کد خبر: 23709 - تاریخ: چهارشنبه، 24 آوریل 2013 - 17:50

تبعات ازدواج پسران با دختران بزرگتر از خود

خوبان خبر: بر اساس آمارهای رسمی کشور در سه ماه آغاز سال گذشته 24 هزار و 967 پسر با دخترانی که یک تا 20 سال از خودشان بزرگتر بوده‌اند ازدواج کردند.

به گزارش خوبان،‌ سایت تبیان نوشت: بر اساس آمارهای رسمی کشور در سه ماه آغاز سال گذشته 24 هزار و 967 پسر با دخترانی که یک تا 20 سال از خودشان بزرگتر بوده‌اند ازدواج کردند. این خبر در روزهای اخیر بازخوردهای بسیاری در رسانه های مختلف داشته ست. به همین بهانه گفتگویی در خصوص عوامل گرایش پسران به ازدواج با دختران بزرگتر و تبعات اجتماعی این پدیده گفتگویی با دکتر امان الله قرائی مقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه انجام داده این که در ادامه می خوانید.

* آقای دکتر! بر اساس آمارهای رسمی کشور در سه ماه آغاز سال گذشته 24 هزار و 967 پسر با دخترانی که یک تا 20 سال از خودشان بزرگتر بوده‌اند ازدواج کردند. نظرتان در خصوص این آمار چیست؟

این مسئله به نظر من یک آفت است و یک فرو ریختگی فرهنگی. به باور من جوانانی که تن به چنین ازدواج هایی می دهند، بر اساس علاقه و عشق واقعی ازدواج نمی کنند بلکه برای استفاده از منافع مادی و امکانات اقتصادی، دختری را که بزرگ تر است و شغل و در آمد و خودرو و خانه مستقل دارد، انتخاب می کنند. چنین پسرانی معمولا خود یا دانشجو هستند یا بیکار و اگر هم شغلی داشته باشند با درآمدش نمی توانند از پس پرداخت هزینه های یک زندگی مشترک برآیند و به همین دلیل به سمت ازدواج با دختران بزرگتر از خودشان گرایش پیدا می کنند . اما بررسی هایی که من در 35 سال گذشته در خصوص تاثیر این ازدواج بر طلاق داشته ام نشان داده است که، یکی از مهم ترین عوامل موثر بر طلاق همین بالا بودن سن دختر نسبت به پسر است. چنین ازدواج هایی پس از گذشت چند وقت، به دلیل عدم مقبولیت در فرهنگ عمومی کشور، دچار مشکل می شوند.129205_311

* چرا آقای دکتر؟

در فرهنگ کشور ما ازدواج با دختر جوان تر، ارزش محسوب می شود. به عنوان مثال چه اشعار محلی ای که برای ازدواج با دختر کم و سن و سال وجود دارد. در تمام فرهنگ های قومی و محلی ما ازدواج با دختر کوچکتر است که مطلوب محسوب می شود.

* به نظر شما چه عوامل دیگری باعث افزایش ازدواج پسرها با دختران بزرگتر از خودشان شده؟

گسترش سریال های ماهواره ای و برخی فیلم ها و سریال های داخلی که در آنها ازدواج با دختران بزرگتر تبلیغ می شود یکی از دلایل افزایش این نوع ازدواج ها در سطح جامعه است. از سوی دیگر مشکلات مالی و تورمی که در این دوره و زمانه گریبان مردم را گرفته باعث می شود که پسران در سنین پایین توانایی تقبل مالی یک زندگی مشترک را نداشته باشند و به همین دلیل تصمیم بگیرند با دختری ازدواج کنند که از خودشان مسن تر است اما در عوض دارای شغل و درآمد دارد و می تواند هزینه هالی زندگی را به دوش بکشد. شاید این روزها تعداد این ازدواجها انقدر زیاد هم نباشد اما همین تعداد هم آسیب زا است.

* منظورتان از آسیب زا چیست؟

بگذارید یک مثال برایتان بزنم. زمانی که یک پسر با دختری بزرگتر از خودش ازدواج می کند کافی است یکی از اقوام یا دوستان به این تازه داماد بگوید که نتوانستی با یک دختر جوان ازدواج کنی و مجبور شدی یک پیر دختر را برای زندگی مشترک انتخاب کنی. این حرفها است که تاثیرات مخرب بسیاری بر مردانی می گذارد که با دختران بزرگتر از خود ازدواج کرده اند، و در نهایت به اختلاف و طلاق ختم می شود.

