کد خبر: 4904 - تاریخ: پنج شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۱ - ۱۶:۱۴

سید حسن نصرالله در سالگرد پیروزی حزب الله بر رژیم صهیونیستی:

سوریه پل ارتباطی میان ایران و مقاومت است

سید حسن نصرالله با اشاره به حجم توطئه ها علیه ایران گفت: اسراییل در سال‌های اخیر تمام کوشش خود را برای محاصره ایران و ترور مسئولان نظامی و انجام عملیات تروریستی علیه مردم بکار برد و در عین حال دهها شبکه فارسی زبان به منظور تحریک ملت ایران علیه مسئولان پرداخت و مردم را به تظاهرات در خیابان های تهران تحریک کرد اما همه این توطئه ها شکست خورد.

«سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان گفت: رژیم صهیونیستی همچنان از شکستی که در جنگ ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶ خورده، رنج می برد.

وی طی مراسمی که چهارشنبه شب در ‘ملعب الرایه’ ضاحیه جنوبی شهر بیروت به مناسبت سالروز پیروزی مقاومت اسلامی در جنگ ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶ برگزار شد و در آن هزاران تن از مردم لبنان، شخصیت های سیاسی بارز داخلی و بین المللی از جمله نمایندگان روسای جمهور، مجلس و نخست وزیر لبنان و ‘غضنفر رکن آبادی’ سفیر کشورمان در این کشور حضور دارند، سخن گفت.

سید حسن نصرالله گفت: در این مراسم در خصوص تحولات اخیر منطقه بویژه سوریه سخن خواهم گفت ولی قسمت اول از سخنان را در خصوص شکست سنگین اسراییل در جنگ ۳۳ روزه که در حق مردم خود بود، اختصاص می دهم.

وی گفت: طی این ۶ سال، سخنرانی ها، کتاب ها و مقالات زیادی از سوی مسئولان رژیم صهیونیستی ارایه شده که در تمام آنها بر شکست این رژیم در جریان جنگ ۳۳ روزه تاکید شده است.

وی ادامه داد: برای مثال ‘مئیر داگان’ رییس سابق موساد که از مهم ترین روسای دستگاه جاسوسی در تاریخ این رژیم است نیز این جنگ را فاجعه ای ملی و ضربه ای سهمگین برای اسراییل دانسته است.

دبیر کل حزب الله گفت: ‘دان مریدور’ معاون امور اطلاعاتی نخست وزیر فعلی رژیم صهیونیستی نیز ضربه ای که این رژیم در جنگ ۳۳ روزه خورد را در طی تاریخ بی سابقه دانسته است.

*در جنگ ۳۳ روزه ، شیمون پرز دچار توهم شده بود 

به گزارش ایرنا سیدحسن نصرالله گفت: در روز دوم جنگ ۳۳ روزه، شیمون پرز (رییس رژیم صهیونیستی) دچار توهم شده و تاکید می کرد که اسراییل پیروز شده و دبیرکل حزب الله به دمشق گریخته است؛ در حالی که من همچنان در ضاحیه به سر می بردم.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: صهیونیستی ها همواره از دستاورهای بزرگ سخن می گفتند و از عملیات نوعی که اسم آن را ‘عملیات توازن’ گذاشته بودند، دم می زدند.

دبیرکل حزب الله ادامه داد: اسراییلی ها در روز جمعه ۱۴ ژولای سال ۲۰۰۶ میلادی به لبنان حمله کرده و کابینه کوچک در آن زمان

اگر در لبنان پشتیبانی سیاسی و ملی وجود داشت و خنجر برخی جریان ها بجای اینکه در پشت ما فرود آید، در غلاف خود باقی می ماند، ممکن بود در روزهای آخر رایزنی های سیاسی هم، موفقیت هایی حاصل شود

طرح حمله علیه لبنان را تصویب کرد.

وی ادامه داد: در این طرح آنها (به اصطلاح) اقدام به جمع آوری معلومات بسیار دقیق و مهم از ما کرده و  اظهار داشتند که می دانیم که همه سامانه های موشکی حزب الله، ساخت ایران است.

نصرالله تأکید کرد: وزیر جنگ این رژیم در آن زمان گفت که ما جایگاه های نصب سامانه های موشکی حزب الله را در جنوب لبنان می دانیم و مانورهای دقیق و جدیدی را برای حمله به این پایگاه ها انجام دادیم.

