کد خبر: 204847 - تاریخ: شنبه، 19 سپتامبر 2020 - 08:57

دانستنی‌های حقوقی؛

آیا ورثه از بیمه عمر و خسارت متوفی ارث می‌برند؟

قانونگذار درباره چگونگی تقسیم خسارات متوفی و بیمه عمر او بین وراث پیش‌بینی هایی داشته است.

به گزارش خوبان، ترَکه متوفی عبارت است از اموال و حقوق مالی که فرد حین فوت داشته است و همچنین تعهداتی که به نفع او در زمان حیاتش شده است؛ بنابراین خسارت فوت ناشی از رانندگی جزو دارایی و ترَکه متوفی هستند و دیه هم در حکم ترَکه میت و اموال او است.

بر اساس موارد گفته شده و از آنجایی که جز اموال متوفی حساب می‌شود لذا تقسیم خسارت و دیه باید به موجب قواعد ارث باشد.

اما اگر سوال درباره سرمایه بیمه عمر باشد باید گفت هرگاه قرارداد به طور مطلق تنظیم شده باشد با توجه به اطلاق ماده ۲۴ قانون بیمه، چون این حق به ورثه قانون تعلق خواهد گرفت، رعایت قواعد ارث الزامی است.

اما درصورتی که در قرارداد بیمه ترتیب خاصی پیش‌بینی شده باشد باید وفق قرارداد عمل کرد.

 

انتهای پیام

نظرات بینندگان

نظری ثبت نشده است

  ارسال دیدگاه

  توجه نمایید
  • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • «خوبان خبر» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • خوبان خبر از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
  • تنها خالی نماندن متن دیدگاه الزامی است.
  • telegram khoobankhabar

    telegram khoobankhabar

    adv

    ads