* آقای دکتر به نظر شما این ازدواج ها چه تبعات اجتماعی را به دنبال دارند؟

بیشتر این ازدواج ها به طلاق ختم می شود، پس از طلاق مردان و زنان سرخورده می شوند و مشکلات روحی و روانی بسیاری ممکن است برایشان اتفاق بیفتد. این افراد در ازدواج های بعدی شان هم نمی توانند موفق باشند و دیگر روحیه سابق را ندارند. در این میان زنان مطلقه ای که دیگر نمی توانند همسر مناسبی پیدا کنند هم برای تامین نیازهای اقتصادی شان ممکن است به راه های نامناسب کشیده شوند.

* آقای دکتر! با تغییرات جمعیتی که در سالهای گذشته اتفاق افتاده و در نتیجه اش این همه دختر با سن بالا مجرد باقی مانده اند و جمعیت شناسان هم همسان گزینی را راه حل ازدواج دختران مجرد عنوان کرده اند، تکلیف دخترانی که سنشان بالا رفته و ازدواج نکرده اند چیست؟ اگر گزینه دیگری جز ازدواج با پسر کوچکتر نداشته باشند چه؟

به نظر من فرهنگ ما ازدواج دختر با پسر کوچکتر را نمی پسندد و آسیب این نوع ازدواج ها گاه از مجرد ماندن هم بیشتر است چون ممکن است به طلاق بینجامد. چنین دخترهایی باید همه جوانب امر را بسنجند چون ازدواج نکنند بهتر است که ازدواج کنند و بعد طلاق بگیرند.

* به نظر شما با توجه به تحولات جمعیتی، جامعه ما نیازمند تغییرات فرهنگی نیست؟ از آنجا که در کشورهای توسعه یافته پسر 25 ساله با زن 45 ساله ازدواج می کند بدون اینکه مشکلی در جامعه داشته باشد.

خب در فرهنگ خارج طلاق و روابط خارج از حدود خانواده، مانند ایران قبح ندارد اما در جامعه ما این مسائل قبیح است.

* برای مقابله با این روند چه راهکارهایی را پیشنهاد می کنید؟

ما باید شرایط ازدواج در سن مناسب را برای دختران و پسران مهیا کنیم. به عنوان مثال با توجه به گرانی های اخیر جهیزیه یکی از مشکلات بزرگ بر سر راه ازدواج دختران است. در این دوره، کدام خانواده ای دارد که 30 یا 40 میلیون هزینه خرید جهیزیه برای دخترش کند؟ این هزینه ها باید کاهش پیدا کند. با 5 میلیونی که برای ازدواج دختر و پسر جوان می دهند چگونه می شود زندگی مشترک را آغاز کرد. دولت باید تمهیداتی بیندیشد که ازدواج را برای دختران و پسران جوان اسانتر شود. وقتی آمارها می گویند که بیش از 2 میلیون و 800 هزار جوان بیکار در سن اشتغال در کشور داریم یعنی معضل ازدواج. اثرات این مسئله باعث می شود که دختران نتوانند در سن 18 تا 25 سال و پسران در سن 23 تا 27 سالگی ازدواج کنند و میانگین سن ازدواج بالا می رود و در نتیجه اش هم پسران مجبور می شوند با دختران بزرگ تر از خودشان که توانایی مالی دارند ازدواج کنند.

* به نظر خودتان این روند گرایش پسران به سمت دختران بزرگتر رو به افزایش است؟

بله به نظر من این روند رو به رشد است چون فرو ریختگی فرهنگی توسط رسانه ها گسترش پیدا می کند و مسئله اشتغال و تهیه مایحتاج زندگی هر روز دشوارتر از روز پیش می شود.

* در پایان اگر نکته ای دارید:

من توصیه می کنم ، دخترانی که می خواهند با پسران کوچکتر از خودشان ازدواج کنند پیش از ازدواج مطالعه کنند و همه جوانب امر را در نظر بگیرند چون فرهنگ عمومی جامعه می تواند زندگی شان را به هم بزند.