وی تأکید کرد: یک ساعت پس از تصویب این طرح، چهل فروند جنگنده رژیم صهیونیستی طی عملیاتی بیش از چهل هدف را مورد اصابت قرار دادند که این عملیات ۴۳ دقیقه به طول انجامید و هدف های مورد نظر نیز پایگاه های موشک های فجر سه و فجر پنج بود که توسط رژیم صهیونیستی نابود شد.

دبیر کل حزب الله با اشاره به اینکه ‘آنها مدعی شدند که ۶۰ تا ۷۰ درصد از توان موشکی حزب الله را نابود ساختیم’، ادامه داد: در واقع مقاومت به تحرکات دشمن درخصوص سیستم موشکی حزب الله با برد متوسط پی برد و با اجرای نقشه ای دقیق، بدون آنکه آنها بفهمند، در بازیشان به منظور جمع آوری اطلاعات به آنها یاری رساند.

*موفقیت های امنیتی حزب الله

وی افزود: اولین موفقیت امنیتی مقاومت این بود که فهمیدیم اسراییل جای سامانه های موشکی را می داند.

سیدنصرالله گفت: دومین موفقیت امنیتی نیز این بود که مقاومت توانست این سیستم ها را بدون اینکه اسراییلی ها بفهمند ، از اماکن خود منتقل کرد. آنجا به واقع خالی از هرگونه موشکی بود چرا که این سیستم ها از جاهای اصلی خود منتقل شده و ۳۳ روز پیاپی فعالیت کردند و حتی آماده هدف قرار دادن تل آویو نیز بودند.

دبیرکل حزب الله ادامه داد: عملیات توازن ویژه را که نیروی هوایی اسراییل به آن مباهات می کرد از نظر ما عملیات توهم ویژه بود چرا که توسط مقاومت خنثی شد.

* مقاومت از بین نخواهد رفت 

نصرالله با اشاره به اینکه ‘برخی لبنانی ها دانسته یا نادانسته بر اساس میل اسراییلی ها رفتار می کنند’، ادامه داد: جنگی مانند جنگ ۳۳ روزه نتوانست مقاومت را از میان ببرد، پس در نتیجه با سخن برخی جریان ها نیز نابود نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ما در هر جنگی برای اسراییل صحنه های غیرمنتظرانه ای آماده کردیم، افزود: ما از شما و از ملت های منطقه می خواهیم به قدرت مقاومت و هوشیاری آن ایمان داشته باشند.

دبیرکل حزب الله ادامه داد: ما دارای عقل ها، قلب ها، عزیمت

بیشتر موشک هایی که علیه مناطق ‘حیفا’ و وسط اسراییل در جنگ ۳۳ روزه پرتاب شد، موشک های ساخت سوریه بودند و دمشق آنها را به مقاومت داده بود

ها، اراده ها و قدرت کافی برای طراحی و برنامه ریزی جنگ هستیم و در پایان راه نیز پیروز خواهیم شد.

نصرالله تأکید کرد: مهم ترین پیام ما در جنگ سه وسی روزه علیه لبنان و نیز بعد از جنگ ۲۲ روزه غزه به دشمن آن بود که توانستیم بر دشمن پیروز شویم و شکست نخوریم.

وی افزود: اگر مقاومت شکست می خورد، جنگ به سوی کشور سوریه به این بهانه که این کشور به مقاومت کمک می کند، ادامه می یافت.

سید حسن نصرالله با اشاره به توطئه دشمنان علیه کشورهای منطقه گفت: بعد از پایان مرحله جنگ سی و سه روزه علیه لبنان، مرحله دیگری در منطقه شروع شد و آن مرحله سرنگونی نظام اسد و نابودی سوریه با هدف سرسپردگی آن به طرح های آمریکایی و اسراییلی بود.

*اسراییل مجبور شد از همه شرط های خود کوتاه بیاید

دبیرکل حزب الله اظهار کرد: اسراییل برای پایان دادن جنگ ۳۳ روزه مجبور شد از همه شرط های خود کوتاه بیاید و قطعنامه ۱۷۰۱ شورا امنیت را بپذیرد.

