کد خبر: 12235 - تاریخ: دوشنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۱ - ۲۰:۳۲

گفتگوی خواندنی روزنامه اصلاح طلب اعتماد با شیخ جعفر شجونی:

هاشمی به انقلاب خیانت کرد.

امام به بنی صدر و قطب زاده هم اطمینان داشت. تو که نوفل لوشاتو نبودی. امام به یزدی و بازرگان و منتظری هم اطمینان داشت. امام که تغییر نمی کند این دیگرانند که عوض می شوند.

به گزارش خوبان به نقل از اعتماد: جعفر شجونی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه است و برخلاف نامداران این حزب راست سنتی مانند حبیب الله عسگراولادی و اسدالله بادامچیان هرگز رابطه صمیمانه یی با هاشمی رفسنجانی ندارد. او از حامیان سرسخت محمود احمدی نژاد به شمار می آمد اما این روزها می گوید که نباید به احمدی نژاد کاری داشت تا دوره ریاست جمهوری اش به پایان برسد. شجونی در ۲۱ آذر ۱۳۸۸ در تجمعی که در مدرسه مروی و تحت عنوان اعتراض به پاره کردن عکس امام خمینی برگزار شد به افرادی که آنها را «دشمنان جنایتکار انقلاب» خواند هشدار داد که «اگر آقا لب تر کند خرخره شان را می جویم.» با او درباره طرح سوال از رییس جمهور گفت وگو کرده ایم.

حاج آقا نظرتان درباره طرح سوال از آقای احمدی نژاد چیست؟
با این سوالات به اختلاف ها دامن نزنید. این کارهاتون فایده نداره.

ما که کاری نکردیم. مجلس طرحی تصویب کرده که آقای احمدی نژاد باید برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان به مجلس بیاید.
من نمی دونم. اگر نماینده ها حق سوال دارن بدون سر و صدا این کار رو بکنن اگر حق سوال نیست… حالایا سوال جنجالیه، سوال زیر سوال بردن، اختلاف سازه و نباید این کار رو بکنن.

یعنی معتقدید نمایندگان نباید از آقای احمدی نژاد سوال بپرسند؟
باید قائل به سخنان رهبری باشیم که سوالات نباید زننده باشد.

اما رهبری که درباره سوال از رییس جمهور مطلبی را بیان نکردند.
ما می فهمیم که آقا وقتی این طوری میگن نباید سوال بکنند دیگه. در شرایط فعلی نباید نظام زیر سوال بره. یک قوه یی نباید زیر سوال بره.

یعنی معتقدید این اقدام مجلس برخلاف هشدار رهبری نظام است؟
نه. اون قصه نامه پراکنی بود که خیلی چیز بدی بود. اما حرف من اینه که اگه سوال حق نمایندگان است مثل بچه آدم سوالشون رو بپرسن.

اما نامه نگاری ها را که آقای احمدی نژاد شروع کردند. ایشان در جواب نامه محرمانه آیت الله آملی لاریجانی نامه غیر محرمانه نوشتند…
خب باشه. ما الان با احمدی نژاد نمی خواهیم دعوا کنیم تا این مدتی که از ریاستش مانده تمام شود.

با این نگاه شما، قوه مقننه کشور نباید وظیفه قانونی خودش را عمل کند تا ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد تمام شود و آرامش به کشور برگردد؟
به عقیده من سیاست نظام، سیاست تعمیر و نگهداری است. نظام به دنبال تغییر قطعه نیست.

آقای شجونی با توجه به گذشت هفت سال از دولت داری آقای احمدی نژاد چه ارزیابی ای از عملکرد ایشان دارید؟
خداوکیلی من نفهمیدم این سوالات ریشه زنی، این سوالات نمی دانم زیر سوال بردن، این سوالات شما چیه.

حاج آقا ما قصد آسیب شناسی داریم.
آسیب چی رو بشناسید شما آخه… حالانشناسید. چی میشه مگه. شما خبرنگارها خیلی انگشت می کنید به بلاملاها.

آقای شجونی رسالت ذاتی رسانه اطلاع رسانی و آگاه سازی افکار عمومی است.
تو به این کارها چیکار داری. برو کارت رو بکن و پولت رو بگیر. اگر زن داری که برو به زندگیت برس اگر هم نداری برو بگیر. به همکارت هم گفتم بره شوهر کنه. برید پی زندگیتون. دنبال چی می گردین آخه شماها. مگه حتما باید درباره همه چی سوال بکنید شماها.

حاج آقا همین سوال پرسیدن یک بخش از کاری است که انجام باید بدهیم.
خدا می دونه که بعضی از شما خبرنگارها شیطانید. چه کارهایی با ما کردن. یارو اومده از قول من نوشته که آقای شجونی گفته اگر مرغ پیدا نمیشه مردم بادمجان بخورن. بر پدر دروغگو لعنت. من کی گفتم این حرف رو. ما آزرده خاطر شدیم از دست بعضی خبرنگارها.

