کد خبر: 85433 - تاریخ: چهارشنبه، 29 جولای 2015 - 11:03

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری:

دشمنان نظام در فتنه 88 از شخصیت‌های داخلی بهره بسیاری بردند

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری گفت: دشمنان نظام در فتنه 88 از فضا و شخصیت‌های داخلی بهره بسیاری بردند اما مدیریت رهبری فتنه را خنثی کرد.

به گزارش خوبان، 12 مرداد فرصت مناسبی برای آشنایی با فعالیت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی است، شورایی که نقش بسیار مهمی برای حضور گسترده مردم در حماسه‌سازی‌های مختلف انقلاب ایفا می‌کند.

برای پی بردن به ماهیت تبلیغات در عصر کنونی مصاحبه تفصیلی با آیت‌الله رضا رمضانی نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری ترتیب داده‌ایم که در زیر می‌خوانید:

نظرتان درباره ماهیت تبلیغ و جایگاه آن در عصر کنونی چیست؟

تبلیغ به معنای رساندن پیام به مخاطب بوده و در ابتدا بسیار مهم است که پیام خوب شناخته و به شیوه‌های انتقال پیام توجه و مخاطب نیز شناخته شود.

اگر تمام موارد مذکور انجام شود مُبَلّغ در کار خود توفیق پیدا می‌کند، مهم این است که انسان بتواند با توجه به مجموعه شرایطی که در عرصه تبلیغ با آن مواجه است پیام را به صورت شفاف به قلب مخاطب برساند.

پیامبران سمت تبلیغی داشتند و یک مبلغ اسلام در ابتدا باید پیام را به صورت جامع، دقیق و عمیق دریافت کند، تلقی برخی نسبت به اسلام جامع نیست، برداشت برخی نیز اگر جامع باشد دقیق نیست و در بعضی مواقع ممکن است که شناخت این دو مشخصه را داشته باشد اما عمیق نباشد بنابراین باید مجموعه این شرایط جمع شود تا کار تبلیغی به صورت صحیح صورت گیرد.

مواقعی دیده می‌شود که تنها به جنبه‌های فردی اشاره می‌شود و از جنبه‌های اجتماعی غافل می‌مانند و تنها بر جنبه‌های ظاهری تاکید می‌کنند و از جنبه‌های باطنی غفلت صورت می‌گیرد و در واقع اسلام به لحاظ محتوا دارای برتری است.

امروزه در داخل به‌ویژه خارج از کشور عرصه تبلیغ بسیار مهم است و باید یک مبلغ هنر پیام‌رسانی را به خوبی بداند البته داخل و خارج از کشور شرایط خاص خود را دارند و وقتی در یک جمع مخاطبان متدین هستند نحوه سخن گفتن با آنها متفاوت از سخن گفتن در یک جمع با مخاطبان سکولار و یا مخاطبان لائیک است.

اگر مبلّغ پیام را به درستی دریافت کند و خود مبلغ ویژگی‌های لازم را داشته باشد یعنی عالم به‌زمانه باشد و شرایط را در نظر بگیرد و مجموعه مسائلی که در اصل پیام است مورد توجه قرار دهد، می‌تواند در عرصه تبلیغات در داخل و خارج از کشور موفق باشد.

تبلیغات در ایام‌الله انقلاب اسلامی نظیر روز جهانی قدس، 13 آبان،  22بهمن و … را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

به نظر بنده باید ابتدا به ایام‌الله که در قرآن مجید آمده توجه داشته باشیم ایامی مانند مبعث رسول اکرم(ص)، عید غدیر، عید فطر و اعیاد دیگر نظیر ولادت و شهادت ائمه معصومین (ع)، تمام روزها جزو ایام‌الله است و اگر ما بتوانیم مجموعه اهدافی که در آن ایام‌الله لحاظ می‌شود مانند راز بعثت انبیا را به درستی بشناسیم و به شیوه‌های القا توجه داشته باشیم می‌‌توان به خوبی از آن ایام‌الله استفاده کنیم.