سید نصرالله گفت: اگر در لبنان پشتیبانی سیاسی و ملی وجود داشت و خنجر برخی جریان ها بجای اینکه در پشت ما فرود آید، در غلاف خود باقی می ماند، ممکن بود در روزهای آخر رایزنی های سیاسی هم، موفقیت هایی حاصل شود.

وی افزود: در جریان جنگ ۳۳ روزه برای آنها مشکلی به نام حزب الله به وجود آمد و آنها به این نتیجه رسیدند که حمله هوایی کارساز نبوده و عملیات های زمینی نیز یک ماجراجویی بزرگ و بسیار خطرناک است.

دبیرکل حزب الله گفت: اولمرت چند روز بعد گفته بود که هرگونه عملیات زمینی که بیش از سه کیلومتر باشد حماقت است.

وی اظهار داشت: رییس جمهور آنها هم در تحقیقات کمیته ‘وینوگراد’ گفته بود که در این جنگ هواپیماهای اف ۱۶ که قیمت آنها صدمیلیون دلار است باید به دنبال نوجوانان ۱۶ ساله ای می رفت که نهایتا موشک های ضد هوایی به همراه خود داشتند.

سید نصرالله گفت: این مسئله که نوجوانی که نه تنها ۳۳ روز بلکه ۳۳ سال در جنوب لبنان می ماند؛ بدون اینکه اف ۱۶ شکستش دهد، نشان دهنده استراتژی دفاعی صحیح است.

* شهدای دمشق، پشتیبان سلاح مقاومت در مبارزه با دشمن بودند 

دبیرکل حزب الله، شهدای دمشق را دوستان و پشتیبان سلاح مقاومت در راستای مبارزه با دشمن خوانده و ضمن محکومیت اقدام تروریستی روز چهارشنبه اظهار داشت: ما با مسئولان، ارتش و ملت سوریه

سوریه حامی اصلی مقاومت است و به مقاومت در جنگ ۳۳ روزه اسلحه داد تا بتواند در این جنگ پایدار بماند و مهم ترین اسلحه هایی که مقاومت در جنگ از آنها استفاده کرد، از سوریه گرفته بود

ابراز همدردی می کنیم و این انفجار را تنها در راستای منافع رژیم صهیونیستی می دانیم.

سید حسن نصرالله با اشاره به اینکه ‘سوریه اینک یک مشکل واقعی و حقیقی برای آمریکایی ها و اسراییل ها است زیرا یک قدرت نظامی به شمار می رود که می تواند تهدیدی برای صهیونیستها باشد’، گفت: سوریه گذرگاهی برای مقاومت و پل ارتباطی میان ایران و مقاومت است و اجازه بدهید بیشتر از این بگویم و آن اینکه سوریه سند و حامی اصلی مقاومت در سطح نظامی ویژه است.

*موشک هایی که علیه اسراییل در جنگ ۳۳ روزه پرتاب شد، ساخت سوریه بودند

دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد: بیشتر موشک هایی که علیه مناطق ‘حیفا’ و وسط اسراییل در جنگ ۳۳ روزه پرتاب شد، موشک های ساخت سوریه بودند و دمشق آنها را به مقاومت داده بود.

سیدحسن نصرالله تأکید کرد: سوریه حامی اصلی مقاومت است و به مقاومت در جنگ ۳۳ روزه اسلحه داد تا بتواند در این جنگ پایدار بماند و مهم ترین اسلحه هایی که مقاومت در جنگ از آنها استفاده کرد، از سوریه گرفته بود.

وی با اشاره به هراس اسراییل از غزه گفت: فکر می کنید که آیا موشک هایی که از غزه بر سر اسراییل پرتاب می شود، از سوی عربستان یا از سوی مصر است؟ یا آیا این موشک ها از سوی نظام های عربی منطقه است؛ نه این گونه نیست بلکه این موشک ها از طریق سوریه به غزه رسیده است.

سید حسن نصرالله گفت: مسئولان سوریه همواره در راستای تقویت مقاومت در لبنان و فلسطین، خود را به خطر انداخته و جانفشانی کرده و زمانی که کشورهای عربی از ورود کمک غذایی و جمع آوری کمک های مالی برای غزه جلوگیری می کرند، دمشق سلاح و غذا به غزه می فرستاد و برای این امر خطرات زیادی را می پذیرفت.