آقای شجونی من سوالم درباره مرغ و بادمجان نیست. درباره اختلافات اصولگرایان با آقای احمدی نژاد است. ارزیابی شما از دولت داری آقای احمدی نژاد چیست؟
من هیچ اطلاعی از روند مجلس و این طرحی که می گویید ندارم که آیا نمایندگان حق سوال از رییس جمهور را دارند یا ندارند.

من طرح سوال از آقای احمدی نژاد را نمی گویم عملکرد آقای احمدی نژاد را سوال پرسیدم.
آنها هر وقت سوال کردند احمدی نژاد هم جواب میده. اصل تز کلی نظام این نیست که قوا به جان هم بیفتند.

آقای احمدی نژاد گفته اند که اگر به مجلس بیایم ناگفته هایم را خواهم گفت.
خب بگه. مگه کی هست که بگوید یا نگوید. ما یک وقتی بالای ابر نشستیم و داریم حرف می زنیم می گوییم آقا این نظام که الان تقریبا پیشوای همه نهضت های اسلامی است نباید توش التهاب بشود.

حاج آقا ایران پیشواست واقعا؟
ایران پیشوای همه نهضت هاست.

کدام نهضت ها؟
قبل از اینکه امام بره جماران به لیبی و مصر رفتم و برای امام پیام آوردم. امام چند سال جماران بود؟ والله قبل از اینکه امام بره جماران من برایش پیام آوردم که جوان ها میگن رهبر ما امام است. آن وقت انورسادات همه کاره بود. چهار بار هم لیبی رفتم. جوون های اونا می گفتند که پیشوا و رهبر ما امام است، منتها یه مشت آدم نفهم تو ایران میگن که نه آقا این بیداری انسانی و یکی میگه بیداری پوله. همین طوری حرف مفت می زنن. بنده رفتم تو نماز جمعه مصر. خدا می داند مردم ریختن سر و کله منو می بوسیدن و می گفتن سلام ما رو به امام برسان. من وقتی آمدم ایران، امام از بیمارستان قلب آمده بود خیابان دربند طبقه دوم یک ساختمان. به امام گفتم که امام نهضت تو به همه کشورهای اسلامی رفته. مردم مصر و لیبی خوشحالند که شاه را بیرون کردید. من گفتم که اینها آتش زیر خاکسترن و بالاخره قیام می کنن که امام گفت ان شاءالله و دعا کن. این مال زمانی است که امام جماران هم نرفته بود. که یه هفته بعد اون دو تا اتاق توی جماران را من برای امام پیدا کردم. همین الان عکس امام و رهبری رو شما توی بحرین می بینید. حالاشما هی بگید که نه، ایران رهبر نیست و ایران پیشوا نیست.

ما که چنین حرفی نزدیم آقای احمدی نژاد گفتند بیداری انسانی.
اشتباه می کنه احمدی نژاد. ما اصلابه اون چی کار داریم. بذارید تا سه ماه دیگه بره پی کارش.

حاج آقا شما که حامی سرسخت آقای احمدی نژاد بودید.
بنده طرفدارش بودم. الان هم میگم که احمدی نژاد به آرمان های امام خیانت نکرده.

پس چرا می گویید آقای احمدی نژاد سه ماه دیگه برود.
احمدی نژاد خیلی کارهای خوبی کرد. کابینه خودش را به روستاها برده، کارهایی کرده که هر رییس جمهوری بیاید باید راه احمدی نژاد را بره. رییس جمهور بعدی هم باید کابینه اش را به روستاها ببرد. همین مسکن مهر، هر شهری می ریم هست.

اینکه محاسن دولت آقای احمدی نژاد از نگاه شماست. نقطه ضعف هایی که باعث شده تا شما بگویید نباید کاری به آقای احمدی نژاد داشت، چیست؟
بله همین آقای احمدی نژاد به خاطر مشایی و رحیمی، کی و کی پوئن های منفی در کارنامه دارد. الان سیاست چیه. این را هم باید مثل بنی صدر ردش کرد رفت یا تعمیر و نگهداری اش کرد؟ به نظر من باید احمدی نژاد را تعمیر و نگهداری کرد.

یعنی اصولگرایان و حاکمیت باید آقای احمدی نژاد را تحمل کنند؟
به قول تو بله.

آقای شجونی دولت آقای احمدی نژاد ثمرات بیشتری برای کشور داشت یا دولت آقایان هاشمی و خاتمی؟
والاشما هم اگر رییس جمهور بشوید با این امکانات کشور همین کارهای هاشمی اینا رو می توانستید بکنید. اینا از ارث پدرشون دوزار نیاوردند برای کشور و مردم خرج کنند. اینها همه از پول ملت برای ملت خرج کردند. هیچ کس از گور خودش و جد و آبادش پول نیاورده خرج کنه. به شما هم این امکانات رو بدهند، ۲۰ تا وزیر بدهند شما هم می توانید همین کارهایی که اینا کردند را بکنید. شق القمر نکردن که.