البته استفاده از آن ایام‌الله هم مبتنی بر شرایطی است که در آنها مطرح بوده و آنچه که در نظام اسلامی درباره ایام‌الله مطرح است به نوعی شعاع همان ایام‌الله محسوب می‌شود یعنی وقتی روز رأی‌دهی به جمهوری اسلامی را بخواهید به عنوان ایام‌الله بشناسید و معرفی کنید و اینکه اسلام در مقطعی می‌آید در عرصه اجتماعی و سیاسی به منصه ظهور می‌رسد، این در حقیقت تحقق آن مبعثی است که رسول اکرم (ص) و یا ائمه معصومین (ع) برای آن آمده‌اند یا روز پیروزی انقلابی که در ایران رخ داده، انقلابی که ارکان خاص خودش را داشته و یک نمونه و الگوی جدیدی را ارائه می‌دهد می‌تواند از ایام‌الله باشد.

ایام دفاع مقدس نیز به همین گونه است و دو نوع پندار وجود دارد ابتدا اینکه اسلام برنامه سیاسی و حکومتی در عرصه اجتماعی ندارد و نمی‌تواند ورود کند و دوم اینکه اگر این برنامه داشته باشد در حد پُست مدرنیته نمی‌تواند ایفای نقش کند.

حضرت امام (ره) با هر دو پندار مبارزه کرد و ابتدا معتقد بودند که اسلام برنامه دارد و اگر به فقه خوب نگاه کنیم فلسفه عملی زندگی انسان‌ها و حکومت است و به دنبال آن می‌فرمودند که در عرصه پست مدرنیته نیز می‌توان این برنامه را ارائه داد.

امروز در کشور کار مهمی با ادبیات و گفتمان ویژه خود انجام می‌شود که در حقیقت بشر در طول چندین قرن گذشته با چنین ادبیاتی مواجه نبوده است، برگزاری مناسبت‌های انقلاب اسلامی در تمام بخش‌ها، چه در بخش محتوا و چه در بخش قالب حرف‌هایی برای گفتن داشته است و این کار بزرگ یک نوع حرکت، تحول و الگوی جدید بوده است.

در جشن 50 ساله مرکز اسلامی هامبورگ بسیاری را برای سخنرانی دعوت کردیم که یکی از آنها شخصی به نام «اشتاین باخ» بود که شخص منتقدی است و معمولاً در هر زمینه اگر نقدی داشته باشد مطرح می‌کند.

اشتاین می‌گفت قبل از انقلاب بحث، مذاکره و یا صحبت کردن با ایران معنا نداشت، ایران تابع محض بود و حرفی برای گفتن نداشت و هر آنچه به آن دیکته می‌کردند عملی می‌کرد اما پس از پیروزی انقلاب، ایران در تمام زمینه حرف برای گفتن دارد و ما باید این شرایط جدید را بفهمیم و درک کنیم.

البته او بعد یک نکته هم گفت که ایرانی‌ها نیز باید شرایط ما را درک کنند. اما نکته‌ای که در حرف ایشان بود این است که شرایط امروز ایران اسلامی با شرایط قبل از انقلاب کاملاً فرق می‌کند و برای آنکه ما این موفقیت بزرگ را به نسل امروز ارائه دهیم باید از ابزارهای مختلف استفاده کنیم حتی ابزارهایی مانند فیلم و نمایشگاه‌های تجسمی و … بهره ببریم ضمن اینکه هنرهای تجسمی در انتقال مفاهیم بسیار تاثیرگذار است.

از نظر شما فتنه چیست و چگونه ایجاد می‌شود و راه مقابله با آن چیست؟

در این زمینه بحث‌های زیادی مطرح است به طور مثال در بحث قرآنی، فتنه یک نوع آزمون در عرصه‌های مختلف از انسان بوده و ممکن است به نام کفر و یا نفاق جلوه کند، حتی قرآن کریم وقتی که بحث فرزند را برای انسان مطرح می‌کند می‌گوید اولاد شما برای شما فتنه هستند یعنی یک نوع آزمون هستند.

