کد خبر: 185681 - تاریخ: شنبه، 20 آوریل 2019 - 13:53

معاون دادگستری گیلان »

دستگاه قضایی از ۳۰۰ هزار هکتار ‌اراضی دولتی در گیلان رفع تصرف کرد

معاون دادگستری گیلان گفت: ‌حدود ۳۰۰ هزار هکتار در گیلان، رفع تصرف داشتیم و جنگل و مراتعی که توسط تعدادی از اشخاص ثروتمند تصرف شده بود و حتی قصد فروش مکان‌های تصرف‌شده خودشان را داشتند از آنان پس گرفته و به منابع طبیعی برگرداندیم.

به گزارش خوبان، احمد آقایی صبح امروز در نشست خبری تحت عنوان عملکرد معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان گیلان در تعطیلات نوروزی و سال ۹۷ اظهار داشت: رسانه نقش پر رنگ و مهمی در راستای شفاف‌سازی داشته و می‌تواند در این مسی  جامعه را به تعالی برساند.

معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان ضمن تبریک میلاد با سعادت امام زمان(عج) و اعیاد شعبانیه ابراز داشت: با توجه به عملکر دستگاه قضایی گیلان، در طول سال ۹۷ حدود ۲۷۳ هزار و ۵۰۲ فقره پرونده کیفری در دادگاه‌های کیفری رسیدگی شد.

آقایی به برخی عوامل و جرائم در استان گیلان اشاره کرد و افزود: سرقت، توهین به افراد، تهدیدکردن، ضرب غیرعمد به واسطه وسیله نقلیه، تخریب، نگه‌داری مواد مخدر، کلاهبرداری، مزاحمت ملکی، خیانت در امانت از جمله عوامل و جرائم مختلف هستند که اتفاق می‌افتد و در این راستا پیگیری‌های متعدد انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در قانون اساسی، وظایف مشخصی برای دستگاه قضایی تعیین شده و رسیدگی به شکایات مردم نیز یکی از وظایف این دستگاه است اظهار داشت: در سال ۹۷ از نظر پرونده‌های وارده به دادگاه‌های این استان نسبت به سال ۹۶ حدود ۴ درصد افزایش داشتیم.

معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با اشاره به اینکه بسیاری از جرائم مانند جرائم خشونتی، ایراد ضرب، تهدید و توهین در گیلان در سال ۹۷  کاهش یافت افزود: در سال ۹۷ حدود ۲۲۲ هزار و ۲۵۷ فقره  پرونده ایراد ضرب عمدی در استان داشتیم که نسبت به سال ۹۶ کاهش یافت.

آقایی گفت: رسیدگی به پرونده‌های متعدد وارده و کیفری و رسیدگی به اختلافات مردم نشان‌دهنده ارتقاء فرهنگی و تلاش جهت حل معضل‌های جامعه بوده و در این راستا با مشارکت اکثر دستگاه‌های اجرایی، فرهنگی، آموزشی،وامنیتی و نظامی گیلان، گفتمان‌سازی و نشست‌های متعددی برگزارشد.

وی به مشارکت و همکاری برخی نهادها از جمله صدا و سیما استان گیلان، آموزش و پرورش استان و سازمان تبلیغات اسلامی گیلان و دیگر نهادها در راستای پیگیری و کاهش برخی جرائم در این استان اشاره کرد و افزود: در بخش تصادفات هم نسبت به سال ۹۶ کاهش شاهد قابل توجهی بودیم. 

معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان، زحمات و نقش قابل نیروی انتظامی گیلان در مسیرهای درون شهری و برون شهری را مورد اشاره قرار داد و گفت: بخش‌های مختلفی نظیر مهندسی جاده‌ها، وسیله نقلیه و رانندگان در راستای بروز اتفاقات مختلف در جاده‌ها نقش دارند.

آقایی با اشاره به برخی مسیرهای و جاده‌ها حادثه‌خیز و پرخطر استان گیلان خاطرنشان کرد: در این راستا هم تلاش‌ها و اقدامات خوبی جهت کاهش تصادفات انجام شده و امیدواریم که شاهد تأثیرات مثبت آن در سال ۹۸ باشیم البته در بخش مزاحمت‌های ملکی هم در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ کاهش داشتیم.

