کد خبر: 17470 - تاریخ: دوشنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۱:۳۸

پنج تن از خبرنگاران نزدیک به فتنه بازداشت شدند

خوبان خبر: جواد دلیری که سردبیر روزنامه اعتماد را بر عهده دارد و پیش از این نیز در نشریات و روزنامه های مختلف جریان موسوم به اصلاح طلب از جمله ایران، اعتماد ملی و شهروند امروز فعالیت داشته است، یکشنبه دستگیر و روانه بازداشتگاه شد.

به گزارش خوبان به نقل از مشرق، جواد دلیری که سردبیر روزنامه اعتماد را بر عهده دارد و پیش از این نیز در نشریات و روزنامه های مختلف جریان موسوم به اصلاح طلب از جمله ایران، اعتماد ملی و شهروند امروز فعالیت داشته است، یکشنبه دستگیر و روانه بازداشتگاه شد.

مشرق نوشت: همچنین ساسان آقایی که سابقه دو بار بازداشت و محکومیت قبلی را نیز دارد و اکنون به عنوان خبرنگار روزنامه اعتماد فعالیت می کند، بازداشت شد. آقایی که حدود ۳۰ سال سن دارد سابقه فعالیت در روزنامه های اعتماد، توسعه، مردم سالاری، فرهیختگان و اعتماد ملی و نشریه صبح آزادی را دارد.


جواد دلیری

وی در سال ۸۱ نیز در جریان برگزاری مراسم غیر قانونی به بهانه‌ی سالروز حوادث ۱۸ تیر ۷۸ مدتی بازداشت شده بود.

این عنصر رسانه ای در میان خبرنگاران به نزدیک بودن به عبدالله نوری شهرت دارد ؛ در سال ۸۸ نیز همراه با جمعی دیگر جزء حامیان کاندیداتوری نوری بود و سایت خرداد را با انگاره سازی از روزنامه توقیف شده خرداد متعلق به عبدالله نوری راه اندازی کرد.


ساسان آقایی

آقایی هفت سال بعد از اولین بازداشت خود، در آذر ماه سال ۸۸ مجدداً بازداشت شد و پس از گذشت حدود چهار ماه با قرار وثیقه از زندان آزاد شد. عبدالله نوری بلافاصله پس از آزادی وی در منزل او حاضر شد و با آقایی و خانواده اش دیدار کرد.

وکالت ساسان آقایی را محمد مصطفیی وکیل جوان و ماجراجویی که با پرونده سکینه محمدی برای خود کاسبی مفصل سیاسی به راه انداخت و سرانجام نیز از کشور فرار کرد، بر عهده داشت.
آقایی در خصوص اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام با حکم دادگاه انقلاب به یک سال حبس تعزیری محکوم شد اما در حالی که تنها چهار ماه حبس را در دوران تحقیقات مقدماتی پرونده اش تحمل کرده بود، برای تحمل مابقی مجازات خود به زندان نرفت.

نوشته های آقایی علاوه بر انتشار در روزنامه ها و نشریات محل فعالیت وی و وبلاگ شخصی اش با عنوان “تریبون آزاد” به طور مکرر در رسانه های ضد انقلاب روز، گویا نیوز، ادوار نیوز و سحام نیوز منتشر شده است.

وی از امضا کنندگان نامه ای است که روز ۱ شهریور سال ۸۸ با ۲۹۳ امضا منتشر شد و با عنوان جنجالی «در برابر کودتا متحد شوید یا امروز یا هیچ وقت» بر روی خروجی رسانه های جریان فتنه و ضد انقلاب قرار گرفت.

تعدادی از افرادی که نام آنها در ذیل این نامه آمده بود، بلافاصله امضای نامه را تکذیب و از محتوای هتاکانه آن ابراز برائت کردند اما آقایی امضای خود را رد نکرد.

ساسان آقایی سردبیر مجله صبح آزادی نیز بود که تنها ۱۰ شماره از آن از شهریور ۸۹ تا خرداد ۹۰ منتشر شد و در ادامه به دلیل اختلاف داخلی با صاحبان امتیاز نشریه انتشار آن متوقف شد.

نسرین تخیری خبرنگار روزنامه اعتماد و از عناصر رسانه ای مرتبط با جریانهای فمینستی نیز در بین بازداشت شدگان قرار دارد.

در سوابق تخیری که ارتباط نزدیکی با جریانهای فمنیستی دارد امضا و مشارکت در بیانیه هایی نظیر بیانیه موسوم به مادران طرفدار صلح به چشم می خورد.

در این بیانیه ضمن ارائه تصویری تیره و تار از وضعیت ایران و قریب الوقوع بودن حمله نظامی آمریکا علیه کشورمان در خصوص سرنوشت کشور اظهار نگرانی شده بود.