قرآن مجید وقتی به فتنه در عرصه اجتماعی و دشمن‌شناسی می‌پردازد آن را «اشد من‌القتل» می‌داند چون فتنه یک جریان پیچیده و مرموزی است که در حقیقت در بعضی از شرایط با واژه‌های درست همراه می‌شود، شما ویژگی عصر استعمار فرا‌نو را ببینید، در استعمار فرانو تمام واژه‌ها زیبا و زیبنده هستند مانند آزادی، عقلانیت و کرامت انسان و البته همه این‌ها مطرح هستند اما با ویژگی‌هایی که خود آنها ذکر می‌کنند و ایهام و ابهامی که در آن‌ها وجود دارد؛ در همین عرصه، غرب بسیار دقیق با یک بسته فرهنگی در خارج از کشور و یا داخل کشور خودشان ورود می‌کند، جامعه خودشان را سکولار تربیت می‌کنند و چه بسا لائیک؛ یک ورود دقیق که با یک پژوهش عمیق همراه است، نخستین حرفی که زدند این بود که ما باید انسان را محور قرار دهیم بنابراین بحث اومانیسم «انسان‌گرایی» را مطرح کردند.

همین که بحث اومانیسم مطرح شد دین و در رأس آن خدا از زندگی انسان کنار زده شد و به دنبال آن بحث راسیونالیسم (عقل مداری)، بحث لیبرالیسم (آزادیخواهی) و به تدریج بحث‌های دیگر پا به میدان گذاشت.

در اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز که در 30 ماده تدوین شده بر اساس همین پایه نوشته شده و در غرب، دین بسیار کم‌رنگ دیده می‌شود تنها درباره آزادی مذهب یک اشاره کلی به ‌آن شده اما کدام مذهب، کدام دین، بسیاری از واژه‌های آن‌ها مبهم است.

باید اشاره کنم که انقلاب اسلامی ایران سه رکن دارد؛ انقلاب، رهبری و مردم؛ که در هر بخشی حرف‌های جدیدی برای گفتن دارد، این اسلام یک اسلام ناب و جامع بوده و اسلامی است که وقتی در حوزه‌های فردی ورود می‌کند واقعاً انسان را می‌سازد، تربیت می‌کند و به حقیقت ایمان می‌رساند و وقتی در عرصه اجتماعی ورود می‌کند دنبال یک جامعه امن است.

از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی فتنه آغاز شد با وقایعی که مردم را در آزمون‌های مختلف قرار می‌داد مانند جنگ تحمیلی که ما از آن به هشت سال دفاع مقدس تعبیر می‌کنیم و یا ترور شخصیت‌های انقلاب، گاهی نیز قبل از ترور فیزیکی، ترور شخصیتی می‌کردند؛ شخصیت‌هایی مانند شهید مطهری، شهید بهشتی و یا شهید مفتح را ابتدا ترور شخصیت و بعد شهید کردند.

این فتنه‌ها از ابتدای انقلاب بود و در هر دوره‌ای دشمنان نظام با توجه به پژوهش‌هایشان، فتنه جدیدی را به وجود ‌آوردند، بنابراین پس از پیروزی انقلاب، رئیس جمهور آمریکا رئیس سازمان سیا را برکنار می‌کند و می‌گوید که شما چطور همه چیز را می‌دانستید و از مسائل ریز خبر داشتید اما نتوانستید پیروزی انقلاب اسلامی را پیش‌بینی کنید، آنها تصور می‌کردند که حکومت پهلوی حداقل 10 سال دیگر به حکومت خود ادامه خواهد داد.

یعنی اصلاً پیش‌بینی پیروزی انقلاب اسلامی را نمی‌کردند، عده‌ای هم مانند آقای بازرگان تفکر رفرمیسم را مطرح می‌کردند، رفرمیسم یعنی یک حرکت تدریجی، خیلی‌ها انقلاب را نمی‌پذیرفتند اما چون سیستم فاسد بود باید این انقلاب صورت می‌گرفت تا این رژیم از بین ببرد.

در فتنه 88 نیز دشمنان نظام با کد تقلب ورود کردند و جامعه ما را با چالش‌های مختلف مواجه کردند چالش‌های فکری، چالش‌های اجرایی و … آنها در بخش‌های مختلف برنامه‌ریزی کرده بودند.