وی افزود: این سوریه بشار اسد است، سوریه سرداران شهید ‘آصف شوکت’، ‘داود راجحه’ و ‘حسین ترکمانی’ است. (وزیر دفاع و مسئولان عالی رتبه نظامی که دیروز طی انفجاری در دمشق شهید شدند.)

*طرح غرب این است که اسراییل ژاندارم منطقه باشد

دبیرکل حزب الله گفت: طرح غرب این است که اسراییل ژاندارم منطقه باشد و به این منظور ممنوع است که ارتش هایی قوی در منطقه وجود داشته باشند.

وی ادامه داد: آموزش و تسلیح ارتش سوریه از سوی آمریکایی ها صورت نمی پذیرد؛ بنابراین آنها مشغول به نابودسازی این ارتش شده اند.

سیدنصرالله افزود: اسراییل امروز از هدف قرار گرفتن این ژنرال های ارتش سوریه و کشته شدنشان خوشحال است چراکه

آیا موشک هایی که از غزه بر سر اسراییل پرتاب می شود، از سوی عربستان یا از سوی مصر است؟ یا آیا این موشک ها از سوی نظام های عربی منطقه است؛ نه این گونه نیست بلکه این موشک ها از طریق سوریه به غزه رسیده است

تمام خواسته صهیونیست ها این است که ارتش سوریه قوی باقی نماند.

وی گفت: ما مجددا خواستار حفاظت از سوریه و ملت و ارتش این کشور هستیم و تنها راه حل را پذیرش هرچه سریع تر گفت وگو می دانیم.

سید نصرالله گفت: ما مطمئنیم ارتش سوریه که قدرت زیادی برای تحمل این مشکلات داشته و با قدرت و اراده و ثبات به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

*  ایران صد برابر قوی تر از ۳۰ سال پیش است

دبیرکل حزب الله با اشاره به اینکه’تحریم های اخیر آمریکا، تنها کاری است که از عهده آنها علیه ایران برمی‌آید’، گفت: ایران امروز صد مرتبه قوی تر از ۳۰سال گذشته بوده و هر روز برقدرت آن افزوده می شود و این کشور بزرگ دارای سرمایه های انسانی سرشار و امکانات مادی زیادی است.

سید حسن نصرالله با اشاره به حجم توطئه ها علیه ایران گفت: اسراییل در سال‌های اخیر تمام کوشش خود را برای محاصره ایران و ترور مسئولان نظامی و انجام عملیات تروریستی علیه مردم بکار برد و در عین حال دهها شبکه فارسی زبان به منظور تحریک ملت ایران علیه مسئولان پرداخت و مردم را به تظاهرات در خیابان های تهران تحریک کرد اما همه این توطئه ها شکست خورد.

دبیرکل حزب الله خطاب به فلسطینی ها گفت: من به ملت فلسطین و گروههای مختلف صادقانه می گویم که اگر قضیه فلسطین به دام نظام های عربی منطقه بیافتد، برای ابد نام فلسطین از منطقه پاک خواهد شد.

سیدحسن نصرالله ادامه داد: محوری وجود دارد که برای دفاع از فلسطین و طرفداری از آن متحمل ضربات سهمگین دشمن شده و بهای سنگینی را پرداخت کرده است.

وی با تأکید بر تقویت ارتش لبنان تصریح کرد: گفته می شود که پیرامون تقویت ارتش لبنان به عنوان یک مؤسسه نظامی توافق ملی وجود دارد؛ آیا واقعا این توافق وجود دارد؟

دیبرکل حزب الله گفت: در این روزها تهمت هایی علیه ارتش لبنان زده می شود و این مؤسسه نظامی را به طایفه و مذهبی خاصی نسبت می دهند ولی ارتش در سالهای اخیر نشان داد که ارتش ملی و بی طرف بوده و عاملی در جهت حفظ امنیت ملی کشور است.

وی با اشاره به مسئله تجهیز ارتش لبنان ادامه داد: آمریکا تجهیزات نظامی قوی در اختیار ارتش لبنان نمی گذارد تا مبادا از آنها علیه اسراییل استفاده کند؛ ما به آنها می گویم که شما به ارتش سلاح بدهید و نگران آن نباشید که حزب الله این سلاح را از ارتش بگیرد چرا که ما دست های خود را به سوی کسی دراز نمی کنیم.