حالابین این دولت ها، کدام یک بهتر کار کردند؟
همین احمدی نژاد.

آقای شجونی جنابعالی بارها علیه آقای هاشمی موضع گیری های تندی داشته اید. به واقع مشکل شما با آقای هاشمی به ماجرای زمین هایی که مرحوم تولیت به شما پشنهاد دادند، برنمی گردد؟
نه اون نیست. یه دانشه. من جوان بودم که با ایشان همدوره و همدرس بودم. خاطراتش را بخوانید ۴۶ جا نقل من رو کرده. بعد هم گفته که ما با آقای شجونی همدرس بودیم اما ایشان در مسائل سیاسی رفت جلو با نواب صفوی و فلان ولی آقای بروجردی گفت که نباید در مسائل سیاسی وارد شوید. هاشمی منش خودبزرگ بینی و خودفهمی داره.

فکر نمی کنید اگر در آن مقطع پول داشتید و زمین هایی که مرحوم تولیت به شما پیشنهاد دادند را می خریدید الان با آقای هاشمی خیلی مشکل نداشتید.
نه. خریدن و نخریدن مشکل من نیست. من گفتم یکی از کارهایش این بود. یعنی عشق داشت به پول. من اینقدر بدم آمد که آقای تولیت ۳۰۰ قطعه زمین به من پیشنهاد کرد. اون هم گفت قسط هایش را هم می دانم می دهی به من. من اینقدر از این حرف آقای تولیت ناراحت شدم که گویا یک سماور آب جوش روی سرم ریختن. ناراحت شدم از این حرف. گفتم ما زیر بار شاه و غیر شاه نرفتیم و من زمین نمی خواهم. تا من گفتم نمی خواهم هاشمی گفت من زمین ها رو برمی دارم. من از این «من می خواهم» تند هاشمی بدم آمد. یه تعارف هم نزد. به خدا اگر فائزه دختر من بودها تو با من همین مصاحبه را نمی کردی. شما چهره زده شده اید. فکر می کنی هاشمی مهمه. هاشمی به انقلاب خیانت کرد.

پس چرا امام اینقدر به آقای هاشمی اطمینان داشتند؟
امام به بنی صدر و قطب زاده هم اطمینان داشت. تو که نوفل لوشاتو نبودی. امام به یزدی و بازرگان و منتظری هم اطمینان داشت. امام که تغییر نمی کند این دیگرانند که عوض می شوند.

آقای شجونی برخی می گویند که شما اموال مصادره یی را به نفع خود استفاده کرده اید؟
من نماینده امام (ره) بودم. به دستور امام(ره) آمدیم کاخ ها را رسیدگی کردیم. من یک نفر نبودم که مورد سوال قرار بگیرم. ما ۲۰ نفر آدم خوشنام و متدین کرج را انتخاب و با آنها کار کردیم. فروش اموال و… حتی فروش ۱۳ سگ شاهنشاهی! اینها را انجام دادیم. یک قران پول دست من نبود. ما ۵۰۰ نفر پاسدار خوب داشتیم. بودجه هم نداشتیم. فقط یک بار نفری ۵۰۰ تومان به اینها دادیم. اصلااین خبرها نبود. ما نماینده امام(ره) بودیم. ایشان یک عمر ما را می شناخت که پاکیم و صافیم. از جیب زن و بچه می بردیم در کمیته خرج می کردیم.

شما هر وقت درباره آقای خاتمی صحبت کرده اید ایشان را خائن نامیده اید. دلیل تان چیست؟
خاتمی را من خائن می دانم. دلیلش هم اقداماتش در ماجرای فتنه است.

اما بسیاری از اعضای موتلفه که مانند شما عضو شورای مرکزی حزب موتلفه هستند مانند آقای غفوری فرد و عسگراولادی آقای خاتمی را خائن نمی دانند.
قبلاهم گفتم اینها با این حرف ها شناسنامه خودشان را باطل می کنند.

حاج آقا الان منزل تان کجاست؟
به تو چه که خونه من کجاست. خسته ام کردی با این سوال ها. بهت پیشنهاد میدم بری دنبال زندگیت.

نظرات بینندگان

نظری ثبت نشده است

  ارسال دیدگاه

  توجه نمایید
 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • «خوبان خبر» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • خوبان خبر از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 • تنها خالی نماندن متن دیدگاه الزامی است.
 • telegram khoobankhabar

  telegram khoobankhabar

  سینما شش بعدی خمام

  adv

  ads