چند سال کار و برنامه‌ریزی و هزینه کردند تا چنین پروژه‌ای را طراحی کنند، باید روی این فتنه مطالعه شود و آن‌ها می‌خواستند ساختار و محتوای نظام را با چالش جدی مواجه کنند؛ آنچه را که آن‌ها دنبال می‌کردند قطعاً براندازی نظام بود.

در واقع فتنه‌گران از ابتدای انقلاب در صدد این طرح بودند چون بعضی‌ها به غیر از براندازی به امر دیگری راضی نیستند و دشمنان نظام در فتنه 88 از فضا و شخصیت‌های داخلی بهره بسیاری بردند و البته نتوانستند تحلیل دقیقی از مسایل داشته باشند و آن را مدیریت کنند.

به نظر بنده در فتنه 88 مدیریت در رأس نظام یعنی جریان ولایت فقیه و شخص مقام معظم رهبری، قدرت و توان مدیریتی خود را نشان داد و در واقع رهبر معظم انقلاب این فتنه را مدیریت و خنثی کردند.

خنثی کردن فتنه، یک نظام فکری قوی و قَدَر لازم دارد که معظم‌له از آن نظام فکری برخوردار هستند و فتنه را مدیریت کردند، به هر حال در انقلاب اسلامی دیدگاه‌های مختلف وجود دارد و افرادی کاندید شدند، شورای نگهبان به وظیفه قانونی خود عمل کرد و صلاحیت‌ها را مورد بررسی قرار داد و چند نفر را برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرد.

انتخابات انجام شد اما از زمان آغاز شمارش آرا تا اعلام نتیجه انتخابات اتفاق‌هایی افتاد که موجب شد تا جامعه به نحوی ملتهب شود.

به نظر بنده سخنرانی مقام معظم رهبری در نماز جمعه باید فصل‌الخطاب می‌بود و هر چیزی که تا آن زمان گذشته به نحوی قابل گذشت است اما آنچه را که پس از سخنرانی نماز جمعه مقام معظم رهبری اتفاق افتاد نیاز به پیگیری جدی دارد.

نظام ما مبتنی بر قانون است و باید قانون‌مداری را به عنوان یک اصل مورد توجه قرار دهیم و مقام معظم رهبری نیز از همین کد استفاده و اعلام کردند که قانون باید رعایت شود و ما نمی‌توانیم به این نحو و به صراحت جریان تقلب را به این نظام نسبت دهیم.

حضرت آقا فرموده بودند حالا 100 هزار، 200 هزار، 300 هزار تا 500 هزار رأی ولی اینکه 10 میلیون، 11 میلیون یا 12 میلیون رأی تقلب شده باشد اصلاً قابل قبول نیست.

شاید خیلی‌ها بعدها این حرف را پذیرفته باشند که مثلاً تقلب آن هم به این صورت و کمیت یک امر محالی است، بنابراین با این مدیریت و بصیرت و آگاهی که خود مردم نسبت به جریان انقلاب داشتند و به‌ویژه پشتیبانی که از امر ولایت صورت گرفته، نسخه فتنه 88 پیچیده شد.

حضرت امام (ره) جمله‌ای فرموده بودند: «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد» و الحمدلله این سخن به عنوان یک اصل برای مردم ما پذیرفته شده، گرچه خیلی‌ها تلاش می‌کردند تا خدشه‌ای به این ارتباط وارد کنند اما با بصیرت و آگاهی که مردم داشتند و با برپایی راهپیمایی 9 دی توانستیم این دوره را با نیکی سپری کنیم و امروز استکبار دنیا با استحکام و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی مواجه است.

حضور مردم گیلان در مناسبت‌های انقلاب اسلامی را چگونه ارزیابی می‌‌کنید و شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تا چه اندازه توانسته است برای زمینه‌سازی حضور مردم موفق عمل کند؟

یکسری مناسبت‌ها در گیلان احیا شده و به نحو بهتری نسبت به گذشته در حال اجراست و هر چه جلوتر می‌رویم حضور مردم بیشتر می‌شود و این نشان‌دهنده پشتیبانی خوب دستگاه‌ها و متولیان امر است و هماهنگی‌هایی که بسیار خوب صورت می‌گیرد.

