کد خبر: 14833 - تاریخ: سه شنبه، ۲۸ آذر ۱۳۹۱ - ۱۰:۵۸

«یلدا»؛ شب بلند گرانی‌ها‌‌

خوبان خبر: رئیس اتحادیه میوه و تره بار تهران: مردم در شب یلدا از خیر خوردن هندوانه بگذرند و به جای هندوانه نارنگی بخورند!

به گزارش خوبان به نقل از فارس،  یلدا اولین شب زمستان است که براساس رسوم قدیم ایرانیان در این شب مردم در کنار هم جمع شده و با میوه و خشکبار خاصی که ویژه شب یلدا است آن را جشن می‌گیرند. از جمله‌ میوه‌هایی که در این شب میهمان خانه‌ها می‌شود، علی‌رغم این فصل می‌توان به هندوانه و انار اشاره کرد. از دیرباز برخی ایرانیان می‌گفتند اگر در شب یلدا هندوانه خورده نشود، شگون ندارد و از این‌روست که فقیر و غنی حتی اگر میوه‌ دیگری نخرند اقدام به خرید هندوانه در این شب خاص می‌کنند.

درسال جاری و در یک هفته مانده به شب یلدا قیمت هر کیلوگرم هندوانه در میدان بزرگ تره‌بار ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۳۰۰ تومان فروخته می‌شود و این در حالی است که قیمت این محصول مناسبتی در سطح شهر تهران بین ۳ تا ۴ هزار تومان و بسته به نقاط مختلف شهر عرضه می‌شود.

مراجعه خبرنگار فارس به میادین میوه و تره‌بار حکایت از آن دارد که در میادین محلی هندوانه عرضه نمی‌شود و دلیلی که عرضه‌کنندگان در این باره اعلام می‌کنند قیمت بالای آن است، چرا که آنها می‌گویند قیمت مصوب برای هر کیلوگرم هندوانه ۷۵۰ تومان اعلام شده است که با این وضعیت نمی‌توان هندوانه در میادین میوه و تره‌بار عرضه کرد.

به گزارش فارس قیمت پیش‌بینی‌ها این است در در روزهای اخیر هر کیلوگرم انار در سطح شهر تهران از ۲ هزار تومان آغاز و به ۴ هزار و ۵۰۰ تومان هم می‌رسد و البته پیش‌بینی فعالان بازار این است که قیمت این کالا ممکن است در یکی دو روز منتهی به شب یلدا گرانتر هم شود.

همچنین انار در میادین میوه و تره‌بار به قیمت هزار و ۸۰۰ تا ۲ هزار تومان عرضه می‌شود.

حسین مهاجران رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار تهران پیشتر در پاسخ به سؤال فارس در خصوص افزایش قیمت هندوانه پیشنهاد داده بود مردم در شب یلدا از خیر خوردن هندوانه بگذرند و به جای هندوانه نارنگی بخورند.

به گزارش فارس در عین حال قیمت میوه‌های تولید داخل در این روزها مناسب است، قیمت انگور شاه‌دودی و انواع انگور دیگر در سطح شهر تهران بین هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار تومان عرضه است.

پرتقال تامسون شمال به قیمت هزار و ۲۰۰ تا هزار و ۴۰۰ تومان، کیوی هزار و ۲۰۰ تا هزار و ۵۰۰ تومان و نارنگی هزار و ۱۰۰ تا هزار و ۴۰۰ تومان عرضه می‌شود.

 

* اما بازار شوک آور خشکبار

به گزارش فارس استفاده خشکبار در اولین شب زمستان از جمله علاقه‌مندی‌های ایرانیان در این شب است. اما به زعم یکی از فعالان بازار قیمت انواع خشکبار نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش صد درصدی داشته است.

به گزارش فارس پسته فندوقی هر کیلوگرم ۲۴ هزار تومان، پسته اکبری ۳۸ هزار تومان، پسته کله‌قوچی ۳۸ هزار تومان است.

 

وضعیت تخمه‌ها هم البته بهتر از پسته نیست. تخمه محمودی ۱۱ هزار تومان، تخمه کدو ۱۲ هزار تومان، مغز گردو ۳۶ هزار تومان، تخم کدو گوشتی۱۲ هزار تومان، تخم کدوی مشهدی ۱۱ هزار تومان، تخمه ژاپنی ۱۲ هزار تومان، تخمه آفتابگردان ۷ هزار و ۶۰۰ تومان است.

 

قیمت دیگر اقلام آجیل هم بدین ترتیب اعلام می‌شود: کشمش سبز ۱۲ هزار تومان، آجیل شیرین مخلوط ۳۰ هزار تومان، مغز فندوق بوداده ۲۸ هزار تومان، مغز پسته خام ۵۲ هزار تومان، آجیل شیرین مغز ۳۶ هزار تومان، آجیل شور مغز ۳۶ هزار تومان، آجیل شور ۳۰ هزار تومان، مغز بادام ۳۲ هزار تومان، بادام کاغذی ۲۴ هزار تومان و بادام هندی ۴۴ هزار تومان عرضه می‌شود.

