کد خبر: 11445 - تاریخ: چهارشنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۱ - ۲۰:۵۵

حمایت قاطع ضرغامی از «سیمافیلم»، تذکر کتبی دارابی و سکوت خجالت‌آور برنامه‌ی «هفت»!

این روزها و با گذشت حدود هشت سال از آغاز ریاست «عزت الله ضرغامی» بر رسانه‌ی ملی، می‌‌توان با جرئت ادعا کرد که او با مدیرانش عهد اخوت بسته است و هیچ‌گاه امثال «اسلامی‌مهر» را تا پایان دوره‌ی خود تعویض نخواهد کرد. هر چند که در مجموعه‌ی تحت مدیریت همین فرد فیلم‌هایی ساخته شود که باعث هو شدن کشورمان در جشنواره‌ای جهانی شود و مردم ایران را مشتی وحشی نشان دهد!

به گزارش خوبان به نقل از رجا: جنجال‌ها پیرامون فیلم «یک خانواده‌ی محترم» ادامه دارد و هر روز ابعاد جدیدی از توهین‌های این فیلم در رسانه‌ها منتشر می‌شود؛ تا جایی که بالاخره «سیمافیلم» بعد از مدت‌ها دروغ‌پردازی در رسانه‌ها مبنی بر دخیل نبودن در تولید این فیلم، هفته‌ی گذشته اجباراً و تحت فشار شدید رسانه‌ها، در یک نشست مطبوعاتی پذیرفت که بخشی از بودجه‌ی این فیلم را طی چهار قسط پرداخت کرده است.

اما عجیب‌تر از دروغ‌پردازی واضح مدیران «سیمافیلم» در تکذیب این حقیقت طی چند ماه اخیر و از جمله در تماس مدیر روابط عمومی «سیمافیلم» با رجانیوز، حمایت قاطع مدیران سیما از این اقدام «سیمافیلم» و تبرئه‌ی آن بود. چنانچه «عزت‌الله ضرغامی» در حاشیه‌ی اختتامیه‌ی پنجمین جشنواره‌ی فیلم‌های دانشجویی اعلام نمود که همان چیزی که سیما فیلم اعلام کرد، برای توجیه کارشان کاملا درست است!»

او همچنین در جمع خبرنگاران افزود: «در مورد این فیلم، «سیمافیلم» بیانیه‌ای داد که فکر می‌کنم در آن بیانیه همه چیز روشن است. ممکن است یک فیلمی در ابتدا بخواهد با مشارکت صداوسیما ساخته شود، اما در ادامه آن بخش از صداوسیما که قرار است همکاری کند، احساس کند که مسیری که آن فیلم و تهیه کنندگان و سازندگان -که همه‌ی آنها هم آدم‌های محترمی هستند – منطبق بر سیاست‌های آن بخش نباشد، می‌تواند همان جا رابطه را قطع کند و به این همکاری خاتمه بدهد.»
البته آقای «ضرغامی» توضیح نداد که اگر «سیمافیلم» تا این حد بی‌تقصیر است، پس چرا تا مدت‌ها هر گونه ارتباطی با این فیلم توسط روابط عمومی این نهاد تکذیب می‌شد؟ و البته هیچ اشاره‌ای هم به این موضوع نکرده است که چرا مشابه این اتفاق تا به حال چندین بار در «سیمافیلم» رخ داده و فیلم‌ ضد دفاع مقدسی چون «طبل بزرگ زیر پای چپ» و فیلم توقیفی «پاداش» هم به صورت ناگهانی سر از سیمافیلم درآورده‌اند؟
همین تسامح آقای رئیس به مجری محافظه‌کار برنامه‌ی «هفت» هم سرایت کرد. ماجرا از جایی آغاز شد که «محمود گبرلو»  در غرفه‌ی رجانیوز در نمایشگاه مطبوعات با انتقادات تندی مانند «محافظه‌کار بودن»، «عدم استفاده از چهره‌های مطرح جبهه‌ی فرهنگی انقلاب به دلیل ممنوع الورود بودن برخی از آنها» و «نپرداختن به به مهم‌ترین خبر این روزهای سینمای ایران یعنی حواشی پیرامون فیلم یک خانواده محترم» روبرو گردید که در مقابل، پاسخی به جز اینکه «من با شما تفاوت دیدگاه دارم» نداشت. (مشروح گفتگوی انتقادی رجانیوز با «گبرلو» را می‌توانید اینجابخوانید)