در این بیانیه از موضوع هسته ای که پافشاری در حقوق مسلم ملی در این پرونده مورد حمایت عموم جامعه ایران است و ملت ایران به این مسئله به عنوان موضوعی که مرتبط با اعتبار، اقتدار و عزت ملی و استقلال کشور است نگاه می کند به عنوان مسئله ای یاد شده بود که تصمیمات گرفته شده در خصوص آن بدون نظر اکثریت ملت است.

نام نسرین تخیری که از فعالان جریان فمنیستی داخل کشور نیز هست در پای بیانیه های محکومان یا بازداشت شدگان جریان فتنه نیز به چشم می خورد، وی سابقه فعالیت در روزنامه های سرمایه و اعتماد را دارد.

همچنین شب گذشته دو عنصر رسانه‌ای نزدیک به جریان فتنه با حکم قضایی بازداشت و روانه بازداشتگاه شدند.

میلاد فدایی اصل عنصر رسانه‌ای جوانی است که در آذر ماه سال ۸۸ نیز بازداشت و به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود که البته پنج ماه بیشتر تحمل حبس نکرد. او یک بار دیگر نیز در اسفند ماه سال ۸۹ بطور موقت بازداشت شد. خبر بازداشت شب گذشته فدایی را بی‌بی‌سی منتشر کرده است.

وی دبیر سیاسی ایلناست که سابقه چندانی در کار روزنامه‌نگاری نیز ندارد اما نوشته‌های او در وبلاگ شخصی‌اش نشان از روحیه ماجراجویانه او دارد.

سلیمان محمدی عنصر رسانه‌ای دیگری است که بی‌بی‌سی خبر بازداشت او را منتشر کرده است.

محمدی پیش از این در سه مرحله به مدت هشت ترم از سوی کمیته انضباطی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعلیق تحصیلی شده بود. او در مقطع تعلیق از تحصیل، دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی و ارتباطات دانشگاه علامه بود، در مقطع سال ۸۸ بعنوان سخنگوی “کمیته دفاع از حق تحصیل” با رسانه‌های مختلف از جمله سایت‌های ضد انقلاب گفت‌وگو می‌کرد.

 

 


سلیمان محمدی

کمیته موسوم به دفاع از حق تحصیل، در جریان انتخابات سال ۸۸ تحت نظارت و هدایت عباس عبدی فعال شد و وظیفه برجسته سازی احکام صادر شده برای دانشجویان و همچنین دامن زدن به ادعای “دانشجویان ستاره‌دار” برای بهره‌برداری تبلیغاتی و انتخاباتی را برای خود تعریف کرد.

محمدی که اکنون خبرنگار سرویس حوادث روزنامه بهار است، با روزنامه های اعتماد، شرق، فرهیختگان، همشهری، دنیای اقتصاد امارات، فرهنگ آشتی نیز همکاری داشته و عمدتاً بعنوان خبرنگار صفحه اجتماعی این رسانه‌ها فعالیت کرده است.

یکی از دفعات صدور حکم تعلیق تحصیلی برای وی، به سال ۸۸ باز می‌گردد که کمیته انضباطی دانشگاه علامه طباطبایی، به اتهام “تبانی برای برهم ریختن نظم دانشگاه” او را به یک ترم محرومیت از تحصیل و ممنوع الورودی به دانشگاه محکوم کرد و همان زمان عنوان شد که او پس از حوادث کوی دانشگاه در سال ۸۸، در ترغیب دانشجویان به شرکت نکردن در امتحانات و اخلال در برنامه های دانشگاه و تبانی برای بر هم ریختن نظم دانشگاه نقش داشته است. او در سال ۸۷ نیز به سه ترم متوالی تعلیق از تحصیل محکوم شده بود.

بتازگی نیز در پی انتشار خبر تجاوز جمعی به یک دختر هندی در این کشور، رادیو آزاد فرانسه با سلیمان محمدی بعنوان خبرنگار اجتماعی گفت‌وگویی ترتیب داد که وی در این گفت‌وگو مدعی شد که آمار تجاوزات در ایران که از سوی پلیس آگاهی اعلام می‌شود، غیر واقعی است و در بسیاری از موارد، افراد از ترس آبرو این مسئله را اعلام نمی‌کنند.

محمدی از قول مقامات ادعا کرد که آمار تجاوز در ایران افزایش یافته است. او ۶۰ درصد تجاوزات را به مردان که اغلب کودکان هستند و ۴۰ درصد را متوجه زنان دانست که این بخش از ادعای او، بازتاب زیادی در رسانه‌های بیگانه پیدا کرد. وی در عین حال، حکم اعدام برای متجاوزان در ایران را نیز که حکمی قانونی و برگرفته از شریعت اسلامی است،‌ اعمال خشونت خواند که باید از آن جلوگیری شود.

 

انتهای پیام/

نظرات بینندگان

نظری ثبت نشده است

  ارسال دیدگاه

  توجه نمایید
 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • «خوبان خبر» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • خوبان خبر از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 • تنها خالی نماندن متن دیدگاه الزامی است.
 • telegram khoobankhabar

  telegram khoobankhabar

  سینما شش بعدی خمام

  ads

  adv
  ads
  ads

  ads