خیلی بیجا میکنی خودت رو در هر مسئله ای نخد هر آش می کنی… .
  استاد شجریان معنای واقعی هنرمند هستند بدلیل اینکه بزرگترین خصلت یک هنرمند این است که خود را نه برای خود بلکه برای مردم بداند.
  خواهشا خود را اصلاح فرمایید و در پی مغشوش کردن اذهان عمومی نباشید.
  خداوند شما را نبخشد.

 3. نام شما...
   | ۱۳۹۱/۰۷/۱۰ - ۱۱:۴۷
  پاسخ
  +2
  -3

  شخصی که قدرت تشخیص موسیقی حرام و حلال در اسلام رو نداره و بی جهت به دین توهین می کنه نه تنها ارزش حمایت نداره بلکه باید طرد هم بشه.
  پس لطفا الکی حرف های دهن پر کن نزنید.
  هنرمند تا زمانی هنرمنده که به ارزش های دینی احترام بذاره . نه اینکه اب در اسیاب دشمن بریزه.
  برای ما شجریان و غیر شجریان نداره.
  هر کس تو خط ولایت بود قابل احترامه و دیگر هیچ.

 4. درود بر استاد
   | ۱۳۹۱/۰۷/۱۳ - ۱۴:۳۸
  پاسخ
  +2
  0

  دست استاد و می بوسم که انقدر بزرگمرد است.
  ای کاش ما فهم این اسطوره بزرگ هنر و فرهنگمون رو داشتیم و میفهمیدیم با چه کسی طرفیم. اونوقت شاید کم بی ادبی و گستاخی میکردیم

 5. نام شما...
   | ۱۳۹۱/۰۷/۱۴ - ۲۲:۴۷
  پاسخ
  +2
  0

  واقعاً خیلی جای تاسف دارد راجع به کسی که که زمین و زمان به او افتخار می کند می تونی به این راحتی قضاوت کنی.
  هر چند همیشه حقیقت و ندای الهی که از حلق این هنرمند جهانی پخش می شود را هر کسی نمی فهمد چون گوشش از گناه آنقدر پر است که جایی برای پذیرش حقیقت نیست.
  خداوند عمر استاد محمدرضا شجریان را طولانی و پر برکت گرداند .

 6. ابراهبم
   | ۱۳۹۲/۱۰/۲۷ - ۰۰:۳۳
  پاسخ

  به هر حال و با هر تفسیری ما به جذب حد اکثری و عطوفت و مهربانی قائل هستیم و ایشون اگر ذائقه و عملکردشون قابل تغییرباشه خوبه و از هنرش میتونه تو اهداف الهی استفاده کنه، انشاءالله…

 7. ابراهبم
   | ۱۳۹۲/۱۰/۲۷ - ۰۱:۰۰
  پاسخ
  0
  -1

  به این نظرات هم از سایت های دیگه توجه کنید بد نیست…

  آقای شجریان! سلام. من هنر شما را دوست داشته و هنوز هم دارم. اما باید به خدا پناه ببرید. این چه حرفاییه که میزنید؟ مثلا شما بچه مسلمونید و توی همین جامعه اسلامی هنرمند شدید. اگر اسلام با هنر مخالف بود که شما و امثال شما و اینهمه هنرمند بالاتر از شما در ایران نبودند؟ تازه فقط هنر توی موسیقی نیست که!!

  آقای شجریان پیوند ورابطه شما با حکومتهای پادشاهی واستعمارگران غربی وآمریکا همیشه بهتر از حکومت اسلامی بوده است. هیچ فکرکرده اید این شبکه های یهودی -صهیونیستی که برای شما ارزش قائل هستندوسنگ شما را به سینه می زنند با پول خون ملتهای مسلمان اداره می شوند. شما هیچ وقت با اسلام رابطه خوبی نداشته اید. آن هنری که ما میخواهیم همان است که امام بزرگمان گفت :(هنر یعنی دمیدن روح تعهد در انسانها) وشما هیچ وقت این را نمی فهمید . انشا ءالله با VOA محشور شوید.

  و همچنین این نظر:
  با کمال تعجب شاهد حضور استاد شجریان در تلویزیون صدای آمریکا بودم و غصه خوردم از اینکه استاد عزیز به تصور اینکه این گونه اقدامات در راستای احقاق حقوق ملت ایران است به دام رسانه ای امریکا افتاده اند. استاد عزیز باید به خاطر داشته باشند، همان ملتی که از کشته شدن چند ده عزیزشان به دلیل بی تدبیری و حماقت عده ای عصبانی اند؛ به مراتب از دست کشور بیگانه ای که با حمایت مستقیم نظامی و سیاسی از غاصب به این خاک یا مستقلا (فقط در یک مورد هدف قراردادن هواپیمای مسافربری) باعث عزادارشدن صدهاهزار خانواده ایرانی شد خشمگین ترند و جنایتهایش را از یاد نبرده اند. استاد عزیز متوجه هستند که رسانه دولت آمریکا ایشان را فقط و فقط برای افزایش اعتبار رسانه ای خود و شعله ورتر کردن ناآرامی ها در کشورمان، عزیز می شمارد وگرنه کافی است که استاد گرامی که سالهاست با صدایشان زندگی کرده ایم، اندکی و فقط اندکی، علیه منافع آمریکا صحبت کنند تا ببینند همین رسانه چگونه ایشان را بایکوت یا با ایشان رفتار خواهد کرد.

 8. رسول
   | ۱۳۹۴/۰۶/۱۱ - ۱۲:۵۸
  پاسخ

  اوف بر خوانندگانی همچون شجریان که دشمن شاد کن ایرانن…این ایرانی که شما در اون زندگی میکنی شهیدامون از جان و مالشون مایه گذاشتن..که اینطوری با شبکه های بهایی دست بیعت دادین و با خواننده هایی مثل گوگوشو و بیژن و گلشیفته مرتد با بهروز وثوق عکس انداختین ب یادگاری…اینا اگه ایرانو دوس داشتن میماندن ایران…واقعا برای دولت روحانی متاسفم که به این چنین افرادی میدان میدن…

  ارسال دیدگاه

  توجه نمایید
 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • «خوبان خبر» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • خوبان خبر از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 • تنها خالی نماندن متن دیدگاه الزامی است.
 • telegram khoobankhabar

  telegram khoobankhabar

  سینما شش بعدی خمام

  ads

  adv
  ads
  ads

  ads