کد خبر: 27057 - تاریخ: دوشنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۴

حذف خاموش عارف به نفع روحانی

خوبان خبر: فشارها بر محمدرضا عارف برای انصراف به نفع حسن روحانی شدت گرفته است.

به گزارش خوبان: کیهان در ویژه های خود نوشت:روحانی و عارف

آشفتگی اصلاح‌طلبان قربانی می‌گیرد؛حذف خاموش عارف به نفع روحانی

فشارها بر محمدرضا عارف برای انصراف به نفع حسن روحانی شدت گرفته است.
عارف می‌گوید تا آخر در رقابت انتخاباتی خواهد ماند اما شواهد حاکی از آن است که او احتمالاً از سوی ائتلاف هاشمی+ اصلاح‌طلبان حذف شود؛ در عین حال طیفی گسترده از اصلاح‌طلبان، عارف (معاون اول دولت اصلاحات) را بر حسن روحانی که خود را معتدل و نه اصلاح طلب معرفی می‌کند ترجیح می‌دهند. با این حال برخی تندروها، عارف را اصلاح‌طلب بدلی و قلابی معرفی کردند و می‌گویند نه عارف و نه حسن روحانی با نظر اصلاح‌طلبان نام‌نویسی نکرده‌اند بلکه با نوعی نافرمانی ثبت‌نام نموده‌اند.

روز گذشته محمدعلی نجفی که خود را «سخنگوی کارگروه ۷ نفره ائتلاف اصلاح‌طلبان» معرفی می‌کرد به خبرنگاران گفت تا شنبه آینده نتیجه مذاکرات این کمیته ۷ نفره اعلام می‌شود. در حال حاضر دو جریان تأثیرگذار هستند یکی اصلاح‌طلبان که نمادشان خاتمی است و دیگری جریان معتدل که نماد آن هاشمی است. گزینه اصلی ما هاشمی بود که شورای نگهبان گرفت و کاندیدای مشترک این دو جریان منتفی شد.

وی با بیان اینکه «مشاوران خاتمی و تعدادی از بزرگان» در تشکیل گروه ۷ نفره نقش داشته‌اند، نظرسنجی و ساز و کارهای دیگر در انتخاب کاندیداهای واحد اصلاح‌طلبان نقش دارد.همزمان «مشاوران خاتمی» در بیانیه‌ای خواستار ائتلاف روحانی و عارف شد اما با ادبیاتی قابل تأمل عملاً گرای روحانی را داده و تلویحاً عارف را حذف کرد. این گروه با ابراز تأسف از رد صلاحیت هاشمی می‌نویسد: ما در این فرصت با رایزنی با همه گروه‌های اجتماعی و احزاب و شخصیت‌های سیاسی و فعالان اصلاح‌طلب و اصول‌گرایی که به برون‌رفت از تنگناهای موجود می‌اندیشند و منافع و مصالح ملی را بر منافع فردی و مصالح گروهی ترجیح می‌دهند می‌کوشیم با معرفی نامزدی واحد، امید و انگیزه عمومی برای حضور در انتخابات را افزایش دهیم.

نشانه دیگر اظهارات علی یونسی وزیر اطلاعات دولت خاتمی است که به مسئولان ستاد انتخاباتی حسن روحانی گفته است: شما بار دیگر به گفتمان اصلاح‌طلبی و اعتدال‌طلبی که من بهترین فرد را در این شرایط آقای روحانی می‌دانم رأی دهید.