در پی این انتقادات، «گبرلو» جمعه شب تصمیم گرفت که ابتدا با خواندن سرمقاله‌ای اعلام کند که محافظه‌کار نیست و ممنوع الورود بودن برخی به صداوسیما را هم تکذیب کرد. وی سپس برای اینکه نشان دهد فیلم «یک خانواده‌ی محترم» و حواشی آن برای برنامه‌ی «هفت» مهم است، با کارگردان این فیلم، تماس تلفنی برقرار نمود. اما محافظه‌کاری آقای «گبرلو» و سکوت او در برابر دروغ‌های عجیب و غریب «مسعود بخشی» -کارگردان فیلم- در این برنامه به قدری آزار دهنده بود که تمام کسانی را که اندکی از محتوای فیلم خبر داشتند، عصبانی کرد؛ تا جایی که بسیاری آرزو کردند که کاش هیچ‌گاه به این فیلم در برنامه‌ی «هفت» پرداخته نمی‌شد.
«مسعود بخشی» در اظهاراتی شگفت‌آور و البته خالی از شرافت، در این برنامه گفت: «من بیشتر قصد داشتم تا اتفاقات روی داده در زمان جنگ تحمیلی و فشارهایی را که به خانواده‌های ایرانی وارد شده به تصویر بکشم.» وی ادامه داد: «این فیلم یک درام قصه‌گو است و بر اساس قواعد ژانر ساخته شده است. بازتاب فیلم در جشنواره کن هم بسیار خوب و در راستای اهداف ما برای بازگو کردن صدماتی که در زمان جنگ به کشور وارد شد، بوده است. دوستان قبل از دیدن فیلم نباید در ارتباط با آن قضاوت کنند.» او در پایان خواستار آن شد که این فیلم برای مردم نمایش داده شود.
نکته‌ی تأسف‌آور در این میان، سکوت «محمود گبرلو» با وجود اطلاع کامل از محتویات فیلم بود. او با اینکه در مصاحبه با رجانیوز اعلام کرده بود که «یک خانواده‌ی محترم» را دیده است، در برابر این دروغ «مسعود بخشی» که این فیلم فشارهایی را که به خانواده‌های ایرانی در زمان جنگ تحمیلی وارد شده، به تصویر می‌کشد، سکوت کرد و چیزی نگفت. «گبرلو» حتی حاضر نشد از «مسعود بخشی» در مورد اینکه چرا پدر شهید خیانت‌کار و محتکر فیلم دائم مشغول تماشای سخنرانی‌های امام (ره) است، بپرسد؟ یا اینکه چرا شخصیت‌های مریض، منفی و کثیف فیلم دائماً مشغول قرائت قرآن هستند؟ به راستی چرا آقای «گبرلو» از «مسعود بخشی» در مورد ارتباط سختی‌های مردم ایران در طول جنگ با سکانس پایانی فیلم که در آن قهرمان فیلم را در تظاهرات بیست و پنج خرداد ۸۸ می‌بینیم، چیزی نپرسید؟ چه ارتباطی بین فتنه‌ی ۸۸، زندان کهریزک، فاسد بودن نیروهای امینتی نظام با مضمون مورد ادعای «مسعود بخشی» هست؟ اصولاً آقای «گبرلو» در برابر این سکوت خجالت‌آور خود چه توجیهی دارد؟ چرا مجری تنها تریبون سینمایی رسانه‌ی ملی، در برابر این اظهارات تماماً دروغ کارگردان خائن این فیلم ضد ایرانی و ضد قرآنی هیچ موضعی نگرفت؟
البته در این میان، باید از واکنش غیرت‌مندانه‌ی «محمدرضا عباسیان» -دبیر سی و یکمین جشنواره‌ی فیلم فجر و  مدیرعامل موسسه‌ی رسانه‌های تصویری-  تقدیر نمود که با اصرار خود حاضر شد تا طی یک تماس تلفنی با این برنامه و درست در حالی که نقد فیلم «آینه‌های روبرو» داشت پیگیری می‌شد، حقایقی از این فیلم ضد ایرانی و ضد قرآنی را بیان کند. او در این تماس تلفنی اظهار داشت: «متاسفانه این فیلم بدترین فیلمی است که علیه آرمان‌های انقلاب و اعتقادات مردم ساخته شده است.» جالب آنکه اگر اصرار خود «عباسیان» برای تماس با برنامه نبود، مسئولان برنامه‌ی «هفت» با خیال اینکه در جواب انتقادها، به این فیلم پرداخته و این بار را از دوش خود برداشته‌اند، می‌خواستند برنامه را بدون هیچ‌گونه پاسخی به دروغ‌های این کارگردان خائن به اتمام برسانند!
اما بعد از آن حمایت قاطع و البته تأسف‌آور ضرغامی از «سیمافیلم» و در ادامه سکوت خجالت‌آور برنامه‌ی «هفت»، فشارهای رسانه‌ای منجر شد که بالاخره «علی دارابی» -معاون سیما-  با فرستادن متنی به رسانه‌ها، اعلام کند که به «سیمافیلم» تذکر داده است!
