کد خبر: 29868 - تاریخ: چهارشنبه، 10 جولای 2013 - 10:18

درشـــهر ما هدف وسیله را توجیه می کند؟!

خرید و فروش رای , و یا همان پرداخت رشوه برای خرید انتخاب , تصمیم و اراده مردم , رشوه علاوه بر اینکه از نظر شرعی حرام و “الراشی و المرتشی کلاهما فی النار” است از نظر حکومتی نیز مردود و موجب پیگرد قضایی است.

یاد گرفته بودیم که در تفکر شیعه هدف وسیله را توجیه نمی کند اما …

می دانیم که صندوق رای، وسیله انسان مدرن برای توزیع عادلانه قدرت ، ثروت ، معرفت و منزلت میان شهروندان است، ولی وقتی این ابزار، برای اهداف غریزی بدوی به کار گرفته شود هرانسان آزاده ای را دچار شرم می کند.

به گزارش خوبان به نقل از پایگاه خبری لاهیجان و رودبنه , حضور گسترده مردم در انتخابات نماد و سمبل نظام‌های دموکراتیک است.

مشارکت حداکثری بدین معنی است که مردم نسبت به آینده کشور خود حساسند.

امام خمینی (ره) در زمان حیات با برکت خود مردم را در سخت‌ ترین شرایط جنگ و بمباران های رژیم بعثی به مشارکت گسترده و هجوم به صندوق‌های رای فرا می‌خواندند و هم در وصیت‌نامه سیاسی و الهی خودشان آن را توصیه نموده‌اند.

اقشار مختلف زمانی در انتخابات حضور فعال خواهند داشت که ایمان آورند نتیجه انتخابات از قبل مشخص نبوده و این رای تک تک افراد جامعه است که سرنوشت کشور را رقم میزند و تاثیرگذار در انتخابات است.

انتخابات شوراهای شهر و روستا به پایان رسید و اعضای جدید این شوراها برای چهار سال آینده مشخص شدند.

اما بعد از گذشت ۳۰ روز همچنان حاشیه های این انتخابات درشهر به گوش می رسد.

و از جمله این موضوعات خرید و فروش رای است…

در عصر روز انتخابات چهارمین دوره شورای شهر لاهیجان و با نزدیک شدن به پایان زمان برگزاری انتخابات شوراهای شهر، شایعات فراوانی از تخلفات گسترده و گاها برنامه ریزی شده برخی از نامزدهای حاضر در این انتخابات به گوش رسید.

تاریکی شب پوشش مناسبی برای پنهان کردن چهره پلید مافیایی بود که نیت شومی در سر داشتند.

خرید و فروش رای !

خرید و فروشی که ارزش انتخابات را در حد یک بنگاه بزرگ معاملاتی پایین آورد , بنگاهی که در آن هر کسی نرخ بالاتری بتواند بپردازد، صرف نظر از لیاقت و شایستگی، می تواند به رتبه های بالاتری برسد.

در این میان حق کاندیداهائی که در عرصه های مختلف زندگی و در طول سالیان سال توانسته اند اعتماد جامعه را بدست آورده و با تجاربی که بدست آورده اند، میتوانند برای شوراها مفید واقع شوند، ضایع می گردد و در مقابل افرادی ناشناس و گمنام در مدت زمان کوتاهی، و تنها و تنها ؛ با استفاده از ابزار پول وثروت توانستند به اهداف خود برسند .

خرید و فروش رای , و یا همان پرداخت رشوه برای خرید انتخاب , تصمیم و اراده مردم , رشوه علاوه بر اینکه از نظر شرعی حرام و “الراشی و المرتشی کلاهما فی النار” است از نظر حکومتی نیز مردود و موجب پیگرد قضایی است.

خرید و فروش رای ، توهین آشکار به شعور افرادی است که برای انتخاب خود ارزش قائلند و آگاهانه اقدام به انتخاب کاندیداها می کنند.

ضمن آنکه تائید برخی از افراد بی صلاحیت در این انتخابات , احتمال انجام و وقوع این پدیده شوم را بیشتر وبیشتر کرد وصحنه را برای یکه تازی آقایان هموار نمود.

موضوع آن قدر لوس شده بود که شنیده میشد برخی از نامزدها می گفتند که اگر رای نخرند، قطعا راهی به شورا نخواهند داشت، پس مجبورند که رای بخرند.

شیوع خرید و فروش آراء در حدی که بتواند نتایج انتخابات را در شهرها و روستاها، دگرگون نموده و افراد شایسته را از ورود به شوراها باز دارد، زنگ خطری برای صحت و سلامتی انتخاباتی است که مردم در آن می خواهند درباره سرنوشت خود برای مدیریت شهری در چهار سال آینده تصمیم بگیرند.