مطمئن باشید آقای هاشمی نظر قطعی به وی دارد و آقای خاتمی هم بارها گفته که من به شخصه به روحانی رای می‌دهم و هیچ شکی در لیاقت، کفایت و تدبیر وی ندارم و این کافی است برای کسانی که می‌خواهند از نظر بزرگان با خبر باشند و موضع‌گیری‌هایی از این قبیل که نشانه دور خوردن عارف و حامیان اصلاح‌طلب اوست و موجب دلخوری‌هایی شده، موجب شد دفتر خاتمی در بیانیه‌ای حمایت از حسن روحانی را تکذیب کند. سایت «فرارو» که از عارف حمایت می‌کند، در این باره نوشت: سیدمحمد خاتمی نفیا یا اثباتاً درباره هیچ یک از نامزدهای محترم نظری نداده است. (یونسی گفته بود که «آقای خاتمی بارها گفته است که من به شخصه به روحانی رای می‌دهم) دفتر خاتمی خبرهای منتسب به بعضی اعضای ستادهای نامزدهای انتخابات که از سوی بعضی سایت‌ها و خبرگزاری‌ها، منتشر شده را خلاف واقع می‌داند.

در همین حال عارف دیروز در حاشیه دیدار با بازاریان تهران درباره درخواست حامیان روحانی به ائتلاف با وی گفت: بنده نظری ندارم و تا آخر در صحنه خواهم ماند.علی اکبر اولیا نماینده سابق یزد و از حامیان اصلاح‌طلب عارف نیز در مصاحبه با خبرگزاری آریا گفت: در نظرسنجی‌های اخیر وضعیت عارف بهتر از روحانی است و ما شانس آقای عارف را بهتر دیده‌ایم.

موافقان نامزدی حسن روحانی می‌گویند او ممکن است نظر برخی اصولگرایان مانند مطهری و ناطق و… را هم جلب کند اما مخالفان ضمن تأکید بر اینکه وی اصولگرا نیست می‌گویند روحانی مدت‌هاست که از جامعه روحانیت نیز فاصله گرفته و جایگاهی ندارد. از آن سو مخالفان عارف می‌گویند او اگر اصلاح‌طلب بود خودسرانه اقدام به ثبت‌نام نمی‌کرد.

نکته جالب اختلاف میان محافل اپوزیسیون است. به غیر از طیف وسیعی از اپوزیسیون که قائل به تحریم انتخابات و خیانت نکردن(!) به جنبش (فتنه) سبز هستند، موافقان حضور دو دسته شده‌اند. در حالی که سایت ایران امروز به قلم محمد ارس، ‌روحانی را یک شانس بزرگ معرفی کرد و نوشت: روحانی در برنامه‌های تبلیغاتی قوی‌تر از موسوی و کروبی ظاهر شد. اگر هم ضعف‌ها و کاستی‌هایی دارد که حتماً دارد، در جریان انتخابات آتی از نو ساخته خواهد شد. یعنی همانگونه که از موسوی نخست‌وزیر دهه شصت، موسوی سبز دهه نود ساخته شد؛ از خاتمی مکتبی، خاتمی اصلاح‌گرا بیرون آمد و جوانان افراطی مکتبی به نیروی مترقی تبدیل شدند و عاقبت خانواده رفسنجانی و خود رفسنجانی هم به صف درآمدند. با چنین هنری از پس ضعف‌های روحانی نیز برخواهیم آمد.

در مقابل اخبار روز دیگر وبسایت وابسته به اپوزیسیون با حمایت از عارف نوشت: «در انتخابات فعلی باقیمانده جریانات اصلاح‌طلب اشتباه قبل را تکرار کردند. ابتدا گزینه امیدبرانگیز برای هواداران اصلاحات محمد خاتمی بود که با به میدان آمدن یا آوردن هاشمی رفسنجانی نظرها ناگهان از سوی نماد اصلاح‌طلبی به سمت نماد دوران سازندگی تغییر جهت داد.

همین مورد گویای این است که شاه کلید ایستادن بر سر اصول در بین این جریان گم شده یا اساساً امید به پی‌گیری اصلاح‌طلبی به ناامیدی بدل شده است.» اخبار روز افزود: اصلاح‌طلبان با حمایت از یک نیروی با تجربه و در عین حال تازه نفس چون دکتر عارف که دارای حساسیت کمتری نیز بود می‌توانستند اشتباه عدم حمایت جدی از معین در ۸۴ را جبران کنند. عدم ورود هاشمی از ابتدا و کنار کشیدن روحانی به نفع عارف و معرفی این چهره از سوی بدنه اصلاحات به جامعه و جوانان می‌توانست امید را برانگیزد.

