کد خبر: 202946 - تاریخ: شنبه، 11 جولای 2020 - 13:52

مدیرکل بهزیستی گیلان :

۱۶۰۰ فرصت شغلی سال گذشته توسط بهزیستی گیلان ایجاد شد

مدیرکل بهزیستی گیلان با اشاره به اینکه در سال گذشته هزار و ۶۰۰ فرصت شغلی توسط این سازمان ایجاد شده است، گفت: ۱۶ طرح با اشتغال زایی برای ۱۵۸ نفر در هفته بهزیستی بهره برداری می شود.

به گزارش خوبان،  حسین نحوی نژاد صبح شنبه در نشست خبری به مناسبت بزرگداشت چهلمین سال تأسیس سازمان بهزیستی شهید فیاض بخش را یکی از بانیان تأسیس این سازمان عنوان و اظهار کرد: برنامه‌های امسال با شعار «شفافیت، تحول خدمت و ارتقای سلامت اجتماعی در خانواده» اجرا می‌شود.

وی با اشاره به وجود بیش از ۴۳ هزار پرونده فعال در حوزه توانبخشی و نوع معلولیت در استان گیلان، افزود: اگر بر اساس جنسیت محاسبه کنیم از نرم کشوری تبعیت کرده و آقایان ٧٠ درصد پوشش در حوزه معلولان را به خود اختصاص داده‌اند.

۴۳ هزار مستمری بگیر تحت پوشش بهزیستی گیلان

مدیرکل بهزیستی گیلان در ادامه به نوع معلولیت‌های تحت پوشش توسط این سازمان اشاره کرد و گفت: ١١ درصد از معلولیت‌های تحت پوشش بینایی، ٨ درصد روانی، ١٣ درصد شنوایی و ٣ درصد معلولیت‌هایی مربوط به گفتار است.

وی با بیان اینکه حدود ۴۳ هزار نفر مستمری بگیران سرپرست خانوار هستند، تصریح کرد: هفت هزار نفر در نوبت دریافت مستمری هستند که با رایزنی در تلاشیم دایره خدمات را به صفر یا به روز برسانیم.هفت هزار نفر در نوبت دریافت مستمری هستند که با رایزنی در تلاشیم دایره خدمات را به صفر یا به روز برسانیم.

نحوی نژاد با اشاره به اینکه ۱۷۰ مرکز غیر دولتی با حوزه توانبخشی همکاری دارند، بیان کرد: ۳۴ مرکز روزانه و ۴۰ مرکز شبانه روزی، ١٨مرکز خدمات ویزیت در منزل و ۱۶ تشکل خیریه و ۵۹ مجتمع غیردولتی با حوزه توانبخشی در استان گیلان همکاری دارند.

وی با بیان اینکه ۱۶ هزار پرونده به مجتمع‌های توانبخشی واگذار شده است، اظهار کرد: ۲ هزار و ۵۰۰ معلول، سالمند و بیماری روانی از خدمات این مراکز بهره مند می‌شود. در کنار این خدمات، کمک‌های موردی اعم از هزینه دانشجویی، دانش آموزی تهیه الزام بهداشتی فصلی انجام می‌شود، توانمند سازی سالمندان، معلولان آسیب نخاعی، نابینایان هدف گذاری شده است.

وی با بیان اینکه معلولان نیازمند به مسکن و شغل هستند، افزود: در حوزه اجتماعی توجه به دو گروه زنان سرپرست خانوار و سرپرستان خانوار از کار افتاده هدف گذاری شده است.

پوشش ۳ هزار زن سرپرست خانوار

مدیرکل بهزیستی گیلان با اشاره به پوشش مستقیم ۶۰ هزار خانوار در استان گیلان، گفت: در این میان سه هزار زن سرپرست خانوار نیز تحت پوشش بوده و خدمات دریافت می‌کند. حدود هشت هزار زن مطلقه تحت پوشش بهزیستی هستند.

وی با بیان اینکه ۸۵۰ مورد چند قلو تحت حمایت حوزه اجتماعی اداره کل بهزیستی گیلان قرار دارند، ادامه داد: ۱۱ هزار نفر در حوزه اجتماعی و ۳۴ هزار نفر در حوزه توانبخشی از اداره کل بهزیستی گیلان به صورت ماهانه مستمری دریافت می‌کنند.

نحوی نژاد با اشاره به اینکه در مجموع در حوزه‌های اجتماعی و توانبخشی ۴۵ هزار خانوار گیلانی تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند، گفت: در امور اجتماعی غیر از آسیب دیدگان، ۴۵۰ مهد کودک در گیلان فعالیت می‌کنند که تا قبل از شیوع کرونا ١٧ درصد کودکان گیلانی را تحت پوشش قرار داده بودند۴۵۰ مهد کودک در گیلان فعالیت می‌کنند که تا قبل از شیوع کرونا ١٧ درصد کودکان گیلانی را تحت پوشش قرار داده بودند.

وی به فعالیت اورژانس اجتماعی در ۱۵ شهرستان گیلان به غیر سیاهکل اشاره و با بیان اینکه ۱۴ مرکز آسیب نیز در استان فعال هستند که اکثر آنها دولتی است، اظهار کرد: در این مرکز دختران فراری و زنان آسیب دیده به صورت موقت تحت پوشش قرار می‌گیرند.

مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه ایجاد فرصت‌های شغلی یکی دیگر از فعالیت این سازمان برای مددجویان تحت پوشش است، افزود: در همین راستا در سال گذشته برای جمعیت هدف زن سرپرست خانوار هزار و ۶۰۰ شغل از طریق بیش از ۳۶ میلیارد تومان تسهیلات بدون بهره ایجاد شد.