آشکار است کاندیدا‌هایی که در هر نقطه کشورمان برای راهیابی به مجلس و شورای شهر (محل تعیین سرنوشت کشور و شهر) با پول رأی می خرند , برای جبران پول‌های خرج شده امروز و دیروز ؛ به عنوان نماینده مجلس یا عضو شورای شهر فردا رای خود را خواهد فروخت.
عوام‌فریبی و دادن وعده های خارج از اختیار , غیرعملی و غیر محلی از آسیب های عمده انتخابات است چون عوام‌ فریبی و عوام‌ گرایی فضا را برای نخبگان تنگ می‌کند ، ثانیاً عوام‌گرایی انتظار جامعه را سر سام‌آور بالا برده طوری که هرچه فاصله بین سطح انتظار جامعه و ظرفیت کشور برای پاسخگویی به انتظارات مردم زیاد باشد به همان اندازه امنیت اجتماعی کشور تهدید می‌شود.

بی تفاوتی مسئولان برگزاری انتخابات از جمله فرمانداری ها، هیئت های اجرائی و هیئت های نظارت به این موضوع و قرار دادن این تخلف بزرگ در کنار تخلفات معمولی و ساده دیگر و همه را با یک چشم نگریستن، باعث می شود تا مردم نیز اعتماد خود را به صندوق های رای از دست دهند و نتیجه همه این اتفاقات، سر کار آمدن شوراهائی است که برآمده از مردم نیست بلکه برآمده از پولهای کثیف رد و بدل شده برای خرید و فروش رای است.

این حقایق آزاردهنده و ناراحت کننده که در اکثریت انتخابات اخیر شهر ، از کوچه پس کوچه های لاهیجان تا روستاهای حوالی آن شنیده می شود، گاهی با اتفاقات و حوادثی همراه شد که آدمی را به این نتیجه می رساند که انگار اینگونه مسائل حقیقتی تلخند که هردوره رخ می دهد و غیرقابل تغییراست !

ناگفته نماند در این میان بعضی کاندیداها که حقشان راهیابی به شورا بود با این اعمال شوم در رتبه های دیگر جای گرفتند و سکوت اختیار کردند و بعضی نیز بیانیه صادر کردند .

ممکن است اعتراضاتی شود که در هیچ جای جهان نمی‌توان سلامت انتخابات را بطور صد در صد تضمین کرد ولی این امر به هیچ عنوان از وظایف حکومتها برای اطمینان حداکثری از سلامت انتخابات نمی‌کاهد.

در پایان از نقش موثر مردم دراین پیامد ناگوار نباید گذشت.

مردم باید بدانند، آنکه با خرید رای به شورا راه می یابد، شهر را به منافع شخصی اش خواهد فروخت، پس برای اعتلای شهر در همه ابعاد آن، با کسانی که مسیر انتخابات را به این سو می کشند، برخورد کنند.

حتما موگابه را می شناسید , وی با اقتصاد صدقه‌ای خود را در قدرت نگه داشت ولی زیمبابوه را به کشوری صدقه‌ گیر تبدیل کرد.

وقتی می توان با تنگ کردن عرصه بر برخی از افراد متخلف، جلوی اتفاقات ناخوشایند، شبیه آن چه که در انتخابات ها رخ داد، را گرفت، پس همان بهتر که با اتخاذ تصمیماتی صریح، از همین حالا جلوی پشیمانی و اقدامات برخوردی بعدی را گرفت.

پس بدانیم که از این امروز تا انتخابات دیگر هر روز نهیبی بر خود زنیم که

آهای انسان !

قیمت خود را بدان.

معامله ی رای یعنی فروپاشی شخصیت.

هرگز وجود خود را به این پلشتی نیالاییم .

 

انتهای پیام/45


مطالب مرتبط:
نظرات بینندگان

انتشار یافته:۲

 1. معترض
   | 2013/07/10 - 14:28
  پاسخ

  متاسفانه برخی از مردم ما صلاحیت این رو ندارند که حق رای داشته باشند چون خیلی ها به سن رای می رسند اما به درک اهمیت رای نمی رسند!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. صداقت
   | 2013/07/10 - 19:22
  پاسخ

  چرا جامعه ما باید به سمتی برود که خرید و فروش آرا صورت بگیرد باید برگشت و ساختار را اصلاح نمود باید دید چرا خرید و فروش صورت می گیرد؟مگر افراد غنی مثل X وY رای خود را می فروشند مسلما اینطور نیست مردم ما فقیر هستند که انتخابات را وسیله ای برای درآمد زندگی وخریدن مایحتاج خود می دانند .مشکل پیداست پس دنبال بهانه نگردیم.

  ارسال دیدگاه

  توجه نمایید
 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • «خوبان خبر» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • خوبان خبر از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 • تنها خالی نماندن متن دیدگاه الزامی است.
 • telegram khoobankhabar

  telegram khoobankhabaradvads