وی به کاهش جرائم سرقت در طول سال ۹۷ اشاره کرد و افزود: البته تعداد سارقان و جرائم سرقتی در طول ایام تعطیلات نوروزی امسال زیاد بوده و عموم این سارقان غیربومی بودند که هز غفلت صاحبان مال سوءاستفاده کرده و مرتکب این جرائم می‌شدند و از ۲۵ اسفندماه تا ۱۵ فروردین امسال حدود هزار و ۳۱۱ سرقت در این استان اتفاق افتاد.

معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با بیان اینکه باید با مشارکت مردم و تمام نیروهای امنیتی، نظامی و اجرایی گیلان جهت کاهش سرقت و دیگر جرائم به شکل جدی‌تر گام برداشت گفت: در بخش مرگ و میر جاده‌ای در گیلان حدود ۱۹ درصد نسبت به سال ۹۶ کاهش داشتیم.

آقایی کاهش جرائم خشونتی در استان گیلان را نیز مورد اشاره قرار داد و افزود: استان گیلان نسبت به استان‌های دیگر کشور جزء استا‌های امن تلقی می‌شود زیرا بسیاری از جرائم خشونتی، سرقت‌های مسلحانه، سرقت‌های با آزار و اذیت و آدم‌ربایی در این استان کمتر بوده که نشان‌دهنده قانون‌مداری مردم گیلان است.

وی با بیان اینکه توجه به حقوق عام یکی از وظایف دستگاه قضایی بوده که باید نسبت به این موضوع همواره نظارت، مدیریت و پیگیری کرد اظهار داشت: جنگل‌های هیرکانی گیلان که جزء بارزترین و کهن‌ترین جنگل‌ها به شمار می‌رود در حقیقت یکی دیگر از میراث میهنی استان گیلان است و فقط متعلق به این استان و این کشور نیست.

معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان حفظ و صیانت جنگل و مراتع گیلان را مورد تأکید قرار داد و افزود: ۳ عامل نظیر از بین‌بردن و تخریب بی‌رویه جنگل‌ها، از بین بردن مراتع و سکونت‌ها در مجاورت و حاشیه رودخانه‌ها به عنوان ۳ عامل اصلی وقوع سیل در استان‌های مجاور و دیگر استان‌ها به شمار می‌روند.

آقایی با بیان اینکه بسیاری از جنگل‌ها و مراتع در استان گیلان با کمک و مشارکت مردم و دستگاه‌های اجرایی مختلف حفظ شده است عنوان کرد: امروز استان گیلان به سرنوشت دیگر استان‌های سیل‌زده دچار نشد زیرا با حفظ و صیانت از جنگل در این منطقه در حقیقت از جان و مال مردم محافظت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۷ حدود ۳۰۰ هزار هکتار در گیلان، رفع تصرف داشتیم و جنگل و مراتعی که توسط تعدادی از اشخاص ثروتمند تصرف شده بود و حتی قصد فروش مکان‌های تصرف‌شده خودشان را داشتند از آنان پس گرفته و به منابع طبیعی برگرداندیم.

معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با اشاره به اینکه دستگاه قضایی همواره فرمان رهبر معظم انقلاب مبنی بر حفظ جنگل‌ها، مراتع سرلوحه کار خود قرار داده است گفت: دستگاه قضایی گیلان نیز در این مسیر با شجاعت، اقتدار و با سرعت با تمام مجرمان مقابله کرده و زمین‌ها و جنگل‌ها را به منابع طبیعی بازگرداند.

آقایی نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و زحمات ارزشمند این نهاد مردمی در بسیاری از استان‌های سیل‌زده کشور را مورد اشاره قرار داد و افزود: سپاهیان نیز همواره با لباس‌های نظامی و بسیجی همراه مردم سیل‌زده و سیب‌دیده بودند و همچنین خدمات ارزشمندی ارائه دادند.

وی ضمن تشکر از نیروهای امنیتی و انتظامی استان گیلان در راستای کاهش آمار تصادفات و جرائم در گیلان اظهار داشت: دستگاه قضایی در مسیر کاهش آسیب‌ها، ایجاد اشتغال و توسعه در گیلان تلاش کرده و همواره در تقابل با غارتگرانی است که دست تعارض به اموال عمومی دراز می‌کنند.

معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با اشاره به وجود ۲۴۰ هزار هکتار  مرتع در این استان تصریح کرد: مراتع در راستای فرسایش خاک، جلوگیری از جریات سیلاب، مهار سیلاب، جذب کردن آب نقش ویژه‌ و بازدارنده‌ای دارند و مانع از خروشان شدن سیلاب هم می‌شوند.

آقایی با بیان اینکه کشاورزی جزء اقتصاد استان گیلان است خاطرنشان کرد: در طی چند سال اخیر تلاش‌های خوبی  جهت حفظ مراتع در استان گیلان انجام شده و تصرف‌کنندگان مراتع در مناطق مختلف این استان هم به هیچ وجه روستاییان نیستند زیرا افراد روستایی به جهت دامداری و شغل خود از فواید مراتع و جنگل‌ها به خوبی اصلاع دارند.

وی به اهمیت و نقش‌آفرینی اقتصاد بومی منطقه در مسیر اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و ابرازداشت: در مسیر کمک به اقتصاد مقاومتی باید مراتع و جنگل‌ها حفظ شوند زیرا این نعمات متعلق به نسل‌های آینده نیز بوده و پروردگار متعال هم در راستای آفرینش این نعمات هدفمند عمل کرده است. 

معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان افزود: رهبر معظم انقلاب نیز در سال ۹۶ در بیانات خود فرمودند که باغ‌های بزرگی در برخی کلان‌شهرها وجود دارد که باید برای حفظ و صیانت آن‌ها بکوشید و مراتع و جنگل‌ها هم باید حفظ شوند حتی مسجد و حوزه علمیه هم در حاشیه جنگل‌ها نباید ساخته شود.

آقایی با اشاره به موضوع قاچاق چوب در استان گیلان عنوان کرد: صاحبان کارخانجات چوب در استان گیلان نیز باید مراقب باشند و چوب‌های قاچاق را خریداری نکنند و به مالکیت چوب‌ها هم توجه کنند در غیر این صورت دستگاه قضایی استان با آنان برخورد می‌کنند زیرا حفظ منابع طبیعی بسیار اهمیت دارد.

وی اقدامات مناسب جهت پیگیری از وقوع جرم در این استان را مورد اشاره قرار داد و افزود: دستگاه قضایی گیلان در راستای فرمان رهبر معظم انقلاب و رئیس قوه قضاییه بسیاری از بسترها و حاشیه‌های رودخانه‌های خطرآفرین را مورد شناسایی قرار داده و معتقدیم که بستر رودخانه‌ها همواره باید آزاد باشد.

معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با تأکید بر موضوع ساماندهی رودخانه‌ها و لایروبی آن‌ها در این استان عنوان کرد: در این مسیر، شیوه‌نامه‌های خوبی تعیین و طراحی شده که نباید منحرف شوند و لایروبی رودخانه‌ها به جهت پاک‌سازی رودخانه، احیاء، اصلاح و ساماندهی رودخانه اهمیت دارد.

آقایی با بیان اینکه لایروبی رودخانه‌ها با هدف برداشت شن انجام نمی‌شود گفت: در فصول بهار و تابستان جمعیت کثیری وارد این استان می‌شوند و هم‌زمان با این ورود باید در مسیر حفظ منابع طبیعی هم بکوشند و نباید اجازه دهیم که کسی با بداخلاقی به محیط و منابع طبیعی صدمه بزند.

وی با تأکید بر اینکه دستگاه قضایی گیلان با هرگونه جرائم، ناهنجاری و کج‌رفتاری در استان برخورد و مقابله می‌کند افزود: امسال نیز در حوزه پیگیری وضعی، مردمی، قضایی، فرهنگی و اطلاع‌رسانی، ۴۶ برنامه داریم که با کمک سایر دستگاه‌های آموزشی، فرهنگی، اجرایی، امنیتی و مردمی این برنامه‌ها را اجرایی می‌کنیم.

انتهای پیام/ش


مطالب مرتبط:
نظرات بینندگان

نظری ثبت نشده است

  ارسال دیدگاه

  توجه نمایید
 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • «خوبان خبر» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • خوبان خبر از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 • تنها خالی نماندن متن دیدگاه الزامی است.
 • telegram khoobankhabar

  telegram khoobankhabar

  adv

  ads