کد خبر: 3999 - تاریخ: دوشنبه، ۵ تیر ۱۳۹۱ - ۱۱:۴۷

پس از تأیید انتخابات توسط کمیته عالی انتخابات مصر:

مرسی اولین رییس جمهور مردمی دنیای عرب

فاروق سلطان ، رئیس کمیته عالی انتخابات مصر، اعلام کرد در این انتخابات محمد مرسی، نامزد انقلابیون مصر، پیروز است.همچنین بنا برگزارش العالم، تدابیر امنیتی شدیدی در اطراف ساختمان کمیته عالی انتخابات ریاست جمهوری مصر اتخاذ شده است.

کمیته عالی انتخابات ریاست جمهوری مصر پس از انتظار طولانی نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری مصر را اعلام و محمد مرسی نامزداسلامگرایان را پیروز انتخابات معرفی کرد.
به گزارش خبرگزاری ها، پس از یک هفته انتظار و دو بار به تعویق افتادن، سرانجام کمیته عالی انتخابات ریاست جمهوری مصر نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور را اعلام کرد.
فاروق سلطان ، رئیس کمیته عالی انتخابات مصر، اعلام کرد در این انتخابات محمد مرسی، نامزد انقلابیون مصر، پیروز است.
همچنین بنا برگزارش العالم، تدابیر امنیتی شدیدی در اطراف ساختمان کمیته عالی انتخابات ریاست جمهوری مصر اتخاذ شده است.
مردم مصر که از روزها قبل با تجمع درمیدان التحریر وخیابان های اطراف چشم انتظارشنیدن خبرپیروزی نامزد اسلامگرا بودند عصردیروزبا شنیدن نظر کمیته عالی انتخابات مصر مبنی برپیروزی محمد مرسی درانتخابات ورئیس جمهورشدن وی ،فریاد الله اکبرسردادند و اشک شوق ریختند.
پس از آن ،غریو شادی مردم فضای میدان التحریر وخیابان های اطراف را پرکرد و مردم تا اواخر شب به جشن و پایکوبی پرداختند.
محمد مرسی با کسب بیش از ۱۳ میلیون ۲۳۰ هزار و ۱۳۱ رای پیروز انتخابات شد.
وی ۵۱/۷۳ درصد آرا را از آن خود کرد. احمد شفیق نیز با کسب ۴۸/۲۷ درصد آراء تعداد ۱۲ میلیون و ۳۴۷ هزار و ۳۸۰ رای کسب کرده است.
محمد مرسی عیسی العیاط اکنون رئیس حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی گروه اخوان المسلمین است.
این حزب در جریان نخستین انتخابات پارلمانی پس از سرنگونی رژیم حسنی مبارک، دیکتاتور مخلوع مصر، پیروزی چشمگیری را کسب کرد.
درهمین رابطه دیروز وهنگام اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری مصر کریستین امانپور روزنامه نگارکهنه کاروجانبدارآمریکایی درحالی که میدان التحریر مصر از غریو فریاد شادی مردم درحال انفجار بود با فریادی که درشورشادی مردم مصر گم می شدگزارش کرد: من با مرسی حرف زدم وپرسیدم آیا شما مصر را به طرف ایران می برید یا به سمت اسلام ترکیه متمایل هستید و وی پاسخ مبهمی داد.
امانپور سپس با اشاره به سمت میدان التحریر ونشان دادن صحنه های شورانگیزشادی مردم از پیروزی اسلامگرایان اظهارداشت:اما این مردم به ما می گویند که مصر به طرف ایران خواهد رفت.
گفتنی است از ساعاتی پیش از اعلام نتیجه انتخابات، یگان های ارتش مصر درمناطق حساس موضع گرفته بودند و چنین به نظر می رسید که احمد شفیق نامزد حکومت مبارک را به عنوان پیروز انتخابات معرفی خواهند کرد اما هنگامی که صد ها هزار تن از طرفداران مرسی درمیدان التحریر وخیابان های اطراف با نگرانی مترصد اعلام نتیجه انتخابات بودند با اعلام پیروزی محمد مرسی فریاد الله اکبرسردادند و به جشن وسرور پرداختند.
درهمین حال طرفداران احمد شفیق نیز به تعداد اندک دربرخی مناطق تجمعاتی داشتند که ناامیدی از تعداد اندکشان به نسبت فوج جمعیت گرد آمده درمیدان التحریر و خیابان های اطراف آن درچهره های آنان هویدا بود.
محمد مرسی کیست؟
محمد مرسی ، نامزد حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی جماعت اخوان المسلمین مصر و رئیس این حزب، عضو سابق دفتر ارشاد جماعت اخوان است که طی سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۵ نماینده پارلمان مصر نیز بود و مبارزاتی علیه رژیم سابق نیز داشت و همین موجب شده بود تا رژیم او و پسرش را تهدید به بازداشت کند.