در واقع تلاش شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان است که این هماهنگی خوب صورت می‌گیرد و مناسبت‌های انقلاب اسلامی به نحو مناسبی برگزار می‌شود و برای بنده بسیار جالب است به طور مثال در گذشته مراسم ما در مناسبت‌هایی مانند بزرگداشت شهدای هفتم تیر و یا شهید رجایی و باهنر مناسب و در شأن نبود اما در این چند سال اخیر احساس می‌کنم که اهمیت این مناسبت‌ها در گیلان پررنگ شده است.

به نظر می‌رسد که باز هم باید تلاش بیشتری صورت گیرد و دستاوردها و پیامدهای این مراسم مستند شود و در بررسی عملکرد شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان باید یک پژوهش میدانی انجام شود تا به صورت نموداری مشخص کنیم که با کارهای انجام‌شده چقدر به کمیت کار و تا چه حد نیز به کیفیت بها داده شده و حضور مردم چگونه بوده است و البته باید این کار نموداری و پژوهشی زمینه‌ای باشد برای رشد کمی و کیفی در مقاطع بعد.

خلاقیت و نوآوری شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان را در برگزاری مراسم، دعوت سخنران و … چگونه ارزیابی می‌کنید؟

یکی از ویژگی‌های یک مدیر خوب خلاقیت است و دیگری ویژگی‌های فردی مانند پشتکار و تحمل مخالف. به هر حال وقتی آدم بخواهد در چنین مجموعه‌هایی کار کند موافق و مخالف نیز خواهد داشت.

در یک مجموعه، مدیری می‌تواند موفق باشد که خلاقیت خوبی داشته باشد و این خلاقیت در تمام زمینه‌ها و در همه جا صدق می‌کند و عملکرد شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان در این سال‌ها مشخص است، چهار سال متوالی به عنوان شورای نمونه انتخاب شده و این خبر بسیار خوبی برای ما است و ما دعاگوی دوستان حاضر در این مجموعه که بسیار زحمت می‌کشند هستیم.

به آقای اشجری که یک روحانی جوان، فعال و پرتلاش در این زمینه است تبریک می‌گوییم و برای ایشان آرزوی توفیق روزافزون داریم و اگر در نظام ما کارها به صورت کلیشه‌ای صورت بگیرد و بی‌روح باشد و این خلاقیت‌ها وجود نداشته باشد پاسخگو نخواهد بود.

لازمه داشتن رشد کمی و کیفی وجود خلاقیت در تمام عرصه‌هاست و یک امام جمعه نیز اگر بخواهد موفق باشد باید خلاقیت داشته باشد به‌ویژه اینکه در عرصه‌های تربیتی و دینی، امروز حجت بر ما تمام شده است زیرا ما در قبل از پیروزی انقلاب اصلاً فضایی نداشتیم اما امروز به برکت انقلاب اسلامی همه میدان‌ها را به دست گرفته‌ایم و حالا که چنین فضایی فراهم شده ما باید به روز باشیم و این به‌روز بودن در هر بخشی تعریف خاص خود را دارد

افرادی که در سمت‌های مختلف کشور به خدمت گرفته می‌شوند باید خلاق باشند و این خلاقیت باید در همه زمینه‌ها اتفاق بیفتد و امیدواریم اتفاق‌های خوبی که در گیلان به واسطه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی رخ داده در این‌جا متوقف نشود و در آینده شاهد رشد بیشتری باشیم.

منبع: فارس

انتهای پیام/76


مطالب مرتبط:
نظرات بینندگان

نظری ثبت نشده است

  ارسال دیدگاه

  توجه نمایید
 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • «خوبان خبر» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • خوبان خبر از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 • تنها خالی نماندن متن دیدگاه الزامی است.
 • telegram khoobankhabar

  telegram khoobankhabar

  adv

  ads