 


مطالب مرتبط:
نظرات بینندگان

انتشار یافته:۶

 1. پورحسابی
   | 2013/04/25 - 21:37
  پاسخ

  السلام،سایت خیلی خوب،جالب،بروز و مفیدی دارید.
  در مورد این مطلبتون خوبه که نظر یه کارشناس دینی که تو این زمینه صاحب نظر باشه رو هم بذارین،احتمالا کمی تحلیل ها متفاوت باشه یا دلایل متقن تری ارایه کنند.
  موفق باشید

 2. پیروی
   | 2013/04/28 - 19:42
  پاسخ

  شاید گفتتون درست باشه ولی در مورد این موضوع نمیشه حکم کلی داد چ بسا خانواده هایی اینچوری و با این شرایط سن ازدواج کردن و موفق هم بودن گاهی وقتا لازمه این فرهنگ های غلط از جامعه برداشته شه

 3. بهروزنوروزی کیارودی
   | 2013/05/28 - 11:46
  پاسخ

  به نظرمن دختر بهتره . چون تجربه دارد. پول داره. خانه داره . ماشین داره. کارداره. جهیزه داره همه امکانات زندگی که به یک پسرآرامش میدهد این دختر بیچاره دارد. مگر پسرهای ایرانی شاهزادکان عربی هستنند. که دنبال دخترهای سن پایین باشند. طرف میخواهد چند وقتی خوش باشد.وقتی دولت به فکرازدواج جوانان نمی باشد.یک وام ازدواج به خوبی وخوشی نمیدهد. طرف یک بچه داره هنوز نتوانسته وام ازواجش را بگیرد. جدیدا ریس بانک مرکزی اعلام کرده . به علت سر پیچی ده رییس بانک را میخواهم برکنارکنم اگر وام ندهند . اسم آنها را اعلام می کنم . مگر با این تفکر واین نظر آقای دکتر وبا این راه جوان ما برود. دختر کوچلو پیدا کند. دختر کوچلو قیمت اش زیاد می باشد. داداش همان دختر پیر هم با آن شرایط گیرشان بیایید. باید روزی هزاران بار خدا راه شکر کنند.

 4. کاظم زاده
   | 2013/05/29 - 12:41
  پاسخ

  اون ادمی ک ارامش رو فقط با پول و ثروت و خونه و ماشین همسرش تضمین شده میدونه .فرق نداره با چ دختری ازدواج کنه چون چنین زندگی نمیتونه دووم داشته باشه .و زودتر از این حرفا ب جدایی ختم میشه .(ب بعضی از دوستان هم پیشنهاد میکنم عمیق تر راجع ب این مسله فک کنن .چون گفته هاشون خیلی با واقعیت فاصله داره

 5. سرباز اقا
   | 2013/05/30 - 22:31
  پاسخ

  حضرت علی (ع) میفرماید کسی که به خاطر ثروت و زیبایی بادختری ازدواج کند به کمال نمی رسد و عاقبت به خیر نمی شود ولی اگر کسی بخاطر دینداری و پاکدامنی دختری با او ازدواج کند از تماتم لذت های ازدواج بهره مند میشود و به کمال میرسد
  موفق باشید

 6. بهروز مهندس نظریه پرداز از دانشکاه جنوب تهران
   | 2013/06/1 - 09:03
  پاسخ

  سلام…………………………………… سلام بر عشق . سلام بر جوانی . ازدواج سنت پیا مبر است . سرپچی از آن جایز نیست . به نظر من سن خانم در ازدواج مهم نیست . مهم آن است . سنت پیا مبر اجرا شود. حالا اگر یک مرد 30ساله بایک زن 70 ساله ازدواج کند . چه ایرادی از نظر سنت پیا مبر دارد. این افکار کوچه بازاری می باشد. که جامه را به این روز کشانده . هر کسی هر چیزی گیرش بیا یید . باید خدا را شکر کند. واز آن نهایت استفاده را ببرد.

  ارسال دیدگاه

  توجه نمایید
 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • «خوبان خبر» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • خوبان خبر از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 • تنها خالی نماندن متن دیدگاه الزامی است.
 • telegram khoobankhabar

  telegram khoobankhabar

  adv

  ads