 

*تبعیت قیمت داخلی آجیل از نرخ‌های صادراتی آن

در این خصوص مجید‌رضا حریری عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران به فارس می‌گوید: دلیل افزایش قیمت آجیل افزایش نرخ صادرات آن است، چرا که در برخی کالاها نظیر پسته افزایش قیمت صادراتی باعث می‌شود تا قیمت‌های داخلی نیز افزایش پیدا کند.

وی در واکنش به این سوال که در قسمت خشکبار چه کالاهای وارداتی است، پاسخ می‌دهد: بادام هندی و بادام به صورت وارداتی در بازار توزیع می‌شود، از طرف دیگر مغز تخم کدو نیز وارداتی از کشور چین است، اما گردوی وارداتی کیفیت مناسبی ندارد لذا در مصارف خانگی از آن استفاده نمی‌شود و فقط در صنایع غذایی کاربرد دارد.

وی اضافه می‌کند: بخش عمده‌ای از بادامی که به بادام آمریکایی معروف است،در داخل تولید می‌شود و بخش دیگر نیز از چین وارد کشور می‌شود.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران توضیح می‌دهد: وقتی نرخ رسمی تورم را بانک مرکزی ۲۶,۱اعلام می‌کند به معنای آن است که ما با پدیده گرانی مواجه هستیم نه با گرانفروشی. عامل گرانفروشی یک واحد صنفی است، لذا قابل پیگیری است اما عامل گرانی یک سیاستگذار است که باید بدین موضوع رسیدگی شود.

*افزایش ۵۰درصدی ماهی شب یلدا

از جمله غذایی که در شب یلدا مورد استفاده خانواده‌های ایرانی قرار می‌گیرد سبزی‌ پلو با ماهی است که به زعم یکی از خرده‌فروشان ماهی در روزهای منتهی به شب یلدا قیمت ماهی تا ۵۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

این خرده‌فروش ماهی در غرب تهران هر کیلوگرم ماهی قزل‌آلا را ۹ هزار و ۵۰۰ تا ۱۲ هزار تومان اعلام و اضافه می‌کند قیمت ماهی بچه‌شیر ۱۷ هزار تومان، ماهی شیر ۹ هزار و ۵۰۰ تومان، کفال ۱۲ تا ۱۴ هزار تومان، سفید دریایی ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان، شوریده ۱۳ هزار تومان، سنگ‌سر ۷ هزار و ۵۰۰ تا ۹ هزار تومان، حلوا ۱۳ هزار تومان و میگوی پاک نشده منجمد بین ۱۲ هزار و ۵۰۰ تا ۱۶ هزار تومان عرضه می‌شود.

به گزارش فارس قیمت هر کیلوگرم مرغ بسته‌بندی شده در میادین میوه و تره‌بار ۴ هزار و ۳۸۰ تومان و در سطح شهر تا ۴ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود و همچنین قیمت هر کیلوگرم ران مرغ پاک شده بدون چربی ۵ هزار و ۱۰۰ تومان، مغز ران با پوست ۶ هزار و ۵۰۰ پوست، مغز ران بدون پوست ۷ هزار و ۵۰۰ تومان و سینه مرغ بدون پوست ۶ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود.

بنابراین گزارش قیمت تخم‌مرغ در بسته‌بندی‌های ۶ عدد هزار و ۶۵۰ تومان‌، بسته‌بندی‌های ۹ عددی ۲ هزار و ۲۰۰ تومان، بسته‌بندی ۱۲ عددی ۲ هزار و ۷۰۰ تومان و بسته‌بندی ۱۵ عددی ۳ هزار و ۲۰۰ تومان عرضه می‌شود.

به نظر می‌رسد در ایام باقیمانده تا اولین شب زمستان لازم است تا تمهیدات مناسب برای کنترل بازار از سوی مسئولان و همچنین جلوگیری از عرضه نامرغوب محصولات در میادین میوه و تره‌بار در دستور کار قرار گیرد.

شب یلدا بدون تردید از آیین‌های دیرینه و پر معنای ایرانی است که در آن سنت پسندیده صله رحم زنده می‌شود و باید آن را پاس داشت، در این میان گرانی می‌تواند این سنت را به حاشیه برده و کم رنگ کند.

 

شاید بد نباشد مانند سایر مناسبت‌ها مسئولان فکری هم برای تنظیم بازار شب یلدا کنند و بر قیمتها و عرضه نظارت کرده و با تدابیری چون مراکز مستقیم عرضه مایحتاج شب یلدا به پاس‌داشت این شب ایرانی و دارای محتوای ارزشی و اسلامی یاری رسانند.

انتهای پیام/ س.الف

نظرات بینندگان

نظری ثبت نشده است

  ارسال دیدگاه

  توجه نمایید
 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • «خوبان خبر» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • خوبان خبر از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 • تنها خالی نماندن متن دیدگاه الزامی است.
 • telegram khoobankhabar

  telegram khoobankhabar

  سینما شش بعدی خمام

  ads

  adv
  ads
  ads

  ads