یادآور می‌شود براساس برخی تحلیل‌ها، زمزمه حذف یک نامزد و انتخاب دیگری از سوی حلقه‌ای که در فتنه سال ۸۸ نقش ایفا کرد، بیش از آن که تاکتیک انتخاباتی باشد، شگردی برای هل دادن هر دو نامزد به سمت اتخاذ مواضع تند و خراب کردن پل‌های پشت سر خود – با وجود عضویت در مراکزی نظیر مجمع تشخیص مصلحت- به قیمت القای این مطلب است که فتنه سبز نمرده است!

به همین دلیل هم بعضاً دیده می‌شود که هر دو نفر با دلیل و بی‌دلیل از هاشمی و خاتمی و موسوی تشکر و تجلیل می‌کنند! این طراحی برای آن است که افکار عمومی فراموش کنند تندروها ضمن شرط‌گذاری مدعی بودند بدون آزادی بازداشتی‌ها و حصر شدگان، حاضر به حضور در انتخابات نیستند و نیز فراموش کنند که این جریان مدعی تقلب در انتخابات و عدم آزادی و سلامت آن بودند.

دعوت مشترک حزب مشارکت و گروهک فدائیان خلق به تحریم انتخابات

برخی اعضای حزب مشارکت با اعضای تندرو گروهک‌های منحله در خارج کشور بر سر تحریم انتخابات به تفاهم رسیده‌اند.
محمد کیانوش‌راد که سابقه عضویت در مجلس ششم را نیز دارد، در مصاحبه گفت: پس از رد صلاحیت هاشمی فضای انتخاباتی به شدت سرد شده است. اصلاح‌طلبان در یک جایی باید با کنش سیاسی مشخص نشان دهند که نسبت به اتفاقاتی که رخ می‌دهد همیشه حاضر به عقب‌نشینی و حاضر به تمکین و تسلیم و همراهی نیستند.

وی به تماس‌های مکرر فعالان همسو برای فعالیت انتخاباتی اشاره کرد که به گفته او، پس از رد صلاحیت هاشمی کاهش یافته است.
کیانوش‌راد این فرضیه که اصولگرایان لزوماً به دنبال کناره‌گیری اصلاح‌طلبان از صحنه انتخابات هستند را رد کرد و گفت: چنین خواسته‌ای مطلق نیست. چرا که وجود برچسب اصلاح‌طلبی در انتخابات بدون تردید برای اصولگرایان و حاکمیت مثبت خواهد بود.

این نماینده مستعفی مجلس ششم می‌گوید: شرکت در انتخابات به هر قیمت، جز اضمحلال نیروهای ما دستاوردی نخواهد داشت. ما باید یک جایی از قوت بیشتری برای نه گفتن برخوردار باشیم.پیش از این رجب مزروعی دیگر عضو حزب منحله مشارکت خواستار تحریم انتخابات شده بود.

در همین حال علی کشتگر از سران گروهک فدائیان خلق، شرکت در انتخابات و حمایت از یکی از نامزدهای موجود را دامی خطرناک برای اپوزیسیون توصیف کرد و در گویانیوز نوشت: اصلاح‌طلبانی که درصددند با ترغیب هاشمی و خاتمی به حمایت از روحانی سرمایه سبزها را در تنور حماسه سیاسی بسوزانند، اعتقادی به بدنه اجتماعی ندارند. کسانی که به سبزها و اصلاح‌طلبان گرایش دارند عروسک خیمه‌شب بازی کسانی نیستند که هر لحظه به رنگی درمی‌آیند، و هیچ وقت حاضر نیستند با رعایت اخلاق و پرنسیب سیاسی به آنچه یک روز پیشتر وعده کرده عمل نمایند!