۱۲۰۰ واحد مسکونی مددجویی در گیلان در دست ساخت است

وی با اشاره به ارائه مهارت‌های آموزش فنی و حرفه‌ای به ۱۶۰ نفر، تصریح کرد: در حوزه ساخت مسکن نیز از ابتدای نهضت مسکن ٢١٠٠ واحد مسکونی توسط این اداره کل ساخته و هزار و ۲۰۰ واحد دیگر نیز در دست ساخت است.

نحوی نژاد با بیان اینکه در سال گذشته ١٩٠ واحد مسکونی به مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی واگذار شد، افزود: امسال ۵۵۰ واحد با کمک بنیاد مسکن، خیرین، راه و شهرسازی، مجتمع خاتم احداث و واگذار خواهد شد.

وی به مشارکت هزار و ۲۰۰ تشکل و مرکز غیر دولتی در فعالیت‌های سازمان بهزیستی، گفت: ٩٨ مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی نیز در استان فعال هستند که در سال گذشته به ٢٠ هزار نفر از شهروندان گیلانی خدمات ارائه کرده‌اند.

مدیرکل بهزیستی گیلان با اشاره به فعالیت ٨٠ مرکز پیشگیری از معلولیت‌ها در گیلان، ادامه داد: ۶۲ هزار نفر از این مراکز خدمات دریافت کرده‌اند. ۳۲۱ مرکز ترک اعتیاد داریم که ۸۶۱ هزار نفر از این مراکز در حوزه پیشگیری و درمان خدمات دریافت کرده‌اند.

وی به اقدامات اداره کل بهزیستی گیلان در زمیان شیوع ویروس کرونا اشاره و با بیان اینکه ۵۲ جلسه با ۲۹۶ مصوبه در این زمینه داشته‌ایم، اظهار کرد: در ساختار کمیته پیشگیری مهار کرونا با معرفی پنج کمیته پزشکی، مطالعات روانشناختی، اجتماعی، فرهنگی و معنوی و عادی سازی بوده است.

نحوی نژاد با بیان اینکه هزار و ۵۰۰ بسته معیشتی در قالب رزمایش مواسات از سوی اداره کل بهزیستی تهیه و توزیع شده استهزار و ۵۰۰ بسته معیشتی در قالب رزمایش مواسات از سوی اداره کل بهزیستی تهیه و توزیع شده است، گفت: در این مدت از طریق شماره ۱۴۸۰ به بیش از ۱۱ هزار مورد تماس پاسخ و مشاوره تلفنی داده شده که از این تعداد ۶۰۰ تلفن با موضوع کرونا بوده است.

وی با اشاره به اینکه هشت هزار مورد تماس نیز با اورژانس اجتماعی و مراکز مشاوره حضور انجام شده که هزار و ۷۰۰ مورد در زمینه کرونا بوده است، اظهار کرد: در بخش مهدهای کودک میز استان گیلان دارای ۲۵۴ مهد استیجاری است که تاکنون ۶۰ مهد به پویش همدلی بخشش اجاره‌ها پیوسته‌اند.

مدیرکل بهزیستی گیلان افزود: هنوز اعتماد لازم برای سپردن کودکان به مهدهای کودک با توجه به شرایط کرونایی کشور وجود ندارد.

تولید ۱۵ میلیون ماسک توسط افراد تحت پوشش بهزیستی در ایام کرونا

وی با اشاره به راه اندازی ۲۳ واحد تولید لوازم بهداشتی در ١٣ شهرستان گیلان، گفت: این واحدها ۱۵ میلیون ماسک، ۱۵ هزار گان با هزینه بیش از ۳۱ میلیارد تومان تولید و توزیع کردند این تولید توسط ۱۸ معلول، ۴۶ زن سرپرست خانوار و ۱۵ معتاد بهبود یافته انجام شده است.

نحوی نژاد به اعطای بسته‌های حمایتی برای مراکز آسیب دیده از کرونا نیز اشاره و با بیان اینکه به ازای هر مددجو در مراکز توانبخشی ۵۳۰ هزار، مراکز توان خواه ضایع نخاعی ۲۵۰ هزار برای به ازای هر هزار نفر پرسنل مراکز شبانه روزی و دولتی یا غیر دولتی ۵۰۰ هزار تومان واریز شده که در مجموع معادل ٢ میلیارد و ٨٠٠ میلیون تومان محل اعتبارات بهزیستی، پنج میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان از کمک‌های خیرین تا الان هزینه شده است.

وی با بیان اینکه در ایام کرونا با آزمایشات صورت گرفته ۲۱ مورد مشکوک به کووید ۱۹ در حوزه توانبخشی و معتادان شناسایی شد، گفت: در زمینه دریافت تسهیلات کسب و کارهای آسیب دیده ناشی از کرونا نیز ۷۵ مرکز معرفی شده‌انددر زمینه دریافت تسهیلات کسب و کارهای آسیب دیده ناشی از کرونا نیز ۷۵ مرکز معرفی شده‌اند.

مدیرکل بهزیستی گیلان با اشاره به برنامه‌های هفته بهزیستی، اظهار کرد: ۱۶ طرح در این هفته با رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی با ۱۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان هزینه به بهره برداری خواهد رسید.

وی با بهره برداری از این طرح‌ها ۱۵۸ فرصت شغلی جدید ایجاد می‌شود، گفت: ۸۶ مسکن مددجویی نیز در این ایام واگذار خواهد شد.

کد خبر 4970801

مطالب مرتبط:
نظرات بینندگان

نظری ثبت نشده است

  ارسال دیدگاه

  توجه نمایید
 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • «خوبان خبر» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • خوبان خبر از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 • تنها خالی نماندن متن دیدگاه الزامی است.
 • telegram khoobankhabar

  telegram khoobankhabar

  adv

  ads