محمد مرسی گزینه ذخیره جماعت اخوان المسلمون بود که پس از رد صلاحیت خیرت شاطر جایگزین وی شد.
وی متولد ۵ آگوست ۱۹۵۱ در روستای العدوه در استان الشرقیه مصر است. محمد مرسی در خانواده ای فقیر و کشاورز به دنیا آمد و دارای سه برادر و دو خواهر است وی دارای پنج فرزند و ۳ نواده است.
محمد مرسی دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی فلزات در سال ۱۹۷۸ از دانشگاه قاهره و دارای مدرک دکترای محافظت از موتورهای فضاپیما از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی آمریکاست که پس از فراغت از التحصیل در این دانشگاه نیز به تدریس مشغول شد.
فعالیت های سیاسی
و اجتماعی
مهمترین فعالیت های سیاسی و اجتماعی محمد مرسی را می توان در موارد زیر ملاحظه کرد:
– رئیس حزب آزادی و عدالت و عضو سابق دفتر ارشاد جماعت اخوان المسلمون و از رهبران سیاسی این گروه
– نماینده پارلمان الشعب مصر در دوره ۲۰۰۰ – ۲۰۰۵ میلادی
– رئیس بخش مواد شناسی دانشکده مهندسی الزقازیق
– دانش آموخته دوره کارشناسی مهندسی دانشگاه قاهره در سال ۱۹۷۵ میلادی و کارشناسی ارشد مهندسی فلزات از دانشگاه قاهره در سال ۱۹۷۸ میلادی و دکترای مهندسی از دانشگاه جنوب کالیفرنیا در سال ۱۹۸۲ میلادی.
– استادیار دانشکده مهندسی دانشگاه قاهره، استادیار دانشگاه جنوب کالیفرنیا و استادیار دانشگاه نورس ریج کالیفرنیا در سال های ۱۹۸۲ – ۱۹۸۵
– استاد و رئیس بخش مهندسی مواد در دانشکده مهندسی الزقازیق در سال ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۰ میلادی
– عضو کمیته مقاومت در برابر صهیونیسم در استان الشرقیه
– عضو کنگره بین المللی احزاب و گروه های سیاسی و سندیکاهای صنفی
– عضو مؤسس کمیته مصری مقاومت در برابر پروژه صهیونیسم
– منتخب شورای جماعت اخوان المسلمون در سی ام آوریل ۲۰۱۱ به عنوان رئیس حزب آزادی و عدالت
وفاداری بی مثال سازمانی وی و حفظ اسرار جماعت اخوان المسلمون و قدرت بیان رسای او توانایی گفتاریش که طرف مقابل را به سرعت شیفته خود می سازد، موجب شد تا با پیوستن به جماعت در سال ۱۹۸۵ پله های ترقی و پیشرفت را طی کند.
مرسی در زمان حاکمیت مبارک بارها با دستگاه های امنیتی مصر و شورای عالی نظامی حاکم بر مصر پس از انقلاب ۲۵ ژانویه مذاکره و گفتگو کرد و در تمام آنها توانست طرف مقابل را قانع کند، به همین دلیل جماعت، پس از مطرح شدن احتمال رد صلاحیت الشاطر، وی را نامزد ذخیره معرفی کرد.
آغاز فعالیت های سیاسی مرسی
تاریخ آغاز فعالیت های سیاسی مرسی به سال ۲۰۰۰ میلادی بازمی گردد که طی آن وارد کارزار انتخابات پارلمانی الشعب مصر از استان الشرقیه شد و توانست با فاصله بسیار از دیگر نامزدهای جماعت پیشی گرفته و وارد پارلمان شود و این موفقیت را تا حدود بسیار زیادی مدیون سخن وری و توانایی گفتاریش بود.
موفقیت چشمگیر مرسی در جذب آرا موجب شد تا دفتر ارشاد جماعت اخوان المسلمون وی را به نماینده فراکسیون اخوان در پارلمان انتخاب کند که ۱۷ نماینده را در برمی گرفت و همین عاملی شد تا وی بیش از پیش به اعضای دفتر ارشاد جماعت نزدیک شود، به ویژه آنکه جماعت دریافته بود که توانایی بسیار مرسی در قانع کردن طرف مقابل می تواند، سپری در برابر تجاوزات و تعدی های رژیم مبارک علیه اخوان المسلمون به وجود آورد.
روابط تنگاتنگ مرسی با دفتر ارشاد عاملی شد تا وی مسؤولیت تبلیغات و اطلاع رسانی دفتر ارشاد در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۰ را برعهده گیرد و به این ترتیب تمام فعالیت ها و امور تبلیغاتی جماعت به وی سپرده شد.
به دست گرفتن رهبریحزب آزادی و عدالت