وی می‌افزاید: هیچ یک از هشت نفری که در این نمایش نقش ایفا می‌کنند، در حد و اندازه‌ای نیستند که اگر پیروز انتخابات اعلام شوند، قادر باشند نقشی ایفا کنند.تنها کسی که در میان نامزدهای این دوره اگر رئیس‌جمهور می‌شد می‌توانست تا اندازه‌ای سیاست‌های خارجی و داخلی جمهوری‌اسلامی را تعدیل کند هاشمی‌رفسنجانی بود.

کشتگر با ادعای اینکه حمایت اصلاح‌طلبان از عارف یا روحانی قمار بزرگی است که عایدی آن به جیب نظام می‌ریزد، نوشت: شگفتا که در چند روز گذشته عده‌ای از اصلاح‌طلبان مأموریت گستردن این دام را برای هاشمی و خاتمی بر عهده گرفته‌اند. استدلال‌شان هم این است که برای سد کردن راه حاکمیت، از روحانی حمایت کنند.

وی تأکید کرد: اصلاح‌طلبانی که دانسته یا ندانسته درصددند با ترغیب هاشمی و خاتمی به حمایت از روحانی سرمایه سبزها را در تنور حماسه سیاسی بسوزانند، چه فرقی با وزارت اطلاعات که همین خط را ترغیب می‌کند، دارند؟ اصلاح‌طلبان می‌گفتند اگر خاتمی رد صلاحیت نشود در انتخابات شرکت نمی‌کنند. بعد گفتند به شرط حضور هاشمی در انتخابات مشارکت می‌کنیم. پس از رد هاشمی اعلام کردند که به این ترتیب دیگر شرکت در انتخابات معنایی ندارد. اما حالا بازهم درصددند نظر خود را عوض کنند و به حمایت از روحانی فرا بخوانند. آیا به چنین جماعتی که هر لحظه به رنگی درمی‌آیند و روی هیچ اصلی نمی‌ایستند می‌توان اعتماد کرد؟

یادآور می‌شود گروهک موسوم به شورای هماهنگی سبز نیز که از سوی اردشیر امیرارجمند، رجب مزروعی و… اداره می‌شود با صدور بیانیه‌ای خواستار تحریم انتخابات شد وتصریح کرد انتخابات پیش رو فاقد حداقل لوازم و استانداردهای انتخابات آزاد و سالم است… عدم شرکت در انتخابات به اندازه شرکت در آن حق ماست و کسی نمی‌تواند این حق را سلب کند. ما بر پیمان خود با آقایان موسوی و کروبی و زندانیان ایستاده‌ایم.

طعنه زیباکلام به رئیس دولت سازندگی

صادق زیباکلام می‌گوید هاشمی در حال تبدیل شدن به اپوزیسیون است.
وی در مصاحبه با روزنامه زنجیره‌ای بهار با بیان اینکه «حاکمیت، اپوزیسیون نمی‌خواهد اما ما نمی‌توانیم اپوزیسیون را از دید حاکمیت تعریف کنیم»، افزوده است: همان گونه که ما می‌بینیم هاشمی به اپوزیسیون تبدیل می‌شود، این را حاکمیت هم می‌بیند و اندک‌اندک به هاشمی می‌گویند آشیخ اکبر باید تکلیفت را معلوم کنی. سرمقاله کیهان را که شما بخوانید همین را می‌گوید که آقای هاشمی از شما بهره‌برداری می‌کنند و تو را هل می‌دهند و از تو چهره‌ای می‌سازند که در مقابل نظام قرار بگیری.

وی درباره حضور طیف‌های عجیب و غریب در جمع اپوزیسیون گفت: نهضت آزادی وقتی دید همه آمدند پشت خاتمی، آمد و به جریان اصلاحات پیوست. ۲۱ اردیبهشت امسال هم اصلاح‌طلبان وقتی دیدند عجب موج حمایت از هاشمی راه افتاده آنها هم به موج پیوستند. شما نباید چندان اسیر این شوید که آیا سازمان مجاهدین انقلاب یا دفتر تحکیم وحدت به‌عنوان نیروهای آوانگارد جامعه از ابتدا به هاشمی پیوسته‌اند یا نه؟ معتقدم ضرورت دموکراسی‌خواهی همه این‌ها را پشت سر کسی سوق خواهد داد که شنل این اپوزیسیون را به تن بکند. هاشمی‌رفسنجانی که عمر نوح ندارد، پنج سال دیگر، ۱۰ سال دیگر با ما نخواهد بود ۱۰ سال دیگر ۹۰ ساله می‌شود؛ اما جنبش دموکراسی‌خواهی ادامه پیدا می‌کند.