*ایران می خواهد ارتش لبنان قوی باشد

سید نصرالله با اشاره

رییس جمهور اسراییل در تحقیقات کمیته ‘وینوگراد’ گفته بود که در این جنگ هواپیماهای اف ۱۶ که قیمت آنها صدمیلیون دلار است باید به دنبال نوجوانان ۱۶ ساله ای می رفت که نهایتا موشک های ضد هوایی به همراه خود داشتند.

به اینکه ‘ایران اعلام کرده که به ارتش لبنان سلاح مجانی می دهد و یا اینکه تنها بهای ساخت آن را می گیرد’،گفت: این کشور دوست می خواهد ارتش کشورمان قوی باشد و باید دید که چه کسی در لبنان است که توانایی قبول کردن این هدیه ایران را داشته باشد.

دبیرکل حزب الله در خصوص مسایل داخلی لبنان، با اشاره به اینکه ‘رسانه ها در خراب کردن جو نقش زیادی دارند.’، افزود: نمی خواهم رسانه ها را زیر سئوال ببرم اما لازم است که آنها نسبت به وظایف و مسئولیت های ملی خود پایبند باشند.

سید نصرالله با فراخواندن طرفداران مقاومت در میان مردم لبنان به صبر و تحمل، اظهار داشت: نسبت به کسانی که سعی دارند شما را به جنگ بکشانند، بی تفاوت باشید چرا که برخی می خواهند در لبنان آشوب گری و فتنه گری کنند.

وی افزود: بعضی از خطبا(شیخ سلفی در جنوب لبنان)، یک اسباب بازی را نشان داده که از آن صدایی بیرون می آید که می گوید ‘عایشه را بکشید’ و به مردم می گویند که شیعیان این را ساخته اند و دقیقا مشخص نمی کنند که چه کسی گفته است که این بازیچه ساخته دست شیعیان است.

دبیرکل حزب الله گفت: ما خواهان یک میثاق شرافتمندانه در این خصوص هستیم؛ چراکه خطاب های تحریک کننده مذهبی بسیار فراگیر شده است.

وی با اشاره به اختلافات حزب الله با برخی هم پیمانان خود اظهار داشت: اختلاف میان اجزاء مختلف دولت و یا هم پیمانان خود را علنی نمی کنیم و ترجیح می دهیم که در این خصوص به گفت وگو بپردازیم.

سیدنصرالله گفت: ما بر روابط خوب استراتژیک و دوستان با تمام هم پیمانان خود بویژه با ‘جریان آزاد ملی’ لبنان تاکید داریم.

وی افزود: ما در حزب الله روابط استراتژیکی با شخص ‘میشل عون’ رییس جریان آزاد ملی و همچنین تمام طرفداران این جریان داشته و این روابطی که طی ۶ سال ساخته شده است، بر سر یک اختلاف یا مطالبه صنفی از میان نخواهد رفت.

دبیرکل حزب الله گفت: مبنای تصمیم گیری ما در حزب الله برای روابط سیاسی با عون و همچنین دیگر هم پیمانانمان، مواضع آنان در جنگ ۳۳ روزه است و این امر را انسانی و خارج از هرگونه حساب و کتاب سیاسی و سود و زیان می دانیم.

وی اظهار داشت: امیدواریم که جریان های اکثریت بتوانند با هم به گفت وگو پرداخته و اختلافات آنها را از یکدیگر دور نسازد.

سید نصرالله گفت: به روح تمام شهدا و همچنین به امام مقاومت، ‘امام موسی صدر’ و همچنین به افسران و سربازان و رهبران ارتش و تمام نیروهای سیاسی که پشتیبانی کرده و دوشادوش مقاومت ایستادند، ادای احترام می کنیم.

وی در پایان سخنان خود گفت: از تمام مردم و از کسانی که معجزه جنگ ۳۳ روزه را آفریدند تشکر می کنم و به آنها می گویم که آنچه شما آفریدید جاودان خواهد ماند.

نظرات بینندگان

نظری ثبت نشده است

  ارسال دیدگاه

  توجه نمایید
 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • «خوبان خبر» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • خوبان خبر از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 • تنها خالی نماندن متن دیدگاه الزامی است.
 • telegram khoobankhabar

  telegram khoobankhabar

  سینما شش بعدی خمام

  ads

  adv
  ads
  ads

  ads