در این متن آمده بود: «علی دارابی در نامه‌ای به رییس مرکز «سیمافیلم» در تذکر جدی درخصوص محتوای برخی از فیلم‌های این مرکز برای تغییر رویکرد جدی و متناسب با گفتمان انقلاب اسلامی تولیدات «سیمافیلم» ضرب‌الأجل تعیین کرد. معاون سیما در این نامه با اشاره به محتوای نامطلوب دو فیلم «یک خانواده‌ی محترم» و «پاداش» تصریح کرده است: انتظار می‌رود مدیریت «سیمافیلم» با نظارتی دقیق و همه‌جانبه از تکرار چنین خطاهای فاحشی جلوگیری کند.»
جالب آنکه در این نامه هیچ اشاره‌ای به محتوای ضرب الاجل فوق الذکر نشده است و مشخص نیست که این ضرب الاجل چند ماهه یا چند ساله است! ضمن اینکه باید پرسید که چگونه می‌توان برای تولید چنین فاجعه‌ای در صداوسیمای جمهوری اسلامی، فقط به یک تذکر کتبی آن هم در رسانه‌ها بسنده نمود؟ چگونه می‌توان بی‌توجهی مسئولین «سیمافیلم» به وجود سرمایه‌گذار خارجی در «یک خانواده‌ی محترم» را توجیه کرد؟ آیا «حسن اسلامی‌مهر» و «حجت الاسلام رحیم‌زاده» فکر می‌کردند که سرمایه‌گذاران فرانسوی روی یک فیلم دفاع مقدس سرمایه‌گذاری خواهد کرد و در جهت ترویج ارزش‌های جمهوری اسلامی یورو صرف می‌کنند؟ چرا مدیران ما فکر می‌کنند مدیران فرهنگی سایر کشورها هم مثل آنها هستند و مثل آنها تصمیم می‌گیرند؟
ای کاش آقای «دارابی» که برخلاف «عزت الله ضرغامی» واکنش منطقی‌تری به تخلف «سیمافیلم» نشان داده بود، دستور می‌داد تا برخی پروژه‌های فعلی «سیمافیلم» را بررسی کنند تا مشخص شود که چگونه دو مستندساز ‌بی‌بی‌سی فارسی -«کیوان علی‌محمدی» و «امید بنکدار»- مشغول نوشتن سریالی با موضوع تولید ملی هستند یا اینکه چطور تله‌فیلم «پرواز در ارتفاعات صفر» به عنوان عظیم‌ترین پروژه‌ی دفاع مقدس این نهاد، به «بهرام بهرامیان» – سازنده‌ی فیلم توقیفی «پریناز» و سریال تعدیل شده‌ی «ساعت شنی»- سپرده شده است.
به نظر می‌رسد که با چنین برخوردهای آمیخته با تسامحی هیچ‌گاه شاهد تغییر رویکردهای غلط نخواهیم بود و باید همچنان منتظر ماند تا فیلمهای ضدانقلاب و دشمن‌شادکنی چون «یک خانواده‌ی محترم» از سوی «سیمافیلم» تولید شود؛ چرا که مدیران سیمافیلم مانند بسیاری از مدیران فرهنگی به نام «جذب حداکثری» مشغول جذب ضدانقلاب‌هایی چون «مسعود بخشی» و دفع کارگردانان ارزشی چون «پرویز شیخ‌طادی» هستند. راستی چرا باید کمبود بودجه‌ی «سیمافیلم» فقط گریبان فیلم‌هایی مثل «روزهای زندگی» را بگیرد وکار را به جایی بکشاند که بازیگر نقش اول فیلم -«فرخ‌نژاد»- به دلیل نبود بودجه از کار کناره گیرد تا باقی سکانس‌های فیلم با تمهیدات خاصی و بدون حضور او فیلم‌برداری شود؟
این روزها و با گذشت حدود هشت سال از آغاز ریاست «عزت الله ضرغامی» بر رسانه‌ی ملی، می‌‌توان با جرئت ادعا کرد که او با مدیرانش عهد اخوت بسته است و هیچ‌گاه امثال «اسلامی‌مهر» را تا پایان دوره‌ی خود تعویض نخواهد کرد. هر چند که در مجموعه‌ی تحت مدیریت همین فرد فیلم‌هایی ساخته شود که باعث هو شدن کشورمان در جشنواره‌ای جهانی شود و مردم ایران را مشتی وحشی نشان دهد!
نظرات بینندگان

نظری ثبت نشده است

  ارسال دیدگاه

  توجه نمایید
 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • «خوبان خبر» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • خوبان خبر از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 • تنها خالی نماندن متن دیدگاه الزامی است.
 • telegram khoobankhabar

  telegram khoobankhabar

  سینما شش بعدی خمام

  adv

  ads