زیباکلام درباره این موضوع که «موج ایجاد شده هاشمی را با خود برد به جای اینکه او این موج را ببرد» تصریح می‌کند: اشکالی ندارد. اتفاقاً اگر هاشمی‌رفسنجانی، محمد خاتمی و هرکسی نتواند حداقل خواسته‌های این جنبش را لبیک بگوید، جنبش آنها را پس می‌زند می‌خواهم بگویم نگران نباشید از این که آقای رفسنجانی می‌تواند پا به پای جنبش بدود یا نه. اگر نتواند همپا با جبهه اپوزیسیون بدود حذف می‌شود.
وی در پاسخ این گفته که «اما سن هاشمی برای موج سواری مناسب نیست. موج هاشمی را می‌برد بعد هم، موج را هاشمی خودش راه نینداخته، اما شما پاسخی برای این دو چالش ندارید» می‌گوید: ‌اساساً برای من مهم نیست هاشمی‌رفسنجانی چه می‌کند. هاشمی یا می‌تواند پا به پای این قطار باشد و مسافر این قطار بماند یا نه. اگر حذف شود، هیچ اتفاقی نمی‌افتد. اپوزیسیون درون نظام یک شخصیت دیگر پیدا می‌کند.

سمپات نهضت آزادی در جای دیگر از مصاحبه خود گفته است: من جمله‌ای گفته‌ام که روزنامه کیهان چندین بار آن را کار کرده است و خیلی از اصلاح‌طلبان هم دلخور شدند ولی همچنان معتقدم که اگر شما در دوم خرداد ۷۶ به جای محمد خاتمی، یک تیرآهن ۱۴ هم می‌گذاشتید، ۲۰ میلیون رای می‌آورد. اصلاً آن ۲۰ میلیون به خاتمی ربطی نداشت. الان هم با شما موافقم؛ اساساً این موج هم به هاشمی‌رفسنجانی مربوط نمی‌شود.

زیباکلام به این واقعیت اشاره نکرده که رای آن روز مردم در واقع با تلقی اعتراض به سیاست‌های دولت سازندگی بود و در تلقی عمومی تصور می‌رفت که روی کار آمدن ناطق‌نوری ادامه سیاست‌های دولت هاشمی است، انتخاب خاتمی به معنی تغییر مسیر دولت خواهد بود.
وی در عین حال در مصاحبه با روزنامه آرمان درباره حمایت خوداز حسن روحانی گفت: ایده‌آل من نه تنها آقای روحانی نیست بلکه حتی عارف و خود رئیس دولت اصلاحات هم نیست. ایده‌آل من واسلاو هاول، آنگ‌سان سوچی، مهدی بازرگان، مهاتما گاندی و نلسون ماندلاست.

 

انتهای پیام/


مطالب مرتبط:
نظرات بینندگان

انتشار یافته:۲

 1. مهدیه
   | ۱۳۹۲/۰۳/۱۸ - ۱۸:۱۲
  پاسخ

  اتفاقاتواون کلیدجناب آقای دکترحسن روحانی هزاران معنی نهفته بودکه خیلیانمی فهمن.انشاالله اگردولت تدبیروامیدجناب دکترروحانی پیروزشودآن معانی آینده سازبرهمه آشکارخواهدشد.درودبردولت تدبیروامید. روحانی%۱۰۰

  ارسال دیدگاه

  توجه نمایید
 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • «خوبان خبر» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • خوبان خبر از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 • تنها خالی نماندن متن دیدگاه الزامی است.
 • telegram khoobankhabar

  telegram khoobankhabar

  سینما شش بعدی خمام

  adv

  ads