با تأسیس حزب آزادی و عدالت نخستین حزب سیاسی جماعت اخوان المسلمون، مجلس شورای جماعت مرسی را به ریاست آن انتخاب کرد.
شاید در همین راستا بود که مرسی به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر از سوی اخوان المسلمون معرفی شد تا شاید همچون ۱۲ سال پیش که موجب پای گذاشتن اخوانی ها به پارلمان مصر شد، این بار نخستین اخوانی باشد که به ریاست جمهوری مصر برسد.
به همین دلیل و پس از تصمیم جماعت مبنی بر معرفی وی به عنوان نامزد اخوان المسلمون در انتخابات ریاست جمهوری مصر او ساعتی پیش از اتمام مهلت نام نویسی در انتخابات ریاست جمهوری در کمیته عالی انتخابات مصر حاضر و با ارئه مدارک خود در این اتتخابات سرنوشت ساز نام نویسی می کند.
دیدگاه مرسی
درباره رابطه با ایران
محمد مرسی ، رئیس جمهور منتخب مصر درباره سیاست خارجی این کشور و نگاه آن به ایران گفت: این سیاست به برقراری رابطه با تمام کشورها از جمله کشورهای منطقه و به خصوص جمهوری اسلامی ایران استوار است.
وی تاکید می کند که روابط ایران و مصر در دوران حاکمیت سه دهه ای حسنی مبارک، رئیس مخلوع مصر دچار بحران و مشکل شد اما به اعتقاد من این روابط و به ویژه روابط دیپلماتیک و استراتژیک با ایران و تمام کشورهای اسلامی در سراسر جهان باید دوباره از سرگرفته شود.
به اعتقاد مرسی، سیاست خارجی مصر دوران مبارک سیاست بیمارگونه ای بوده است که برپایه تامین منافع اسرائیل و آمریکا متمرکز بوده است، به همین منظور تاکید دارد که باید در روابط خارجی و سیاست خارجی مصر پس از انقلاب به طورکلی تجدید نظر کرد.
وی احتمال اجرای سناریوی حمله نظامی به ایران و سوریه توسط آمریکا، انگلیس و اسرائیل را با توجه به شرایط حساسی که منطقه با آن مواجه است را بعید دانسته و تاکید می کند که ایران کشور قدرتمندی است که در برابر این اقدامات دست بسته نخواهد بود و همین موجب می شود تا غرب در عملی کردن این سناریو تامل بسیار داشته باشند.
مرسی با بیان اینکه خواهان روابط گسترده و متمایزی با ایران است، می گوید: در این راه تلاش می کنیم، روابط خوبی با ایران و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نیز داشته باشیم.
مرسی و قضیه فلسطین
محمد مرسی با اشاره به اینکه قضیه فلسطین، قضیه ای محوری برای رئیس جمهور آینده مصر خواهد بود، تاکید کرد که در هیچ شرایطی نه به اسرائیل سفر می کند و نه از مقام اسرائیلی در مصر استقبال می کند.
از دید وی قضیه فلسطینی یکی از مهمترین قضایایی است که رئیس جمهوری آینده مصر باید بر آن تمرکز کند.
مرسی و معاهده کمپ دیوید
وی درباره پیمان کمپ دیوید معتقد است که هیچ گاه دست اسرائیل را در زیر پاگذاشتن بندها و مواد این توافقنامه باز نخواهد گذاشت.
مرسی تاکید می کند که پس از تبدیل شدن این توافقنامه به پیمان تسلیم مصر و خفت و خواری مردم این کشور، وی در اجرای بندهای آن به گونه ای تجدید نظر خواهد کرد که بندهای دقیق و آنگونه که در این پیمان ذکر شده به اجرا درآیند.
نگاه مرسی به اسرائیل
وی همچنین با سفر به سرزمین های اشغالی در هر شرایطی در آینده چه رئیس جمهور باشد چه نباشد، مخالفت کرده و در همین راستا تاکید می کند که با دعوت از هر مقام مسئول اسرائیلی به مصر به شدت مخالف است.
محمد مرسی اقدامات کنونی اسرائیل در تهدید مرزها و کشتن نظامیان مصری و تهدید مداوم مصر به جنگ را رد و تاکید کرد که ما اصلا نمی توانیم بپذیریم ملتی ۵ میلیون نفری ملتی ۹۵ میلیونی را تهدید کند.
وی با تاکید بر اینکه سینا خط قرمز ما در برابر هر غیر مصری است، درباره گذرگاه رفح گفت که این گذرگاه در همه وقت در برابر فلسطینیان باز خواهد بود .
مرسی و رابطه با آمریکا
نامزد اسلامگرا در انتخابات ریاست جمهوری در عرصه سیاست خارجی تاکید می کند که منافع ملت مصر را در نظر می گیرد و هیچ گاه از سیاست هایی تبعیت نخواهد کرد که وابستگی و دنباله روی مصر از کشورهای بیگانه را درپی داشته باشد و این موضوع را به شکلی ویژه در روابط آینده مصر با آمریکا مد نظر قرار خواهد داد.

نظرات بینندگان

نظری ثبت نشده است

  ارسال دیدگاه

  توجه نمایید
 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • «خوبان خبر» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • خوبان خبر از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 • تنها خالی نماندن متن دیدگاه الزامی است.
 • telegram khoobankhabar

  telegram khoobankhabar

  سینما شش بعدی خمام

  adv

  ads